Ada Fijał: kim jest?

Ada Fijał jest polską osobowością medialną. Kojarzona jest przede wszystkim ze swoich licznych ról telewizyjnych, ale na swoim koncie ma też dorobek muzyczny. Oprócz tego prowadziła liczne programy telewizyjne i brała udział w teleturniejach. Pochodzącą z Krakowa gwiazdę znaleźć możecie na Instagramie pod nazwą @adafijal oraz na YouTubie na kanale „Peszyn for Feszyn”. Celebrytka znana jest nie tylko ze swoich ról serialowych i teatralnych, ale również ze swojego zamiłowania do mody. W jej social mediach podziwiać możemy przepiękne zdjęcia gwiazdy w wyszukanych stylizacjach. Jak sama przyznaje, pasją do elegancji zaraziła ją babcia. W rozmowie z portalem Weranda zdradza:

- Szelest sukien, trzepot długich rzęs, balet i kotyliony – tak przedwojenną Polskę wspominała babcia Stanisława. To ona obudziła we mnie fascynację retro. Była prawdziwą damą, nosiła kapelusze, opowiadała mi o balach, na które chodziła w młodości, i o lepszym, piękniejszym przedwojennym świecie. Kobiety wyglądały jak filmowe gwiazdy: wystylizowane, z falami na głowie i ustami pomalowanymi na czerwono, spod długich rzęs rzucały spojrzenia pełne niedopowiedzeń.

Ile lat ma Ada Fijał? WIEK

Ada Fijał urodziła się 20 października 1974 roku w Krakowie, obecnie ma 45 lat. Wykształcenie zdobyła w swojej rodzinnej miejscowości. Ukończyła I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Po zdaniu matury studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Studia te ukończyła w 2000 roku. Równolegle studiowała również stomatologię na Collegium Medicum UJ w Krakowie. Wybór drugiego kierunku był nieprzypadkowy. Jak zdradza Ada w wywiadzie dla Twojego Stylu, jej rodzice bardzo chcieli, aby poszła w ich ślady:

Moi rodzice mają w sobie ducha nauki: oboje po doktoratach, mama – stomatolog, tata – ekonomista. Od dzieciństwa wiązali moją przyszłość z medycyną. To było zderzenie ducha wolności i poczucia, że w życiu warto robić to, co się kocha, z etosem pracy, konkretem i konserwatywnym wychowaniem rodziców, gdzie liczyła się dyscyplina, ciężka praca, powinności.

To właśnie w Krakowie przeżyła swój debiut na deskach Teatru Starego, gdzie zagrała rolę Klary w spektaklu “Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę” w reżyserii Anny Burzyńskiej. Ada postanowiła jednak przeprowadzić się do Warszawy, aby móc lepiej rozwijać swoją karierę aktorską. Po latach w rozmowie z Agnieszką Kobroń dla portalu Afisz teatralny tak wspomina swoje rodzinne strony:

Uwielbiam mój Kraków, to w końcu miasto artystów, choć bywa też zamknięte i konserwatywne. Z kolei Warszawa to miasto energii, otwarte na nowości i wyzwania. I chyba dlatego to miasto wybrałam na swój dom.

Dodaje również, że bardzo ciepło wspomina okres studiów na uczelni aktorskiej.

Miałam to szczęście, że trafiałam w krakowskiej PWST na wspaniałych nauczycieli.

ZOBACZ NASZ WYWIAD Z ADĄ FIJAŁ:

Zobacz także:

Czym się zajmuje Ada Fijał? Kariera

Ada Fijał znana jest publiczności zarówno ze swoich teatralnych, jak i telewizyjnych ról. Widzowie kojarzyć ją mogą przede wszystkim z takich programów i seriali jak:

 • “Samo życie”, jako Magdalena Kruszyńska, była żona Ireneusza Augusta Skalskiego,
 • “Na Wspólnej”,
 • “Barwy szczęścia”, jako Iga Walawska,
 • “Apetyt na życie”, jako Alicja Lesicka,
 • “Hotel 52”,jako Beata Krajewska, kierowniczka restauracji,
 • “Narzeczony na niby”, jako sprzedawczyni w salonie sukien ślubnych,
 • “Ślad”, jako doktor Nikola Jastrzębska, lekarz, specjalista medycyny sądowej,
 • “Wyzwanie”,jako kierowniczka bidula,
 • “Mały zgon”, jako Dorota, żona Płoszaja,
 • “Klan”, jako Karolina Czerwiecka.

Ada Fijał, mimo że nie określa samej siebie jako piosenkarki, ma bogaty dorobek muzyczny. Wydała takie single jak:

 • „Akordeonista” (2002)
 • „Klub Retro” (2008)
 •  „Take Your Time” (2009)
 • „Hot Like Fire” (2010)
 • „Rebeka tańczy tango” (2011)

W 2011 roku nagrała również swój pierwszy, i jak do tej pory jedyny, album studyjny zatytułowany “Ninoczka”. Dwukrotnie uczestniczyła też w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w 2007 roku została wyróżniona Złotym Liściem Retro na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.

Ada, jeszcze kiedy mieszkała w Krakowie, zajmowała się dziennikarstwem. Pracowała między innymi jako reporterka w TVP Kraków, gdzie prowadziła pogodę oraz program TV Lato. W latach 2012-2013 wspólnie z Joanną Horodyńską prowadziła program produkcji Polsat Café “Gwiazdy na dywaniku”. Telewidzowie mogą kojarzyć Adę również z jej udziału w teleturnieju “Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”, gdzie wystąpiła w 2015 roku w parze z Krzysztofem Hulbojem. Od 2019 roku Ada jest też jurorką w programie “Shopping Queen” produkcji Polsat Café.

Ada Fijał prowadzi również swój własny kanał na YouTubie, który znaleźć można pod nazwą „Peszyn for Feszyn”. Jej działania na tym profilu koncentrują się przede wszystkim wokół serii “NA PEŁNYM LIVE’IE”, do której zaprasza licznych gości ze świata show biznesu. W rozmowie z portalem Afisz teatralny wyznała, że założenie kanału zrodziło się z potrzeby odnalezienie równowagi w swoim życiu zawodowym.

- W Barwach szczęścia od dziesięciu lat gram kobietę pełną rozterek i depresji, a nawet prób samobójczych. A moja ostatnia rola w teatrze, w sztuce Życie w zasięgu ręki, była też postacią typowo dramatyczną. Takie nieustanne granie poważnych, rozedrganych emocjonalnie bohaterek, zmotywowało mnie do stworzenia swojego kanału na YouTube „Peszyn for Feszyn”, w których parodiuję świat mody i znane osoby ze świata show-biznesie.

NIE PRZEGAP:

Ada Fijał - historia związku z partnerem

Mężem Ady Fijał jest Piotr Walaszyn. Para ma synka, Antka, który urodził się w 2014 roku. Historia ich miłości, jak przyznaje sama gwiazda, obfituje w przypadki. Przyjaciółka wyciągnęła ją na spotkanie z pewnym chłopakiem i jego kolegą. Ada, gdy dowiedziała się, że mężczyźni zajmują się informatyką, spodziewała się, że wieczór będzie raczej nudny. Nie miała wówczas pojęcia, że w małej krakowskiej kawiarence pozna miłość swojego życia. Ada i Piotr zaręczyli się już po trzech miesiącach związku, a na ślubnym kobiercu stanęli po pięciu. Ada często podkreśla, że jej mąż jest nie tylko jej partnerem, ale przede wszystkim najlepszym przyjacielem.

Ada Fijał - dzieci

Ada Fijał ma jednego syna, Antka. Chłopiec przyszedł na świat w 2014 roku. Aktorka pilnie strzeże jego prywatności, dlatego o chłopcu nie wiadomo zbyt wiele. Mimo to zdarza jej się niekiedy wrzucić zdjęcie z pociechą na Instagrama, gdzie możemy podziwiać rodzinę podczas spaceru lub w czasie wspólnych zabaw. Ada wyznaje, że dziecko umocniło związek jej i jej ukochanego męża Piotra. W “Dobrym tygodniu” powiedziała:

Uwielbiam obserwować, jak Piotr zajmuje się Antkiem. Bardzo mnie wzrusza to, z jaką czułością do niego podchodzi. Dziecko cementuje udany związek.

Ponadto aktorka zapewniła, że po urodzeniu dziecka, ma dla swojego męża więcej czasu niż jeszcze przed porodem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: