Ogólnopolski Strajk Kobiet postanowił równo rok po Czarnym proteście zorganizować kolejny, tym razem Czarny Wtorek. Po raz kolejny nie będziemy składać parasolek i zbierzemy się w polskich miastach, żeby pikietować, pokazać swoją kobiecą siłę i, co bardzo ważne, zbierać podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017. 

Przypomnijmy, że zeszłoroczny Czarny Protest odbił się bardzo dużym echem, zgromadził 250 tysięcy kobiet, z dziećmi, partnerami i dał jasno do zrozumienia co polskie kobiety myślą o ograniczeniu swoich obywatelskich i reprodukcyjnych praw. Czarny Protest odbywał się pod hasłem Stop zakazowi aborcji, ale obejmował swoją skalą znacznie więcej postulatów. Wiele z punktów restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej, która co prawda nie została przegłosowana, ale wciąż jest w obiegu sejmowym, jest absolutnie niedopuszczalnych:

  • przymus rodzenia dzieci przez zgwałcone dzieci, przymus rodzenia dzieci z kazirodztwa, gwałtu, w tym zbiorowego, przymus rodzenia płodów bez mózgu, etc. .
  • realny zakaz badań prenatalnych (np. aminopunkcja zwiększa ryzyko poronienia, lekarze będą się bać spraw karnych w przypadku powikłań po zabiegu) - z ustawy znika punkt o badaniach prenatalnych, w uzasadnieniu ustawy jest zapis o tym, że badania przestaną mieć uzasadnienie
  • nieoperowanie zaśniadu, ciąży pozamacicznej, generalnie konieczność utrzymania ciąży zagrażającej życiu matki, nawet jeśli spowoduje śmierć i matki i płodu
  • sprawy karne i kary więzienia w przypadku poronienia i martwego urodzenia; badanie przez sąd, czy matka nieumyślnie spowodowała przestępstwo - być może pracowała za dużo, nie poszła spać, zignorowała przeziębienie albo pojechała na wycieczkę na rowerze? - grozić będą za to 3 lata więzienia.

Projekt Ratujmy Kobiety dlaczego warto go podpisać?

Ratujmy Kobiety to projekt mający na celu:

  • przywrócenie kobietom praw reprodukcyjnych
  • dawać kobietom prawo do legalnego przerwania ciąży do dwunastego tygodnia
  • zapewniać rzetelną edukację seksualną w ramach programu szkolnego
  • umożliwiać łatwy i darmowy dostęp do antykoncepcji
  • przywracać antykoncepcję awaryjną bez recepty
  • regulować stosowanie klauzuli sumienia przez lekarzy-ginekologów

"Czarny wtorek" kiedy odbędzie się protest?

Na ulice wychodzimy we wtorek, 3.października od godziny 16 do 20. 

W tym roku również wychodzimy. Nie tylko po to, żeby wspominać. Nie tylko po to, żeby pokazać siłę, która wtedy się w nas obudziła. W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy. Wychodzimy, bo walka nadal trwa – organizacje antykobiece szykują kolejne projekty odebrania nam wolności i godności i zbierają pod nimi podpisy (w tym za całkowitym zakazem aborcji). Dlatego 3/10 wychodzimy na Wielką Zbiórkę – zbieramy się i zbieramy podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017. Na przekór wszystkiemu. Właśnie teraz, w tych czarnych czasach. Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy. Chodźcie z nami!, zachęcają organizatorki. 

Dziewczyny, rozkładamy parasolki!