Czym jest zdrada mentalna?

Zdrada kojarzy się przede wszystkim z dopuszczeniem się cielesnej bliskości z osobą inną niż partner/partnerka. Może więc wydawać się, że zdrada emocjonalna nie jest aż tak groźna - w końcu nie doszło do zbliżenia o charakterze fizycznym. 

Jeśli jednak przyjrzeć się temu, co się pod nią kryje, może okazać się, że konsekwencje dla zdradzonej "emocjonalnie" osoby są o wiele większe niż w przypadku, gdyby partner wszedł w relację intymną z inną osobą. 

Innymi słowy - zdradą emocjonalną będzie nawiązanie relacji z osobą płci przeciwnej, która będzie powieleniem tej, która łączy osobę zdradzającą ze stałym partnerem/partnerką. Obrazowo rzecz ujmując: w takim związku jest was troje. Fizycznie - ty i partner, emocjonalnie - partner i jego/jej przyjaciółka. 

Często zdrada mentalna jest nie tylko powieleniem intymnej, partnerskiej relacji emocjonalnej z inną osobą, ale nawet przeniesieniem jej. Fizycznie pozostaje się więc przy dotychczasowym partnerze, jednak całe zainteresowanie, chęć bliskości, zrozumienia, docenienia i innych odczuć w sferze emocjonalnej, przenosi się na drugą osobę, odsuwając się od tej, z którą się żyje. 

Partner może więc czuć się opuszczony, zaniedbywany i niekochany. W wielu przypadkach jednak osobę zdradzającą dręczą wyrzuty sumienia i chcąc je zagłuszyć, stara się zbliżyć do obecnego partnera jeszcze bardziej. Najczęściej nie jest to jednak szczera potrzeba..

Zdrada emocjonalna (psychiczna) u męża - czym jest? 

Dlaczego zdrada emocjonalna męża czy żony jest tak bolesna? Nawiązanie bliskiej, głębokiej relacji z inną osobą płci przeciwnej, która polega na przeniesieniu pewnych schematów zastrzeżonych dla małżonków lub pary, jest oznaką braku lojalności i szacunku wobec intymnej relacji z partnerem/partnerką.

Poczucie tego, że partner nawiązał z inną osobą bliską relację, która była zastrzeżona tylko dla niego i drugiej połówki, jest jak wiadro zimnej wody wylane znienacka na głowę.

Zdrada emocjonalna u faceta często nie jest przez niego widziana i rozumiana w ten sposób. "To tylko przyjaciółka". "Po prostu dobrze nam się razem rozmawia/spędza czas" - znasz te tłumaczenia? Uważaj, bo może się okazać, że mąż przeniósł swoje zainteresowanie z ciebie na inną kobietę. 

Twój mąż dawniej dzielił się wszystkimi radościami, smutkami, problemami i sukcesami z tobą? Byłaś pierwszą osobą, do której dzwonił z nowinami i która jako pierwsza wiedziała o wszystkich istotnych momentach w jego życiu. Od jakiegoś czasu dowiadujesz się o tym jednak w drugiej kolejności, ponieważ on dzieli się tym z "przyjaciółką"? Dialog z tobą ogranicza się przy tym do omówienia codziennych, przyziemnych spraw: obowiązków, rachunków czy spraw dzieci (jeśli je macie)?

Jeśli do tego mąż zaczął bagatelizować twoje problemy i odczucia, za to przeżywa mocno każdą sytuację, która przytrafiła się jego bliskiej (zbyt bliskiej!) koleżance, może okazać się, że faktycznie macie problem. 

Zdrada emocjonalna żony występuje oczywiście równie często co męża. Często zaczyna się niewinnie, a przy tym nikt nie ma wcale złych intencji. 

Objawy zdrady emocjonalnej - na co trzeba zwracać uwagę? 

Bliższa relacja z osobą płci przeciwnej nie jest oczywiście niczym ani złym, ani niezdrowym. Częste rozmowy, a nawet spotkania, dzielenie się nowinkami ze swojego życia to normalne znamiona przyjaźni. 

Jak więc odróżnić zdradę emocjonalną od po prostu bliskiej znajomości? Nie jest to łatwe zadanie i trudno ustalić to jedynie na podstawie częstotliwości kontaktów - nawet codzienne rozmowy jeszcze o niczym nie świadczą. 

Warto jednak przyjrzeć się bliżej tematom rozmów i temu, na ile są intymne. Jeśli kontakty są jawne, a ty znasz tę osobę, partner zaś nie ukrywa przed tobą spotkań czy konwersacji, raczej nie masz powodów do obaw. 

Problem jednak może pojawić się wówczas, gdy na sam dźwięk imienia tej osoby partner rozpromienia i rozmarza się, a jednocześnie coraz częściej zataja fakt rozmów czy spotkań z nią. 

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę i kiedy lepiej zwiększyć czujność? Oto możliwe objawy zdrady emocjonalnej.

  1. Znajomość rozwija się szybko i intensywnie, kontakty są coraz częstsze. Codzienna wymiana wiadomości i telefony, szukanie okazji do spotkania, chociaż na chwilę, pod byle pretekstem - to sygnał ostrzegawczy nr 1, świadczący o tym, że sytuacja rozwija się w złą stronę.
  2. "To tylko przyjaciółka", ale jednak partner niechętnie o niej mówi, zataja przed tobą kontakty z nią, aranżuje niby przypadkowe spotkania, w których oczywiście nie uczestniczysz..
  3. Cenzura informacji na jej temat - twój partner zapytany o swoją znajomą miesza się, robi się nerwowy i unika tematu albo słyszysz, że się czepiasz? To zły znak.
  4. Dzielenie się intymnymi sprawami - przyjaciółka twojego partnera/męża wie o nim więcej niż ty? Nie jesteś już pierwszą osobą, do której zwraca się z problemami i innymi sprawami? To także wyraźny sygnał ostrzegawczy mogący świadczyć o tym, że w sferze emocjonalnej owa koleżanka jest mu już bliższa niż ty.
  5. "A Ty?" - notoryczne porównywanie ciebie do przyjaciółki to zły znak. Jeszcze gorszy - jeśli w tych porównaniach wypadasz na jej tle zawsze gorzej (oczywiście w oczach partnera). Idealizowanie tamtej znajomości, przy jednoczesnym ujmowaniu zalet tobie jest bardzo niepokojące.

To jednak nie jedyne symptomy mogące świadczyć o tym, że ta relacja to zdrada emocjonalna. Objawy nie mają ostrych granic, więc może o tym świadczyć także coś innego. 

Kolejną niepokojącą sytuacją jest ta, w której gdy tylko macie gorsze dni lub kryzys, partner ucieka od rozmów i problemów, a zrozumienia i pocieszenia szuka właśnie u swojej przyjaciółki. Na tle codziennej rutyny zawsze wypadniesz wówczas gorzej niż ona - spokojna, uśmiechnięta, zadbana, bez problemów kontra nudna, nerwowa i monotematyczna ty.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że taka bliska relacja partnera z kobietą wam nie zaszkodzi - to zależy od wielu czynników. Może okazać się bowiem, że posiadanie takiego bufora bezpieczeństwa w jej postaci przyniesie wam korzyści, a zwierzanie się jej przez męża nie jest niczym groźnym. Szukanie porad, zwłaszcza u osoby, którą zna się wiele lat (nawet dłużej niż swojego partnera) może być dla związku nawet korzystne. 

Warunek jest jednak jeden - taka relacja nie może dominować nad waszą bliskością, a owa przyjaciółka nie powinna być przed tobą ukrywana. 

Zdrada emocjonalna u mężczyzny - test

Wzajemne testowanie się w związku czy wystawianie na prowokacje nie jest dobrą metodą podtrzymywania relacji. Świadczy o braku zaufania, może także zranić partnera w sferze emocjonalnej na tyle, że związek się rozpadnie. 

Podejrzewasz, że relacja twojego męża z inną kobietą nosi znamiona zdrady emocjonalnej, a wymienione wyżej objawy zdają się to potwierdzać? Przeprowadź mały test.

Zamiast podchodzić do męża nerwowo i z pretensjami, zapytaj miło i przyjaźnie o to, dlaczego nie zaprosi przyjaciółki do was, w końcu chętnie byś ją poznała. Jeśli mężczyzna nie ma nic do ukrycia, raczej nie będzie obawiał się waszej konfrontacji. Jeśli jednak zareaguje nerwowo i będzie unikać nie tylko spotkania, ale tematu w ogóle - coś może być na rzeczy. 

Zdrada emocjonalna - jak sobie z nią poradzić? 

Podstawowymi fundamentami udanego związku są: zrozumienie, intymność, uczucie.

Zdrada emocjonalna w małżeństwie, ale także w nieformalnym związku, bolą tak samo. Zdradzony partner czuje się oszukany, rozżalony, zawiedziony, a także bardzo poniżony i bezwartościowy - w końcu gdyby wszystko było w porządku, nie doszłoby do tej sytuacji!

Wycofanie, utrata wiary w siebie, zwątpienie w istnienie miłości, podważenie intencji partnera co do związku od samego początku - to tylko kilka efektów, jakie wywołuje zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić w tym trudnym czasie? 

Życie po zdradzie emocjonalnej może wydawać się niemożliwe i jest to normalna reakcja w pierwszym odruchu, szczególnie wówczas, gdy związek uważany był za udany i nie pojawiały się żadne symptomy mogące świadczyć o tym, że jest w jakiś sposób zagrożony. 

Jak więc poradzić sobie ze zdradą emocjonalną? Jak żyć po zdradzie emocjonalnej? W takim przypadku rozmowa między partnerami raczej na niewiele się zdaje. Utracone zostało bowiem zaufanie, które jest przecież podstawą związku. Co więcej - mało który mężczyzna przyzna się otwarcie "zdradziłem żonę emocjonalnie" (dotyczy to oczywiście również kobiet). Romans emocjonalny jest przez wielu bagatelizowany - "skoro nie całowałem/łam się i nie spałem z nią/nim, to nie zdrada!"

W większości przypadków naprawienie relacji po zdradzie emocjonalnej wymaga wspólnej pracy pod okiem psychologa lub psychoterapeuty. 

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną (mentalną)? 

Wybaczenie zdrady emocjonalnej nie jest łatwe, a dla wielu nawet niemożliwe. Trudno więc udzielić jakiejś rady co do tego, w jaki sposób należy wybaczyć. Zdradzie emocjonalnej częściej towarzyszy poczucie bezsilności i rozżalenia niż złość.

Kwestia tego, czy jesteś w stanie przebaczyć mężowi/partnerowi, jest bardzo indywidualna. Odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie o to, czy będziesz umiała mu kiedykolwiek na nowo zaufać. 

Życie po zdradzie (romansie) emocjonalnym

Co prawda czym innym jest zdrada emocjonalna a czym innym fizyczna, jednak obydwie prowadzą do tego samego: rozgoryczenia, utraty poczucia własnej wartości, smutku i braku zaufania. Życie po zdradzie psychicznej z osobą, która się jej dopuściła, w niedługim czasie po fakcie może nie być możliwe. 

Często pierwszym krokiem jest rozstanie, być może tylko na jakiś czas. Pozwala to na ułożenie sobie wszystkiego w głowie, przejście przez wszystkie stany emocjonalne (szok, wyparcie, akceptacja, złość, potem ewentualnie wybaczenie) i podjęcie decyzji o tym, co dalej. 

Czasem niezbędna będzie terapia małżeńska lub indywidualna, w wielu przypadkach jednak związku już nie udaje się uratować i partnerzy rozstają się.