Czym jest filofobia?

Filofobia to inaczej strach przed zakochaniem i byciem z drugą osobą w związku. Dla niektórych strach jest na tyle paraliżujący, że przekłada się to na całe ich życie. Dlaczego boimy się zaangażować w relację? Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem?

Dlaczego unikamy związków?

Okazuje się, że są różne przyczyny naszego lęku przed zakochaniem. Może to być: rozwód rodziców, przykre doświadczenia z poprzednich związków, bycie wykorzystywanym w dzieciństwie.

Filofobia dotyka tak samo kobiety, jak i mężczyzn, którzy mieli złe doświadczenia z partnerem. To sprawia, że zaczynamy odczuwać strach przed kolejnym rozczarowaniem. Z czasem strach przeradza się w fobię. Zdaniem ekspertów fobie mogą prowadzić do innych problemów i zaburzeń, np. zaburzeń lękowych, depresji, izolacji społecznej czy uzależnień.

Niebezpieczeństwem tej fobii jest to, że osoby chociaż odczuwają strach, to angażują się w związki, niestety często są to związki toksyczne. Towarzyszą im oziębłość, oszczędność emocjonalna, niedostępność, potrzeba kontroli a nawet zaborczość - i jak na takich emocjach budować prawdziwą i szczerą relację?

Osoby, które dotyka ten problem dodatkowo mają niską samoocenę i problemy z komunikacją.

Filofobia: czy to można leczyć?

W zależności od nasilenia fobii, należy leczyć to zaburzenie. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana stylu życia, w innych potrzebna jest właściwie dobrana terapia. Warto to zrobić, kiedy pojawiają się takie zaburzenia jak: izolacje społeczne, depresje, stany lękowe. Wtedy potrzebna jest terapia behawioralno-poznawcza.