Brytyjska rodzina królewska 

Panującą w Wielkiej Brytanii dynastię Winsdorów bezsprzecznie trzeba uznać za najsłynniejszych władców współczesnego świata. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, ród swoje korzenie ma w Niemczech, a konkretnie w Saksonii, skąd pochodził książę Albert, mąż królowej Wiktorii Hanowerskiej.

Znane dziś wszystkim nazwisko Windsor pojawiło się na kartach historii dopiero w czasie I wojny światowej z inicjatywy króla Jerzego V, który nie chciał, by monarchę brytyjskiego kojarzono z niemieckimi zbrodniami wojennymi.

Obecnie głową brytyjskiej rodziny królewskiej jest król Karol III, który objął tron po śmierci królowej Elżbiety II. Ogromne emocje towarzyszą każdej najdrobniejszej wzmiance o innych członkach Royal Family, szczególnie zaś dzieciach i wnukach monarchini. 

Znanej na całym globie rodzinie jeszcze większą popularność przyniósł serial „The Crown” produkcji Netflixa, który opowiada historię tronu brytyjskiego od momentu objęcia go przez urzędującą królową. Wielką sensacją były też filmy o księżnej Dianie, które przedstawiały mroczną stronę życia w pobliżu monarchini. 

Fot. Księżna Diana, Getty Images

Rodzina książęca Monako

Księstwo Monako to niewielkie państwo, które jest jednak doskonale znane i szanowane na całym świecie, podobnie jak panująca w nim dynastia Grimaldich. Obecnie urzędującym władcą jest książę Albert II, syn księcia Rainera III i zmarłej tragicznie księżnej Grace. 

Zobacz także:

Książęca rodzina stała się rozpoznawalna nie tylko przez wzgląd na swoją funkcję, ale przede wszystkim liczne skandale, tajemnice, a nawet plotki o ciążącej na rodzie klątwie. Zaklęcie, które zgodnie z legendą w 1300 roku rzuciła na dynastię wiedźma, miało sprawiać, by żaden z potomków Grimaldich nie zaznał szczęścia w miłości. Przez lata złowroga wróżba została zapomniana, jednak wrócono do niej pamięcią po śmiertelnym wypadku hollywoodzkiej gwiazdy i księżnej Monako, Grace Kelly.

Tajemniczą historią władców Monako żywo interesowały się media, powstały też liczne filmy o rodzinie królewskiej.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Belgijska rodzina królewska 

Królestwo pod panowaniem króla Filipa I Koburga nie może się pochwalić zbyt długą historią. Belgia stała się autonomicznym państwem dopiero w 1830 roku i właśnie wtedy zdecydowaną większością głosów mieszkańcy zdecydowali, że chcą, by ich przywódcą stał się monarcha.

Opowieść o belgijskiej rodzinie królewskiej nie jest może zbyt długa, ale zdecydowanie bardzo barwna. Poprzedni władca, Albert II, przez 18 lat uwikłany był w romans, którego owcem była nieślubna córka. Skandal na światło dzienne wyciągnął dziennikarz, który opowiedział o nim w napisanej przez siebie biografii żony monarchy.

Hiszpańska rodzina królewska 

Hiszpania od 2014 roku znajduje się pod panowaniem Filipa VI z dynastii Burbonów. O monarchii w tym kraju mówi się niewiele, a trzeba przyznać, że wiele kwestii może intrygować. Urzędujący król nie zamyka się w pałacu, ale chętnie wychodzi wraz z rodziną na ulice Madrytu, odwiedza kina, teatry i restauracje, nie unika też kontaktu z poddanymi. 

Królowa Letycja już przed małżeństwem z księciem była osobom publiczną. Zajmowała się dziennikarstwem, jako korespondentka przez długi czas stacjonowała w Iraku i USA. Miała też za sobą nieudany związek, który zakończył się rozwodem, czego mieszkańcy królestwa nie byli w stanie zaakceptować. Określano ją mianem najbardziej znienawidzonej kobiety w Hiszpanii i bacznie obserwowano każdy jej ruch, licząc na potknięcie. 

Z czasem zarówno królowa, jak i jej córki zyskały zaufanie, a nawet sympatię poddanych. Obecnie są uwielbiane na całym świecie, a ich styl i elegancja są pochlebnie komentowane na łamach najpopularniejszych magazynów.

Fot. Królowa Letizia, Getty Images

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Duńska rodzina królewska 

Wśród wszystkich monarchii europejskich bardzo dużą popularnością cieszy się dynastia Glücksburgów, która na skandynawskim tronie zasiada od prawie 1000 lat. Głową rodziny jest królowa Małgorzata II władająca królestwem od 1972 roku. 

O tym, jak bardzo duńscy obywatele uwielbiają rodzinę królewską najlepiej świadczy fakt, że od momentu objęcia władzy przez urzędującą królową poparcie dla instytucji monarchii wzrosło z 42% do aż 82%.

Norweska rodzina królewska 

Norweska rodzina królewska znalazła się na świeczniku, gdy książę Haakon zdecydował się poślubić Mette-Marit Tjessem Høiby. Kobieta nie miała arystokratycznego pochodzenia, nie odebrała odpowiedniego wykształcenia, a ponadto miała na koncie nieślubne dziecko i związek z dilerem narkotyków. 

Choć nie była idealną kandydatką na księżną, poddani pokochali ją za szczerość i autentyczność, co przyniosło jej światowe uznanie. Dziś nazywana bywa norweską Lady Di. 

Lichtensteińska rodzina książęca 

O rodzinie królewskiej z maleńkiego państwa zrobiło się głośno w maju bieżącego roku, kiedy to książę Emanuel von und zu Liechtenstein został oskarżony o zabicie największego niedźwiedzia brunatnego żyjącego w Europie. 

Ten incydent zwrócił uwagę wszystkich na monarchę niewielkiego księstwa i jego rodzinę, która pomimo swojego tytułu stara się wieść zupełnie normalne życie i wypełniać swoje obowiązki.

Skromność rodziny książęcej jest jednak pozorna. Władcy Lichtensteinu uznawani są za najbogatszą rodzinę królewską na świecie. Majątek księcia Jana Adama II szacuje się na około 5 miliardów dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

Szwedzka rodzina królewska

Głową szwedzkiej rodziny królewskiej jest król Karol XVI Gustaw. Najdłużej panujący ze wszystkich szwedzkich władców znany jest na świecie nie tylko z noszenia korony, ale przede wszystkim z licznych skandali, zdrad i sensacji. Kontrowersje wzbudzał nawet wyborem przyszłej żony, którą została Sylwia Sommerlath, córka aktywnego członka NSDAP. 

Inni członkowie tej rodziny również wyróżniają się na tle innych krewnych monarchów. Karol Filip Bernadotte, pierwszy w kolejce do tronu, okrzyknięty został najprzystojniejszym księciem. Jego żoną została była modelka, Zofia Hellqvist, która w młodości brała udział w show „Paradise Hotel”. 

Holenderska rodzina królewska

Holenderska monarchia znana jest z…kobiet! Obecnie urzędujący król Wilhelm-Aleksander jest pierwszym mężczyzną od 123 lat, który zasiada na tronie. Narodziny w linii sukcesji nie są jedyną okolicznością, która sprawia, że łamie on konwenanse.

Wiele kontrowersji wywołał jego związek z obecną królową, która wywodziła się z klasy średniej, pracowała jako prezeska banku, a dodatkowo była córką byłego ministra rolnictwa zaangażowanego w rządzie dyktatora, prezydenta Jorge Videliego. 

Rodzina królewska Luksemburga 

Obejmujący władzę książę Henryk nosi tytuł Wielkiego Księcia Luksemburga od 2000 roku, kiedy to objął tron po abdykacji swojego ojca. 

Choć jego rodzina nie była zaangażowana w skandale, romanse, czy polityczne afery, sąm książę Henryk zwrócił na siebie uwagę całego świata. Po tym jak starał się zmienić ustawę o eutanazji, tym samym sprzeciwiając się rządowi, na jaw zaczęły wychodzić inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jego dworu. Oskarżano go o brak transparentności finansowej, złe traktowanie pracowników i bezpodstawne zwolnienia. 

NIE PRZEGAP: