Aż 62 procent kobiet biorących udział w badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii Antykoncepcja Szyta Na Miarę (kobiety w wieku 18-55 lat, przebadano 417 osób) stwierdza, że stosowanie doustnej antykoncepcji poprawia jakość życia seksualnego. Ta opinia jest najczęstsza w grupie kobiet młodych, do 34. roku życia. Czy to prawda, że dzięki antykoncepcji mamy lepszy seks?

Tabletki poprawiają seks w związkach?

Przychylna ocena wpływu tabletek antykoncepcyjnych na jakość życia seksualnego wydaje się być powiązana z faktem posiadania dzieci i statusem związku. Kobiety, które są mamami, najczęściej oceniają ten wpływ pozytywnie (stwierdza tak 63 procent mam). Podobnie wygląda kwestia związku – panie, które były lub aktualnie są w związku, częściej są zdania, że dzięki tabletkom antykoncepcyjnym zadowolenie z życia intymnego może wrastać. Tak sądzi co druga singielka, 65 procent mężatek i 67 procent kobiet rozwiedzionych lub pozostających w separacji. Co ciekawe, ta zależność staje się tym silniejsza, im większa jest liczba osób w rodzinie.

Być może jest ona związana z tym, że stosowanie antykoncepcji przez kobiety posiadające liczną rodzinę, pozwala im uprawiać seks bez obaw o nieplanowaną w danym momencie ciążę. Antykoncepcja doustna zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także kontroli nad własnym życiem. Mogą planować przyszłość swoją i rodziny zgodnie z aktualnymi priorytetami. Pigułki pomagają kobietom zyskać spokój wewnętrzny i zdecydowanie poprawiają samopoczucie, co może przekładać się na ich satysfakcję z życia seksualnego.

Dobrze wyglądam, więc cieszę się seksem

Tabletki antykoncepcyjne są często dobrym rozwiązaniem dla kobiet borykających się z problemami mającymi podłoże hormonalne. Doustna antykoncepcja hormonalna poprawia wygląd skóry i włosów, a także wspomaga walkę z tak poważnymi zaburzeniami, jak łojotok lub hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet). Gładka cera i błyszczące włosy znacząco podnoszą samoocenę kobiet, a wraz z nią – satysfakcję z życia seksualnego. Pytanie, czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych problemy hormonalne nie wrócą? Wiele zależy od dobrego doboru antykoncepcji przez lekarza.

Lepsze samopoczucie to większe zadowolenie z seksu

Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą korzystnie wpływać na samopoczucie kobiety dzięki swojemu składowi, dopasowanemu do potrzeb danej użytkowniczki. Pigułki zmniejszają obfitość i bolesność miesiączek i pomagają wyregulować cykl miesiączkowy i ograniczyć liczby krwawień w ciągu roku. U części pań doustna antykoncepcja hormonalna sprzyja likwidowaniu lub zmniejszeniu objawów związanych z PMS, takich jak rozdrażnienie, zmiany nastroju czy zatrzymywanie wody w organizmie. W takich przypadkach pomocne będzie stosowanie tabletek z ultraniską dawką hormonów w przedłużonym schemacie stosowania: krótsza przerwa między kolejnymi opakowaniami i minimalna dawka zawartych w tabletkach hormonów wpływają na poprawę samopoczucia. Warto też wiedzieć, że pigułki zawierające chlormadinon, będący pochodną progesteronu, intensyfikuje wydzielanie beta endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Dzięki temu kobieta jest bardziej rozluźniona, uspokojona i lepiej się czuje, co sprawia, że może w nieskrępowany sposób cieszyć się z seksu.

O badaniach:

Badanie zrealizowane przez PBS w dniach 06 – 08.04.2018 r. w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę, na ogólnopolskiej próbie n=417. Na pytania odpowiadały kobiety  w wieku 18 – 55 lat, które uważają, że tabletki antykoncepcyjne wpływają pozytywnie na jakość życia seksualnego lub nie mają na ten temat zdania.