Justyna Pochanke – podstawowe informacje

Justyna Pochanke jest rodowitą warszawianką – urodziła się w stolicy Polski w 1972 r., wobec tego w 2022 r. skoczyła 50 lat. Jest zodiakalnym wodnikiem, ma ok. 162 cm wzrostu i waży ok. 47 kg. Jej mama – Renata Pochanke pracowała w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Pomimo że w domu rodzinnym dziennikarki panował spokój i przyjazna atmosfera, to był on pozbawiony miłości, dlatego też jej rodzice postanowili się rozwieść. Po rozwodzie Justyna straciła kontakt ze swoim ojcem, a jednocześnie namawiała mamę, by ułożyła sobie życie u boku innego mężczyzny. Tak też się stało i kiedy w życiu jej ukochanej mamy pojawił się Stefan, szybko go zaakceptowała i to właśnie jego dzieci dziennikarki tytułują „dziadkiem”.

Justyna Pochanke – wykształcenie

Co ciekawe, Justyna Pochanke nie może pochwalić się wyższym wykształceniem. Ukończyła prestiżowe liceum im. Stefana Batorego w Warszawie (uczęszczał do niego m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Magdalena Środa czy też Hanna Lis), a następnie studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pomimo że uzyskała absolutorium, nigdy nie obroniła tytułu magistra. Jednakże, zanim została studentką UW spróbowała swoich sił na paryskiej Sorbonie na wydziale Kultury i Cywilizacji Francji.  Po latach przyznała, że studia te były dla niej rozczarowujące, dlatego też po roku wróciła do Polski i to właśnie w rodzimym kraju postanowiła kontynuować swoją edukację.

 TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Justyna Pochanke – kariera dziennikarki

Początki kariery medialnej Justyny Pochanke sięgają dzieciństwa – debiutowała wówczas w programie 5-10-15. Jednakże prawdziwa praca i przygoda z dziennikarstwem rozpoczęła się na pierwszym roku studiów, kiedy to zaczęła pracę w gazecie. Zajęcie to traktowała jako dodatkowe, dzięki któremu mogła poznać świat mediów tradycyjnych od środka. Pod koniec studiów zaczęła pracę w Radio Zet, w którym była prezenterką, a następnie wydawcą porannych wiadomości. Oprócz tego prowadziła też popularną audycję – „Nie do zobaczenia”. W 2001 r. po konflikcie z władzami Radia Zet wraz z grupą współpracowników i przyjaciół zrezygnowała z pracy. Po latach wspominała, że był to dla niej wyjątkowo trudny okres w życiu, gdyż towarzyszyła jej niepewność jutra. Szybko jednak otrzymała nową propozycję zawodową od TVN24 – nowoutworzonej stacji informacyjnej. Początkowo Justyna Pochanke wahała się, czy przyjąć tę propozycję – praca w telewizji znacząco różniła się od pracy w radiu. Pomimo to zdecydowała się podjąć współpracę z telewizją, a w ten sposób rozpocząć nowy etap swojego życia.

W TVN-ie Justyna Pochanke pracowała przez 20. lat – zwykle występowała na żywo, przeprowadzała wywiady z politykami, prowadziła główne wydanie Faktów w TVN-ie, a po odejściu Tomasza Lisa, stała się gospodynią tego programu. Oprócz tego prowadziła również program „Fakty po Faktach” w TVN24.

W 2020 r. niespodziewanie postanowiła zakończyć swoją karierę i odeszła z telewizji, nie żegnając się nawet z telewidzami.

Działalność telewizyjna Justyny Pochanke przyniosła jej ogólnopolską sławę i rozpoznawalność. Za sukcesy na polu zawodowym była wielokrotnie nagradzana – w 2005 r. została „Dziennikarzem Roku” miesięcznika Press, dwukrotnie – w 2008 i 2009 r. – dostała Telekamerę w kategorii informacje, a także otrzymała kilka Wiktorów, w tym m.in. jako osobowość telewizyjna, najlepszy prezenter telewizyjny oraz największe odkrycie telewizyjne.

Zobacz także:

Czy Justyna Pochanke chorowała na raka?

Nagłe odejście Justyny Pochanke z telewizji wywołało sporo kontrowersji – pojawiły się nawet spekulacje, w których domniemywano, że głównym powodem jej rezygnacji jest choroba nowotworowa. Jednakże jak sama dziennikarka przyznała, czuła się wyczerpana zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Natłok zawodowych obowiązków kosztował ją wiele bezsennych nocy, a także setki wypalonych papierosów. Doszło do tego, że zachorowała na depresję, a jej głównym objawem było zmęczenie i wypalenie zawodowe. Dlatego też postanowiła zmienić swoje życie i zrezygnować z pracy dziennikarki telewizyjnej.

NIE PRZEGAP:

Justyna Pochanke – życie prywatne

Prywatnie Justyna Pochanke jest w szczęśliwym związku małżeńskim z Adamem Pieszczyńskim - byłym dyrektorem programowym TVN-u. Jest on starszy o dziennikarki o 15. lat, ale ta różnica wieku dla dziennikarki nie ma większego znaczenia. To jednak nie pierwszy związek Justyny Pochanke – wcześniej związana była z Wojciechem Ryncarzem – stomatologiem, którego poznała za sprawą swojej pracy w TVN-ie. Para doczekała się nawet córki – Zuzanny, dla której jak przyznaje często nie miała czasu. Wychodziła do pracy kiedy Zuzia jeszcze spała, a wracała kiedy Zuzia już spała. Związek ze stomatologiem nie przetrwał próby czasu i para dość szybko się rozwiodła. W wychowaniu córki dziennikarce pomagali zarówno teściowie, jak i jej mama.

Co obecnie robi Justyna Pochanke?

Tuż po rezygnacji z pracy w TVN-ie Justyna Pochanke wraz ze swoim mężem przeprowadzili się do słonecznej Hiszpanii, a dokładniej do uwielbianej przez wszystkie gwiazdy Marbelii. W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o tym, że dziennikarka pracuje nad swoją autobiografią czy też, że zajmuje się tworzeniem literatury dziecięcej. Jednakże Justyna Pochanke konsekwentnie zaprzecza tym doniesieniom. Obecnie chętnie poświęca czas samej sobie – czyta książki i cieszy się swoim życiem w Hiszpanii. Pytana o to czy ma plany emigracyjne i czy planuje wrócić do Polski, raczej zaprzecza, chociaż pojawiły się tego typu doniesienia z uwagi na pandemię, co jednak nie zostało nigdy potwierdzone przez samą zainteresowaną.

Justyna Pochanke – ciekawostki

  • Córka Justyny Pochanke – Zuzanna Ryncarz ma już 27 lat, nie udziela się jednak medialnie i skutecznie strzeże swojej prywatności.
  • Po odejściu Justyny Pochanke z TVN-u jej miejsce początkowo zajął Piotr Kraśko, który traktował to jako spore wyzwanie zawodowe.
  • Kilka lat temu bohaterami portali plotkarskich stały się… brwi Justyny Pochanke. Stało się to tuż po tym jak skrytykował je poseł Tarczyński.
  • Obecnie Justyna Pochanke przyznaje, że nie tęskni za zawodem dziennikarza, chociaż regularnie ogląda Fakty TVN – nie po to, by poznać najważniejsze wiadomości z kraju i świata, a raczej po to, by śledzić poczynania swoich kolegów po fachu. Bardziej niż przedmiot samych wiadomości, interesuje ją sposób, w jaki są one prezentowane.
  • Dziennikarka przed laty w jednym z wywiadów przyznała, że prowadziła dość osobliwy tryb życia, co wymusza na niej jej praca. Wstawała o 4 rano tylko po to, by godzinę później już być w pracy, którą najczęściej kończyła po zmroku.
  • Justyna Pochanke jest ogromną fanką czekolady, którą często podjadała w nocy. Wyznała również, że w trudnych chwilach słodycze stały się jej pocieszycielem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: