Katarzyna Dowbor – podstawowe informacje

Katarzyna Dowbor jest rodowitą warszawianką – przyszła na świat w stolicy 1959 r., wobec tego w 2022 r. skończyła 63 lata. Jest zodiakalną Rybą, ma 170 cm wzrostu, natomiast informacji na temat jej wagi można na próżno szukać w internecie. Pochodzi z rodziny inteligenckiej z tradycjami. Jej dziadek – Bronisław Kowalczewski był podpułkownikiem Wojska Polskiego, jej mama - Krystyna była konserwatorką zabytków i dzieł sztuki, natomiast ojciec – Wiesław był entomologiem. Ma również młodszego brata – Tomasza, który na stałe mieszka w Chicago i niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. 

Pomimo że Katarzyna Dowbor urodziła się w Warszawie, to zarówno dzieciństwo, jak i młodość spędziła w mieście Kopernika – Toruniu. Stało się tak przede wszystkim ze względu na to, że jej ojciec został dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i rodzina była zmuszona zmienić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania. 

PRZECZYTAJ:

Katarzyna Dowbor – kariera dziennikarska

Katarzyna Dowbor studiowała Filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, którą jednak szybko porzuciła na rzecz pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Już w trakcie studiów zaczęła się odzywać w niej pasja do dziennikarstwa – należała do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, redagowała rubrykę kulturalną w „Gazecie Strajkowej”, a także prowadziła audycję w radiu „Centrum”. Z kolei w 1981 r. została rzeczniczką uczelnianego komitetu strajkowego.

Jej pierwszą poważną pracą, niezwiązaną ze środowiskiem uczelnianym, była praca w Programie III Polskiego Radia. Tam jednak nie zagrzała miejsca na długo, gdyż upomniała się o nią telewizja. Przez ponad 30. lat była związana z Telewizją Polską. Początkowo zajmowała się tworzeniem felietonów w programie „Pegaz”, który poświęcony był kulturze i sztuce, a także realizowała filmy dokumentalne o różnych cenionych osobistościach, w tym m.in. o Grażynie Szapołowskiej czy Ewie Błaszczyk. Działała też jako konferansjerka – prowadziła m.in. „Studio lato” czy też „Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu”. Z czasem zaczęła zajmować się oprawą i promocją TVP1, by w końcu zostać prezenterką i prowadzić wiele różnych programów rozrywkowych, w tym m.in.: „Apetyt na zdrowie”, „Alchemię zdrowia i urody”, „Pytanie na śniadanie” i „Ogrodową Dowborową”.

Katarzyna Dowbor – rozstanie z TVP

W 2013 r. ku zaskoczeniu wszystkich rozstała się z TVP. W wielu wywiadach sugerowała, że był to dla niej bardzo trudny moment, a zwolnienie z telewizji potraktowała jako osobistą porażkę. Żaliła się nawet, że zwolniono ją ze względu na wiek i urodę. Wówczas, gdy dostała do ręki wypowiedzenie, usłyszała, że nie pasuje do nowej koncepcji telewizji publicznej, która odchodzi od prezenterów. Wobec czego zlikwidowano jej stanowisko pracy, a ją samą w trybie natychmiastowym zwolniono. Jak oceniała w jednym z wywiadów nie było ku temu podstaw, dlatego też mogła z powodzeniem wygrać sprawę sądową i zmusić byłych pracodawców, do przywrócenia jej do pracy. Pomimo to Katarzyna Dowbor uniosła się dumą, co w rezultacie wyszło jej na dobre, gdyż szybko dostała angaż w telewizji „Polsat”, w której do dziś prowadzi program „Nasz nowy dom”. Było to dla niej zbawienne, gdyż jak przyznawała, nie wyobrażała sobie czekać z założonymi rękami na emeryturę.

Katarzyna Dowbor – życie prywatne

Katarzyna Dowbor ma za sobą sporo doświadczeń w relacjach damsko-męskich. Aż trzykrotnie była mężatką. Jak sama przyznaje nie miała ona szczęścia do mężczyzn. Jej pierwszym mężem był Piotr Dowbor, z którym dziennikarka ma syna Macieja. Drugim mężem był Janusz Atlas – dziennikarz, a trzecim – Grzegorz Świątkiewicz, który również był związany z mediami. Po rozwodzie ze swoim ostatnim mężem związała się z Jerzym Baczyńskim, z którym ma córkę Marię. Ich drogi jednak się rozeszły tuż po urodzeniu córki. Katarzyna Dowbor otwarcie mówi, że nie zamierza już wychodzić więcej za mąż, a w jej życiu nie ma już miejsca na nową relację. Obecnie spełnia się jako babcia oraz prowadząca program „Nasz nowy dom”.

Zobacz także:

Katarzyna Dowbor ma dwójkę dzieci. Jej syn – Maciej Dowbor poszedł w ślady matki i jest znaną osobistością telewizyjną. Jest on związany z Joanną Koroniewską, z którą ma dwie córki – Janinę i Helenę. Z kolei córka dziennikarki – Maria studiowała w Wielkiej Brytanii, jest niezwykle utalentowana i doskonale odnajduje się w reportażu. Jest ona bardzo podobna do Katarzyny Dowbor w młodości.

ZOBACZCIE SAMI:

Katarzyna Dowbor – książki

Mniej znaną działalnością Katarzyny Dowbor jest pisanie książek. Ma ona na swoim koncie kilka publikacji – jest współautorką interaktywnej serii książek dla dzieci o koniach pt. „Stajnia pod tęczą”. Napisała również kilka książek biograficznych, w tym m.in. „Mężczyźni mojego życia” oraz „Apetyt na życie”. W obu pozycjach dziennikarka zdradza wiele ciekawych szczegółów, dotyczących jej życia prywatnego. Opowiada m.in. o nieszczęśliwych małżeństwach, samotnym macierzyństwie czy też odkrywaniu życia po 50.

Katarzyna Dowbor – ciekawostki

  • Panieńskim nazwiskiem Katarzyny jest Kokocińska. Nazwisko Dowbor przyjęła po pierwszym mężu – Piotrze. Co ciekawe, nazwisko to nosi również jej córka Maria, która jednak nie jest dzieckiem Piotra, a jej późniejszego partnera – Jerzego.
  • Brat Katarzyny Dowbor – Tomasz przed laty spotykał się z Małgorzatą Foremniak.
  • Katarzyna Dowbor na studiach pedagogicznych wybrała specjalizację „seksuologia”, a temat jej pracy magisterskiej to „Czynniki wpływające na prostytucję wśród nieletnich”.
  • Dziennikarka z chęcią udzielała się również aktorsko – grała m.in. w takich produkcjach, jak: „Na dobre i na złe”, „Tato”, „Ekstradycja” czy też „Komedia małżeńska”.
  • Przez jedną kadencję (1994-1998) była Radną Rady Miejskiej w Piasecznie.
  • Wystąpiła w reklamie wędlin „Morliny” oraz preparatu do pielęgnacji roślin „Substral”.
  • Katarzyna Dowbor jest miłośniczką zwierząt – ma kota Jaagera i kotkę Fionę, psa Pepe i Benka, a także dwa konie – Rodezję i Surmę.
  • Uwielbia życie na łonie natury z dala od zgiełku miasta. Jej pasją jest jazda konna, urządzanie domu oraz pielęgnowanie ogrodu. Jest to tym dziwniejsze, że aktorka wychowała się w mieście.
  • Katarzyna Dowbor udzielała lekcji z dziennikarstwa Hannie Lis i Kindze Rusin na prośbę mamy tej pierwszej. Uważa, że to ona wprowadziła obie Panie do świata telewizji. Nie podzielają tego jednak same zainteresowane, które przyznają, że rzeczywiście dziennikarka była dla nich miła, jednakże ani im znacząco nie pomogła, ani też nie ułatwiła im kariery zawodowej.

ZOBACZ TAKŻE: