Omenaa Mensah – kim są jej rodzice?

Omenaa Mensah przyszła na świat 1979 r. w Jeleniej Górze, a więc w 2022 r. skończyła 42 lata. Ma 172 cm wzrostu, waży ok. 65 kg i jest zodiakalnym Lwem. Jest córką Izabeli i Opoku – kardiochirurga, pochodzącego z Ghany. Co ciekawe, rodzice Omeny poznali się w… bibliotece Akademii Medycznej, w której studiował Opoku. Dość szybko nawiązała się między nimi nić porozumienia, chociaż często spotykali się z negatywnymi i rasistowskim komentarzami ze strony obcych osób. Niekiedy nawet spotykali się z aktami przemocy. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci – córki Omeny i syna Asebi, który jeśli wierzyć przekazom medialnym, popełnił samobójstwo w więzieniu w 2001 r. Rodzice Omeny byli ze sobą przez 18. lat i rozstali się w przyjaźni. Obecnie ojciec Omeny – Opoku mieszka w Niemczech, gdzie pracuje jako uznany kardiochirurg. Z kolei jej mama mieszka w Warszawie i ponownie wyszła za mąż.

Omenaa Mensah – dzieciństwo

Znana pogodynka i działaczka społeczna pierwsze lata swojego życia spędziła w Swarzędzu – w niewielkim mieście, zlokalizowanym w województwie wielkopolskim. Tam też uczęszczała do szkoły podstawowej, a edukacje w szkole średniej kontynuowała w Poznaniu. Ukończyła Liceum Ekonomiczno-Społeczne w Poznaniu, a następnie została absolwentką kierunku „Zarządzanie i marketing” Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu.

Omenaa Mensah często wspomina swoje dzieciństwo, które było dla niej trudne ze względu na odcień skóry. Często spotykała się z rasistowskimi uwagami i komentarzami. Co ważne, jej oprawcami byli m.in. dwaj bliźniacy blondyni. Wówczas poskarżyła się swojemu tacie, który doradził się nie pozostawać bierną wobec stosowanej przemocy słownej i wziąć sprawy w swoje ręce. Tak też zrobiła. Obecnie swoją egzotyczność postrzega jako atut, coś, dzięki czemu może się wyróżnić i być zauważona. Co więcej, twierdzi, że to właśnie ta egzotyczność pomogła jej w zrobieniu kariery medialnej. Niemniej jednak nadal zdarza się jej nadal spotykać z rasistowskimi zachowaniami.

ZOBACZ TAKŻE:

Omenaa Mensah – działalność medialna

Omenaa Mensah pierwsze kroki stawiała jako modelka, co umożliwiał jej nie tylko wzrost, ale również nietuzinkowa uroda, z której uczyniła atut. Swoją karierę telewizyjną rozpoczynała od programu o zabarwieniu erotycznym „Red Light” w stacji TVN 7. Po latach było jej to wypominane i musiała się z tego tłumaczyć. Program ten traktuje jako cześć swojej drogi medialnej – nie wypiera się udziału w nim ani też budzi to u niej wstydu czy też wyrzutów sumienia..Następnie została prezenterką pogody w TVN-ie, a także prowadzącą różnego rodzaju programy rozrywkowe (kulinarne, społeczne, sportowe i podróżnicze). Na swoim koncie ma m.in. „Podróże Meteo” czy „Projekt plaża”. Prowadziła nawet program kulinarny ze swoją córką Vanessą pt. „Kuchnia czynna całą dobę” w TVN Style.

Fot. Omena Mensah, East News

Zobacz także:

Omenaa Mensah – znana biznesmenka

Obecnie Omenaa Mensah skupia się przede wszystkim na swojej działalności biznesowej – od 2012 r. prowadzi firmę Ammadora, która specjalizuje się tworzeniem mebli na zamówienie. Dzięki temu zyskała uznanie jako osoba świetnie znająca się na wystroju wnętrz. Z kolei w 2017 r. stała się udziałowcem energooszczędnego osiedla, zlokalizowanego nieopodal Gdańska. Część uzyskanego dochodu przeznaczyła na budowę szkoły w Ghanie. Natomiast w 2019 r. wraz ze swoim partnerem – Rafałem Brzózką otworzyli własną firmę OCCHIELLO – atelier, które oferuje luksusowe garnitury, szyte z najlepszej jakości tkanin. Następnie firma poszerzyła swoją działalność o firmę-córkę AMANTE, która zajmuje się szyciem garniturów na miarę. W tym zakresie Omenaa współpracuje z firmą Izabeli Janachowskiej.

Działalność biznesowa Omeny Mensah została doceniona tytułem „Ambasadorki Przedsiębiorczości”, który ex pogodynka, otrzymała na Gali Przedsiębiorczości i Innowacji w 2014 r.

Omenaa Mensah – założycielka fundacji

Jedną z domen działalności poza medialnej Omeny są działania dobroczynne, które może ona realizować za pomocą swojej fundacji – „Omenaa Foundation”. Dzięki niej wspiera najbardziej potrzebujące dzieci zarówno w Polsce, jak i w Afryce, a jej głównym celem jest danie dzieciom swobodnego dostępu do edukacji. Jednym z największych sukcesów fundacji Omeny jest wybudowanie szkoły dla dzieci w Ghanie „Kids Haven School”. Warto podkreślić, że nie pozostała ona obojętna również na to, co działo się w Ukrainie, w związku z toczącą się wojną. Fundację Omeny wspierają znani Ambasadorzy, w tym m.in. Cezary Pazura, Małgorzata Rozenek-Majdan czy Dorota Gardias.

Omenaa Mensah – życie prywatne

Omenaa Mensah wiedzie życie u boku Rafała Brzózki, tworząc z nim szczęśliwy związek. Jednakże, zanim tak się stało, była związana z Jakubem Pawłowskim w latach 2006-2014. Ma ona dwójkę dzieci - córkę Vanessę (ur. 2002) oraz syna Vincenta (2017 r.). Ojcem Vanessy jest szkolna miłość Omeny. Para rozstała się tuż po narodzinach córki. Z kolei ojcem Vincenta jest jej obecny partner – Rafał Brzózka. Związek prezenterki jest obiektem zainteresowania mediów. Rafał jest znanym biznesmenem, założycielem firmy InPost, a także jednym z najbogatszych Polaków. Co ciekawe, para poznała się wówczas, gdy Omenaa szukała środków na wybudowanie szkoły w Ghanie. To właśnie cele dobroczynne ich połączyły. Pobrali się oni w 2019 r. w RPA – uroczystość ta była skromna, wyłącznie dla najbliższych. Zarówno Omena, jak i Rafał strzegą swojej prywatności, rzadko opowiadają o swoim życiu czy też pozują na ściankach. Pojawiają się za to razem na różnych eventach i balach charytatywnych.

Omenaa Mensah – ciekawostki

  • Imię Omeny dosłownie można przetłumaczyć jako: tę, która siedzi po prawej stronie króla i trzyma jego rękę, na której jest złoto”.
  • Ojciec Omeny – Opoku pochodzi z rodziny królewskiej, która zajmuje się wydobywaniem złota.
  • Z uwagi na swój wysoki, jak na kobietę wzrost, Omenaa Mensah miała predyspozycje do uprawiania sportu. Zostało to zauważone, dlatego też przez 5 lat trenowała koszykówkę i nawet należała do drużyny Unia Swarzędz.
  • Omenaa Mensah dorywczo pracowała również modelka – zarówno w Polsce, jak i za granicą. W ten sposób zarabiała na czesne na studia.
  • W 2007 r. znana prezenterka pogody wzięła udział w 5. edycji programu „Taniec z gwiazdami”. Partnerował jej Rafał Masierak, z którym uplasowali finalnie się na 6. pozycji.
  • Śmiało można powiedzieć, że Omenaa Mensah ma w sobie gen przedsiębiorczości – już w trakcie studiów założyła swój własny biznes Omi Hair, w którym zajmowała się stylizowaniem fryzur na wzór afrykański.
  • W jednym z wywiadów Omenaa Mensah przyznała, że jest ateistką.

NIE PRZEGAP: