Relacje międzyludzkie, niezależnie od formy przyjaźń, związek, małżeństwo są zawsze skomplikowane – w końcu ilu ludzi, tyle punktów widzenia i problemów. Dla romantycznej relacji niebezpieczeństwem jest pojawienie się trzeciej osoby z zewnątrz. I chociaż zdrada kojarzy się przede wszystkim z dopuszczeniem się cielesnej bliskości z osobą inną niż partner/partnerka – nie jest to jedyna możliwość. Jest jeszcze zdrada emocjonalna. Zobacz, na czym polega, jak się objawia i czym można ją wybaczyć.  

Zdrada emocjonalna – co to?

Zdrada emocjonalna to nawiązanie bardzo bliskiej relacji z osobą spoza związku. Taka znajomość na poziomie mentalnym będzie powieleniem tej, która łączy osobę zdradzającą ze stałym partnerem lub partnerką. Obrazowo rzecz ujmując: w takim związku jest was troje. Fizycznie - ty i partner, emocjonalnie - partner i jego/jej przyjaciółka. 

Często zdrada mentalna jest nie tylko powieleniem intymnej, partnerskiej relacji emocjonalnej z inną osobą, ale nawet przeniesieniem jej. Fizycznie pozostaje się więc przy dotychczasowym partnerze, jednak całe zainteresowanie, chęć bliskości, zrozumienia, docenienia i innych odczuć w sferze emocjonalnej, przenosi się na drugą osobę, odsuwając się od tej, z którą się żyje. 

Partner może więc czuć się opuszczony, zaniedbywany i niekochany. W wielu przypadkach jednak osobę zdradzającą dręczą wyrzuty sumienia i chcąc je zagłuszyć, stara się zbliżyć do obecnego partnera jeszcze bardziej. Najczęściej nie jest to jednak szczera potrzeba. 

Zobacz także: 

Emocjonalna zdrada – czy jest groźna dla związku?

Wiele osób może uważać, że zdrada emocjonalna nie jest aż tak groźna - w końcu nie doszło do zbliżenia o charakterze fizycznym. Jeśli jednak przyjrzeć się temu, co się pod nią kryje, może okazać się, że konsekwencje dla zdradzonej "emocjonalnie" osoby są o wiele większe niż w przypadku, gdyby partner wszedł w relację intymną z inną osobą. 

Zdrada psychiczna - zagrożenia dla związku:  

  • więzi między partnerami zaczynają słabnąć,  
  • coraz mniej wspólnych tematów do rozmów,  
  • brak chęci zaangażowania w związek i podjęcia prób jego naprawy,  
  • częste kłótnie i ciche dni, 
  • poczucie “obdarcia” z intymnej strefy, która dotychczas była zarezerwowana wyłącznie dla partnerów. 
  • głębokie uczucie żalu i zranienia.    

Czym jest zdrada emocjonalna męża?

Zdrada emocjonalna męża to bardzo bolesne doświadczenie. Polega na nawiązaniu przez małżonka bliskiej, głębokiej relacji z inną osobą - koleżanką, znajomą z pracy, kursantką itp. Takie zachowanie jest oznaką braku lojalności i szacunku wobec intymnej relacji z partnerem/partnerką. Jest to przeniesienie pewnych schematów zastrzeżonych wyłącznie dla małżonków lub pary.  

Zobacz także:

Zobacz także: 

Poczucie tego, że partner nawiązał z inną osobą bliską relację, która była zastrzeżona tylko dla niego i drugiej połówki, jest jak wiadro zimnej wody wylane znienacka na głowę. 

Zdrada emocjonalna u faceta często nie jest przez niego widziana i rozumiana w zupełnie inny sposób. Mężczyzna może bagatelizować jej znaczenie – jest to reakcja obronna na pojawiające się zarzuty. Podczas rozmów na ten temat możesz usłyszeć: "to tylko przyjaciółka", "po prostu dobrze nam się razem rozmawia/spędza czas" - znasz te tłumaczenia? Uważaj, bo może się okazać, że mąż przeniósł swoje zainteresowanie z ciebie na inną kobietę.  

Zdrada emocjonalna męża - oznaki

Oznaki zdrady emocjonalnej męża to przede wszystkim ignorowanie twoich potrzeb, brak czasu na wspólne aktywności, dystans emocjonalny, długie rozmowy telefoniczne i coraz częstsze spędzanie wolnych chwil poza domem.   

Twój mąż dawniej dzielił się wszystkimi radościami, smutkami, problemami i sukcesami z tobą. Byłaś pierwszą osobą, do której dzwonił z nowinami i która jako pierwsza wiedziała o wszystkich istotnych momentach w jego życiu. Jednak od jakiegoś czasu dowiadujesz się o tym w drugiej kolejności, ponieważ on dzieli się tym z "przyjaciółką" - to znak, że partner dopuścił się zdrady mentalnej. Dialog z tobą ogranicza się do omówienia codziennych, przyziemnych spraw: obowiązków, rachunków czy spraw dzieci (jeśli je macie).  

Jeśli do tego mąż zaczął bagatelizować twoje problemy i odczucia, za to przeżywa mocno każdą sytuację, która przytrafiła się jego bliskiej (zbyt bliskiej) koleżance, może okazać się, że faktycznie macie poważny problem.  

Zdrada emocjonalna żony występuje oczywiście równie często, co męża. Zaczyna się niewinnie, a przy tym nikt nie ma wcale złych intencji.   

Zobacz także: 

Romans emocjonalny, a przyjaźń - jak to odróżnić?  

Jak odróżnić zdradę emocjonalną od bliskiej znajomości? Nie jest to łatwe zadanie i trudno ustalić to jedynie na podstawie częstotliwości kontaktów - nawet codzienne rozmowy jeszcze o niczym nie świadczą.  

Bliższa relacja z osobą płci przeciwnej nie jest oczywiście niczym ani złym, ani niezdrowym. Częste rozmowy, a nawet spotkania, dzielenie się nowinkami ze swojego życia to normalne znamiona przyjaźni. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tematom rozmów i temu, na ile są intymne. Jeśli kontakty są jawne, a ty znasz tę osobę, partner zaś nie ukrywa przed tobą spotkań czy konwersacji, raczej nie masz powodów do obaw.  

Problem jednak może pojawić się wówczas, gdy na sam dźwięk imienia tej osoby partner rozpromienia i rozmarza się, a jednocześnie coraz częściej zataja fakt rozmów czy spotkań z nią.  

Oczywiście może zdarzyć się tak, że taka bliska relacja partnera z kobietą wam nie zaszkodzi - to zależy od wielu czynników. Może okazać się bowiem, że posiadanie takiego bufora bezpieczeństwa w jej postaci przyniesie wam korzyści, a zwierzanie się jej przez męża nie jest niczym groźnym. Szukanie porad, zwłaszcza u osoby, którą zna się wiele lat (nawet dłużej niż swojego partnera) może być dla związku nawet korzystne.  

Warunek jest jednak jeden - taka relacja nie może dominować nad waszą bliskością, a owa przyjaciółka nie powinna być przed tobą ukrywana. 

Zobacz także: 

Objawy zdrady emocjonalnej - na co trzeba zwracać uwagę?

Na co trzeba zwrócić uwagę i kiedy lepiej zwiększyć czujność? Oto możliwe objawy zdrady emocjonalnej. 

Znajomość rozwija się szybko i intensywnie

Mentalna zdrada partnera przejawia się tym, że kontakty z zaprzyjaźnioną, bliską sercu osobą spoza związku, są coraz częstsze. Codzienna wymiana wiadomości i długie rozmowy przez telefon stają się normą. Twoja druga połówka szuka okazji do spotkania z przyjaciółką/przyjacielem - chociaż na chwilę i pod byle pretekstem. Jest to sygnał ostrzegawczy, świadczący o tym, że sytuacja rozwija się w złą stronę. 

"To tylko przyjaciółka"

Jeżeli twojego męża nic nie łączy ze znajomą z pracy, nie powinien jej ukrywać. Kiedy partner niechętnie o niej mówi, zataja przed tobą kontakty z nią, aranżuje niby przypadkowe spotkania, w których oczywiście nie uczestniczysz – jest to poważna oznaka zdrady emocjonalnej.  

Cenzura informacji

Kolejnym symptomem mentalnej zdrady jest to, że twój partner zapytany o swoją znajomą miesza się, robi się nerwowy i unika tematu. Możesz też usłyszeć inne wymówki, a nawet zostać posądzona o to, że niepotrzebnie szukasz powodów do kłótni. To zły znak. 

Dzielenie się intymnymi sprawami

Jest to bardzo bolesne, ale przyjaciółka twojego partnera/męża wie o nim więcej niż ty. Nie jesteś już pierwszą osobą, do której zwraca się z problemami i innymi sprawami. To także wyraźny sygnał ostrzegawczy mogący świadczyć o tym, że w sferze emocjonalnej owa koleżanka jest mu już bliższa niż ty. 

"A Ty?"

Notoryczne porównywanie ciebie do przyjaciółki to zły znak, który świadczyć może o emocjonalnym romansie twojej drugiej połówki. Jeszcze gorszy - jeśli w tych porównaniach wypadasz na jej tle zawsze gorzej (oczywiście w oczach partnera). Idealizowanie tamtej znajomości, przy jednoczesnym ujmowaniu zalet tobie jest bardzo niepokojące i krzywdzące.  

Zobacz także: 

Lek na całe zło

Kolejną niepokojącą sytuacją jest ta, w której, gdy tylko macie gorsze dni lub kryzys, partner ucieka od rozmów i problemów, a zrozumienia i pocieszenia szuka właśnie u swojej przyjaciółki. Na tle codziennej rutyny zawsze wypadniesz wówczas gorzej niż ona - spokojna, uśmiechnięta, zadbana, bez problemów kontra nudna, nerwowa i monotematyczna ty. 

To jedne z najczęstszych, ale nie jedyne symptomy, które świadczą o tym, że ta relacja to zdrada emocjonalna. Objawy nie mają ostrych granic, więc może o tym świadczyć także coś innego.  

Zdrada emocjonalna - test

Podejrzewasz, że relacja twojego męża z inną kobietą nosi znamiona zdrady emocjonalnej, a wymienione objawy zdają się to potwierdzać? Przeprowadź mały test. 

Zamiast podchodzić do męża nerwowo i z pretensjami, zapytaj miło i przyjaźnie o to, dlaczego nie zaprosi przyjaciółki do was, w końcu chętnie byś ją poznała. Jeśli mężczyzna nie ma nic do ukrycia, raczej nie będzie obawiał się waszej konfrontacji. Jeśli jednak zareaguje nerwowo i będzie unikać nie tylko spotkania, ale tematu w ogóle - coś może być na rzeczy.  

Pamiętaj także o tym, że wzajemne testowanie się w związku czy wystawianie na prowokacje nie jest dobrą metodą podtrzymywania relacji. Świadczy o braku zaufania, może także zranić partnera w sferze emocjonalnej na tyle, że związek się rozpadnie. 

Dlaczego zdrada emocjonalna tak boli?

Zdrada emocjonalna w małżeństwie, ale także w nieformalnym związku, bolą tak samo. Zdradzony partner czuje się oszukany, rozżalony, zawiedziony, a także bardzo poniżony i bezwartościowy - w końcu, gdyby wszystko było w porządku, nie doszłoby do tej sytuacji. 

Wycofanie, utrata wiary w siebie, zwątpienie w istnienie miłości, podważenie intencji partnera co do związku od samego początku - to tylko kilka efektów, jakie wywołuje zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić w tym trudnym czasie?  

Zdrada emocjonalna - skutki

Życie po zdradzie emocjonalnej może wydawać się niemożliwe - jest to normalna reakcja, która pojawia się w głowie w pierwszym odruchu. Szczególnie wówczas, gdy związek uważany był za udany i nie pojawiały się żadne symptomy, mogące świadczyć o tym, że jest w jakiś sposób jest zagrożony. Wówczas pojawia się uczucie oszukania i niedowierzania, że takie coś przytrafiło się akurat wam.  

Innymi skutkami zdrady emocjonalnej są:  

  • brak poczucia zaufania,  
  • utrata stabilności emocjonalnej,  
  • brak wiary w siebie,  
  • uczucie przytłoczenia, smutku i żalu.  

Jak więc poradzić sobie ze zdradą emocjonalną? Jak żyć po zdradzie emocjonalnej? W takim przypadku rozmowa między partnerami raczej na niewiele się zdaje. Utracone zostało bowiem zaufanie, które jest przecież podstawą związku. Co więcej - mało który mężczyzna przyzna się otwarcie "zdradziłem żonę emocjonalnie" (dotyczy to oczywiście również kobiet). Romans emocjonalny jest przez wielu bagatelizowany - "skoro nie całowałem/łam się i nie spałem z nią/nim, to nie zdrada!" 

Zobacz także: 

W większości przypadków naprawienie relacji po zdradzie emocjonalnej wymaga wspólnej pracy pod okiem psychologa lub psychoterapeuty.  

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Wybaczenie zdrady emocjonalnej nie jest łatwe, a dla wielu nawet niemożliwe. Trudno więc udzielić jakiejś rady co do tego, w jaki sposób należy wybaczyć. Zdradzie emocjonalnej częściej towarzyszy poczucie bezsilności i rozżalenia niż złość. Każdy zdrowy związek opiera się na zrozumieniu, intymności i uczuciu. W przypadku romansu emocjonalnego, te fundamenty zaczynają się kruszyć.  

Kwestia tego, czy jesteś w stanie przebaczyć mężowi/partnerowi, jest bardzo indywidualna. Odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie o to, czy będziesz umiała mu kiedykolwiek na nowo zaufać. Jeśli czujesz, że nie chcesz kończyć tej relacji, ale nie potrafisz przebaczyć partnerowi tego, że dopuścił się zdrady emocjonalnej, jedynym wyjściem będzie terapia małżeńska. Istnieje szansa, że spotkania z profesjonalistą pomogą uporać się z trudnościami i wyjść z kryzysu.  

Życie po romansie emocjonalnym

Co prawda czym innym jest zdrada emocjonalna a czym innym fizyczna, jednak obydwie prowadzą do tego samego: rozgoryczenia, utraty poczucia własnej wartości, smutku i braku zaufania. Życie po zdradzie psychicznej z osobą, która się jej dopuściła, w niedługim czasie po fakcie może nie być możliwe.  

Często pierwszym krokiem jest rozstanie, być może tylko na jakiś czas. Pozwala to na ułożenie sobie wszystkiego w głowie, przejście przez wszystkie stany emocjonalne (szok, wyparcie, akceptacja, złość, potem ewentualnie wybaczenie) i podjęcie decyzji o tym, co dalej.  

Czasem niezbędna będzie terapia małżeńska lub indywidualna, w wielu przypadkach jednak związku już nie udaje się uratować i partnerzy rozstają się. 

Cytaty o zdradzie emocjonalnej

„Nie każdy romans jest zdradą. Zakochanie się w innym człowieku to jeszcze nie zdrada” – Wojciech Eichelberger 

„Nikomu jeszcze nie zwierzyłem się ze swoich obaw, świadom ryzyka, jakie wiąże się z szeptaniem słów nie w porę i w niewłaściwe ucho. (…) zdrada zawsze była (…) największym wrogiem” – J.R.R. Tolkien 

„Zdrada opiera się na kłamstwie, kiedy człowiek, któremu się ufa, kłamie prosto w oczy” – Karin Alvtegen 

„W którym momencie zaczyna się zdrada?” – Philippe Besson 

„ Trójkąt? To figura geometryczna, uzyskiwana jako produkt uboczny małżeńskiej kwadratury koła” – Lesław Nowara 

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 1 maja 2020 roku.