Co to jest wdzięczność? 

Wdzięczność w psychologii to zarówno emocja, jak i wewnętrzna predyspozycja człowieka. Możemy ją odczuwać oraz okazywać innym ludziom. Polega na świadomości bycia obdarowanym i zadowoleniu z tego, co posiadamy lub co nas spotyka w życiu. Wdzięczność jest przeciwieństwem postawy ciągłego narzekania oraz postawy roszczeniowej.  

Osoba zdolna do wdzięczności wychodzi z założenia, że wszystko co otrzymuje, jest darem. W przypadku trudnych doświadczeń życiowych nie skarży się, lecz próbuje dzielnie je znosić i odnajdywać w nich sens. Stara się dostrzegać pozytywne strony swojej sytuacji. Nie towarzyszą jej takie emocje jak chorobliwa zazdrość, zawiść, złość, gniew, chęć zemsty czy poczucie niesprawiedliwości. 

Przejawem tego uczucia są słowa wdzięczności, które możemy wypowiadać tym osobom, dzięki którym czujemy się obdarowywane. Czasem nawet jedno proste „dziękuję” może sprawić, że inna osoba poczuje się ważna, potrzebna i doceniona. Wdzięczność można także okazać w sposób pozawerbalny, np. poprzez uśmiech, drobną przysługę czy wręczenie prezentu.  

Jak działa na nas wdzięczność? 

Wdzięczność to przyjemna emocja, która wywiera pozytywny wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Osoby wdzięczne są na co dzień szczęśliwe, uśmiechnięte, pełne energii i zadowolone z życia. Rzadziej zmagają się również z zaburzeniami psychicznymi, w tym zwłaszcza depresją. Są także mniej skłonne do samobójstw.  

Odczuwanie wdzięczności pomaga lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz stresem. Dlatego wpływa na wzrost odporności organizmu, dzięki czemu redukuje ryzyko infekcji oraz chorób przewlekłych. Odczuwanie wdzięczności pozwala zarazem obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom złego cholesterolu. Przeciwdziała także bezsenności oraz przewlekłemu zmęczeniu. 

Wypowiadając innym ludziom słowa wdzięczności sprawiamy, że również oni czują się lepiej. Dzięki temu chętnie przebywają w naszym towarzystwie i mają ochotę do udzielania nam pomocy. Warunek jest jednak taki, aby wypowiadane słowa były szczere. Udawana wdzięczność może zostać potraktowana jako próba manipulacji i doprowadzić do tego, że druga osoba przestanie nam ufać.

Poza tym, odczuwając na co dzień wdzięczność, rzadziej zazdrościmy innym ludziom i nie mamy potrzeby się z nimi porównywać czy rywalizować. 

Zobacz także:

Wdzięczność warto okazywać zwłaszcza w bliskich związkach. Zamiast skupiać się na wadach i słabościach swojego partnera, lepiej spróbować dostrzec w nim zalety. Dzięki temu będziemy bardziej zadowolone z relacji, co przełoży się na zmniejszenie częstotliwości kłótni i nieporozumień. Druga osoba w związku poczuje się ważna, akceptowana, szanowna oraz kochana. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że partner spotykający się z naszą wdzięcznością, sam będzie miał rzadziej do nas pretensje i wzrośnie u niego skłonność do kompromisów. 

Związek dwóch osób odczuwających oraz okazujących sobie wdzięczność, jest zwykle szczęśliwy oraz satysfakcjonujący dla obu stron. Słowa wdzięczności cementują związek i sprawiają, że staje się on bardziej trwały. Osoby potrafiące być wdzięczne, rzadziej się zatem rozwodzą. Spada również ryzyko zdrady, ponieważ żaden z partnerów nie ma nadmiernych oczekiwań. Potrafią cieszyć się sobą i odnajdywać powody, dla których ich związek jest wyjątkowy. Spada także ryzyko toksycznych zachowań, takich jak przemoc, manipulacja, okazywanie chorobliwej zazdrości czy próby nadmiernego kontrolowania drugiej osoby. 

Jak być wdzięcznym na co dzień? 

Kiedy już wiemy, co to jest wdzięczność i jak na nas wpływa, warto zastanowić się, za co być wdzięcznym w życiu. Nie trzeba zbyt długo szukać, ponieważ można dziękować praktycznie za wszystko, nawet za najmniejsze rzeczy.

Powodem do wdzięczności może być już sam fakt, że obudziliśmy się rano, możemy chodzić, oddychać, widzieć, słyszeć czy mówić. Można być także wdzięcznym z powodu tego, że posiadamy dach nad głową, mamy co jeść i są obok nas bliscy ludzie. Warto sobie uświadomić, że to wszystko nam się nie należy, a na świecie są miliony ludzi, którzy mogą nam tylko pozazdrościć. 

Jeżeli wydaje się nam, że nie mamy za co dziękować, warto wtedy prowadzić dziennik wdzięczności. Ćwiczenie to polega na tym, aby pod koniec każdego dnia zapisywać w zeszycie co najmniej kilka rzeczy czy zdarzeń, za które możemy podziękować.  

Na koniec przedstawiamy cytaty o wdzięczności, które pozwalają lepiej zrozumieć, jak ważne jest to uczucie. 

„Prosiaczek zauważył, że nawet jeśli miał bardzo małe serce, mógł posiadać dość dużą liczbę powodów do wdzięczności”

„Okazywanie wdzięczności jest miarą naszego człowieczeństwa.” 

„Dziękuję za poranny budzik, bo to znaczy, że mogę żyć kolejny dzień.”