Ewa Gawryluk: kim jest?  

Ewa Gawryluk to polska aktorka filmowa i teatralna. Szerokiej publiczności znana jest na przykład z kultowego serialu z lat dziewięćdziesiątych "Matki żony i kochanki", w którym grała... kochankę, czyli asystentkę Ewę. Jej kochankiem był Jan Englert, czyli filmowy mąż Anny Romantowskiej. Aktorka grała też m. in:

 • Ruth w filmie Wiatraki z Ranley 
 • Helenę w filmie Dziecko szczęścia
 • Iruśkę w filmie Wielka wsypa
 • Tamarę w filmie Goodbye Rockefeller
 • Beatę w serialu Z pianką czy bez
 • Annę w Maszyna zmian
 • sekretarkę Ewę w kultowym serialu Matki żony i kochanki
 • swoją imienniczkę w serialu Lot 001
 • Wierę w filmie Operacja Koza
 • Lalkę w serialu Chłop i baba
 • Vanessę w serialu Król przedmieścia 
 • Ewę w serialu Na wspólnej 
 • Beatę w filmie Sztos 
 • Jadwigę w filmie Podatek od miłości
 • Alę z spektaklu teatralnym Tango – to jedna z najważniejszych ról Ewy Gawryluk! I wymagająca, bo – jak mówi Ewa – teatr wymaga dużego skupienia i bezpośredniej konfrontacji z widzem
 • patologiczną mitomankę w spektaklu Teatru Telewizji Polskiej Bożyszcze kobiet

Ile lat ma Ewa Gawryluk? WIEK 

Ewa Gawryluk urodziła się 13 grudnia 1967 w położonym na Pomorzu Zachodnim Miastku. Dziewczynie z małego miasteczka trudno było walczyć o marzenia o sławie. Całe szczęście znak zodiaku strzelca zaopatrzył ją w cechy napędzające karierę:

 1. Energię 
 2. Odwagę
 3. Inteligencję
 4. Poczucie humoru 
 5. Kreatywność
 6. Niezależność
 7. Szczerość

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Czym się zajmuje Ewa Gawryluk? Kariera 

Ewa od dziecka interesowała się teatrem. Lubiła oglądać telewizję, szczególnie programy informacyjne. Dlatego początkowo planowała studiować politologię (być może wychodząc z założenia, że - jak zauważył południowokoreański pisarz i dziennikarz radiowy Kim Young-ha w książce pt. Imperium świateł - Każdy z nas i tak dostaje taki sam bilet wstępu do teatru zwanego Ziemią)  

Ale jeszcze bardziej lubiła oglądać Teatr Telewizji, a szczególnie spektakl Cyrano de Bergerac z Piotrem Fronczewskim. Następnie Ewa...

 1. Bierze udział w szkolnych konkursach poetyckich.
 2. Chodzi do teatru.
 3. Recytuje wierszyki.
 4. Bierze udział w konkursach recytatorskich.
 5. W liceum reżyseruje występy studniówkowe, jeszcze myśli o medycynie, ale ostatnie decyduje się zdawać do szkoły teatralnej. (Szkoła teatralna wydawała mi się taka zbyt nowatorska, ale pomyślałam sprawdzę).
 6. Prosi ojca, aby zawiózł ją na dni otwarte do szkoły teatralnej do Warszawy. Potem składa dokumenty. Ale to nie czasy, że można sprawdzić, jak przygotować się na taki egzamin, googlując: szkoła teatralna, wymogi, egzaminy. Nie dostaje się, ale...
 7. W 1991 roku kończy Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera.
 8. W międzyczasie debiutując w filmie Tę chwilę czuć.
 9. 1992 roku debiutuje na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie gra do dzisiaj. 

Ewa Gawryluk - historia związku z partnerem 

Mąż Ewy Gawryluk, z którym była związana przez 20 lat pierwszy raz zobaczył ją na początku lat 90 – tych. On był początkującym aktorem, a ona coraz bardziej znaną aktorką. Waldek skrycie podkochiwał się w Ewie. Chodził do teatru specjalnie na jej spektakle. Jak sam przyznaje: W Ewie zakochałem się już na pierwszym roku studiów, ale wtedy mogłem o niej tylko pomarzyć. W tym samym czasie Ewa zwróciła uwagę na Waldemara, oglądając go na zdjęciu z filmu Autoportret z kochanką z 1996 roku i myśląc: pewny siebie cwaniak. Ale kiedy oboje pewnego dnia się spotkali to poczuli, że pasują do siebie jak mąż i żona.

Długo ukrywali swój związek, bo Ewa myślała, że romans ze starszą koleżanką z branży zagrozi młodemu aktorowi. Pobrali się jednak 26 czerwca 1999 roku. W 2021 roku na łamach redakcji Dzień dobry TVN ogłosili rozstanie. 

Zobacz także:

PRZECZYTAJ O TYM WIĘCEJ:

Ewa Gawryluk – dzieci

Córka Ewy Gawryluk i jej męża Waldemara Błaszczyka ma nietypowe hobby – ekscytują się od czasu do czasu tabloidy. O co chodzi? Otóż Maria Błaszczyk znana jest w social mediach pod pseudonimem Blood mary. Krwawa Mery prezentuje przerażające makijaże, które śmiało można wykorzystać w horrorach. Jak zwykle jestem pod wrażeniem – chwalą Marię na Instagramie fani. 

Dziewczyna nie chce jednak studiować charakteryzacji. Woli, aby tworzenie makijaży pozostało jej hobby. Maria Błaszczyk deklaruje też, że nie chce iść w ślady mamy i zostać aktorką, gdyż wie z doświadczenia, że zawód ten wiąże się z frustracją. Ewa Gawryluk jest zakochana w swojej córce, bo (nauczona na błędach rodziców – o czym dalej piszemy) bardzo ją wspiera. 

11 Ciekawostek o Ewie Gawryluk - wzrost, z kim pracuje, ranking ról

 1. WZROST - aktorka mierzy 171 cm 
 2. CZĘSTO PRACUJE Z: Sławomirem Orzechowskim (aż 15 wspólnych produkcji!), Cezarym Pazurą, Jerzym Bończykiem, Katarzyną Bargiełowską, Pawłem Burczykiem, Magdaleną Wójcik, Cezarym Pazurą. Czy w którymś filmie towarzyszył jej mąż? Internetowi nic na ten temat nie wiadomo. 
 3. NAGRODY – w 1997 roku aktorka zdobyła nominację za film Sztos (w reżyserii Olafa Lubaszenko), jako najlepsza aktorka polskich filmów sensacyjnych. 
 4. RANKING RÓL – widzowie najlepiej oceniają jej rolę w takich filmach jak: Wielka wyspa, Sztos, Księga wielkich życzeń i Podatek od miłości.
 5. OFIARA i KOMPLEKSY – Ewa wspomina w wywiadach, że koledzy dokuczali jej w szkole. Spełniała wiele cech ofiary: pisała lewą ręką, w wieku 7 lat ważyła 16 kg i zanim poszła do szkoły umiała już pisać i czytać. Była mała, miała krótkie włosy i często brano ją za chłopca. Rodzice nie stawali w jej obronie, bo nie byli skłonni, tak jak dzisiejsi rodzice, brać czynny udział w życiu szkoły. Aktorka przyznaje, że udało jej się skorzystać na tej sytuacji, bo nigdy nie była przywiązana do wyglądu i bez problemu grała brzydsze i starsze kobiety. A fani na Instagramie pocieszają Ewę: Mnie oduczono pisania lewą ręką biciem w nią gdy próbowałam pisać.
 6. SIOSTRA – w szkole broniła jej siostra, która uchodziła za ładniejszą, ale dziś mają bardzo dobre relacje.
 7. AGEIZM – Ewa Gawryluk ujawnia, że pierwszy zetknęła się z dyskryminacją ze względu na wiek w wieku 29 lat. Na szczęście nigdy nie uważała siebie za piękną i nie przejęła się tym. Kiedy więc pewna pani zajmująca się castingami zadzwoniła do niej jako dwudziestodziewięciolatki i powiedziała Chcą cię na casting, ale według mnie jesteś za stara, ona odpowiedziała Wie pani co, mimo mojego podeszłego wieku, przyjdę na casting. Poszła i wygrała. 
 8. KOMENTARZE – na komentarze, że jest na przykład za stara czy za brzydka odpowiada: Trudno, przecież nic z tym nie zrobię
 9. MĘSKI ŚWIAT – Ewa Gawryluk przyznaje, że świat filmu jest typowo męski, bo kiedy kobiecie wytyka się każdą zmarszczkę, mężczyźnie dodają one uroku. 
 10. SZKOŁA AKTORSKA – najpierw nabawiła się w niej większych kompleksów, mając wrażenie, że się do aktorstwa nie nadaje, ale rynek to zweryfikował. Okazało, że na takie dziewczyny jak Ewa Gawryluk jest zapotrzebowanie.
 11. NA WSPÓLNEJ – czy wiecie, że Ewa gra w tym serialu już 20 lat?

PRZECZYTAJ TAKŻE: