Kim jest onkolog, która usunęła piersi Angelinie Jolie?

W Stanach Zjednoczonych dr Kristi Funk jest znana jako chirurg onkolog gwiazd. Jej pacjentkami były m.in. Sheryl Crow czy Angelina Jolie, która w 2013 roku poddała się profilaktycznej, podwójnej mastektomii piersi. Zabieg wykonywała właśnie dr Kristi Funk. Angelina Jolie zdecydowała się na usunięcie obydwu piersi z powodu dużego ryzyka wystąpienia nowotworu. Aktorka jest nosicielką genu BRCA1, który je zwiększa. W przypadku Angeliny lekarze oszacowali ryzyko zachorowania na raka piersi na 87%, a raka jajników na 50%.

Dr Kristi Funk zdradza szczegóły mastektomii Angeliny Jolie

Profilaktyczna podwójna mastektomia, czyli de facto amputacja piersi i/lub usunięcie jajników, jest w wybranych przypadkach proponowane pacjentkom, które są nosicielkami genu BRCA1 i BRCA2. Operacja pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi. Jak ujawnia Kristi Funk, Angelina Jolie nie miała żadnych wątpliwości co do słuszności swojej decyzji.

- Była absolutnie pewna. Taka decyzja nigdy nie jest łatwa, bo niesie za sobą wiele zmian w ciele i zmianę stosunku kobiety do jej piersi. Ale najważniejszą zmianą jest ekstremalnie niskie ryzyko zachorowania na raka piersi – powiedziała Kristi Funk w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Dr Kristi Funk przyznała też, że nie musiała namawiać Angeliny Jolie na operację.

- Nigdy nie namawiam na to swoich pacjentów. Po prostu bardzo szczegółowo przedstawiam im opcje. Zawsze jest wiele możliwości do rozważenia.

„Dzięki Angelinie Jolie więcej kobiet decyduje się na badania”

Onkolog uważa też, że postawa Angeliny była godna pochwały.

- Angelina Jolie podzieliła się swoją historią i w ten sposób zrobiła coś wspaniałomyślnego dla innych kobiet. Nikt nie zmuszał jej do opowiedzenia o tym, to była jej decyzja. Dzięki niej coraz więcej kobiet decyduje się na badanie genetyczne, co za tym idzie, coraz więcej z nas wie o tym, że ma mutację tego genu.

Kiedy rak piersi jest uwarunkowany genetycznie?

Jak mówi dr Kristi Funk, tylko od 5 do 10 proc. przypadków nowotworu piersi jest uwarunkowana genetycznie. Zdaniem ekspertki, u 80% kobiet rak piersi jest spowodowany niewłaściwym stylem życia: stresem, alkoholem, niezdrową dietą, zanieczyszczeniem środowiska, brakiem ruchu – wymienia onkolog. W Polsce właśnie ukazała się jej książka „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety”, w której dr Kristi Funk radzi co robić, by uniknąć raka piersi oraz co robić kiedy zachorujemy. W książce znalazły się opisy wszystkich dostępnych metod leczenia, a także informacje o tym, co dzieje się po terapii nowotworowej i jak sobie radzić z dolegliwościami po zabiegach. Książka właśnie ukazała się w polskim przekładzie.