Rutyna w związku – co robić?

Rutyna to jeden z najczęstszych problemów w związku, zaraz obok złej komunikacji, niespełnionych oczekiwaniach czy nieudanego życia seksualnego. Na rutynę w związki narzekają zarówno kobiet, jak i mężczyźni. Nie mylmy jej jednak ze związkową nudą. Nuda może być dla wielu pozytywnym odczuciem, zwłaszcza, jeśli osoba dorastała w niestabilnym domu. Negatywna rutyna to moment, w którym przestajecie siebie zauważać. Czujecie, że wasze życie kręci się w kółko: dom-praca-dom. Prawie ze sobą nie rozmawiacie, a wieczory spędzacie oddzielnie - jedno na kanapie, drugie w łóżku. Jeśli właśnie was to spotyka, nie martwcie się. Na rutynę w związku zawsze jest sposób. Co należy robić? 

Przede wszystkim należy rozmawiać. Każda ze stron powinna przedstawić, co sprawia, że czuje się niezauważanym i lekceważonym. Dowiedzcie się, czego jeszcze o sobie nie wiecie. Jakie macie pasje, hobby, o których partner może nie wiedzieć. Może marzycie o wspólnym sobotnim gotowaniu? Może partner stał się wielbicielem win i pragnie spędzać wspólne wieczory w nowych wine barach? 

Kiedy w związku pojawia się rutyna?

Rutyna w związku jest często czymś nieuchronnym. Zwłaszcza w dorosłym życiu, kiedy każdy ma swoją pracę, a do tego dochodzą dzieci, zwierzęta, codzienne obowiązki, itp. Dla wielu rutyna jest czymś upragnionym, co ich uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak zwracać uwagę na to, kiedy rutyna staje się zbyt "komfortowa" i przechodzi w negatywny czynnik związku. Każdy od czasu do czasu potrzebuje niespodziewanych eventów, które na chwilę przełamią codzienną rutynę. 

Na początku związku nie możecie się od siebie oderwać, kilka godzin wspólnych rozmów to za mało i prawie nie wychodzicie z łóżka. To normalne, że wraz z biegiem czasu wasza relacja wchodzi w inną fazę i  spadają nam z oczu różowe okulary. Nie oznacza to, że jest to gorszy etap relacji. Po prostu jest inny, ale równie piękny i ważny. Niesie on także ze sobą jednak inne zagrożenia. Jednym z nich jest właśnie rutyna. Pojawia się ona najczęściej po kilku latach związku, kiedy zdążyliście się już dobrze poznać i czujecie się przy sobie bezpiecznie. W takich momentach często związek spada u nas na drugi plan, ponieważ uważamy naszą relację za wyjątkowo silną. W takich momentach poświęcamy mniej czasu partnerowi, nie rozmawiamy tak często jak na początku itp. Kiedy chociaż jedna strona zacznie zauważać pojawiającą się rutynę, zamiast panikować, należy wyrazić swoje zaniepokojenie partnerowi i znaleźć wspólny sposób na jej przerwanie.  

Jak zmienić rutynę w seksie?

Schnarch, autor książki o związkach, "Namiętne małżeństwo. Miłość, seks i bliskość w stałych związkach" przekonuje, że nuda czy rutyna w seksie nie jest zatrzymaniem, tylko potrzebnym impulsem do rozwoju. . „Nuda to etap w związku, którego sens trzeba zrozumieć. Stały związek to instrument naszego rozwoju osobistego. Co więcej, seksualna nuda jest jednym z jego  kół napędowych. To ona podpowiada nam: »Działaj, zrób coś z tym, zmień to«. Najgorsze to uznać nudę za wroga: nie zauważyć jej albo od niej uciec”. Jak zatem zmienić rutynę w seksie?

Należy zrozumieć, że seksualność człowieka nie jest czarno-biała i każdy z nas ma inne oczekiwania, ale też inne fetysze czy poziom libido. Tutaj także podstawowym pierwszym krokiem powinna być rozmowa. Może nasz partner obejrzał ostatnio film ze sceną seksu, którą chce odtworzyć? Może my po latach mamy ochotę na wprowadzenie zabawek do gry wstępnej? Nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi. Nawet jeśli będziemy chcieli czegoś spróbować, ale okaże się to zupełnie czymś innym niż oczekiwaliśmy, nic się nie stało. Seks jest po to, żeby się z niego cieszyć i czerpać przyjemność. Nasze preferencje seksualne z czasem się zmieniają. To, co kiedyś nas podniecało, dzisiaj może być już dla nas obojętne. Rozmawiajmy z partnerami i nie bójmy się przed nimi otwierać. 

Zobacz także:

Co zrobić aby związek nie był monotonny?

Żeby związek nie był monotonny, należy przede wszystkim pozbyć się stereotypowego myślenia, jakoby relacja wymagała wkładu pracy tylko na samym początku. Dla utrzymania szczęśliwej relacji, potrzebujemy bliskości, troski, okazanego zainteresowania czy dobrego słowa. Każdy z nas potrzebuje przytulenia, czułych pocałunków, troskliwych pytań i uwagi.

Aby ożywić relacje, lub nie doprowadzać do rutyny, wystarczą tylko dobre chęci i odrobina wysiłku. Związek to coś, nad czym trzeba pracować. Nawet po wielu latach małżeństwa czy partnerstwa nie można o tym zapominać. Żeby związek nie był monotonny, należy przede wszystkim znaleźć dla siebie czas. Każdy z nas jest zabiegany i ma wiele spraw na głowie. Dowiedzmy się, czym aktualnie interesuje się nasz partner. Sprawdźcie, jakie wydarzenia organizuje w danym tygodniu wasze miasto. Może w pobliskim muzeum otworzyła się właśnie nowa wystawa? Może dom kultury oferuje kurs z garncarstwa? Czasem wystarczy nawet zwykła rozmowa przy świeczkach. Jesteśmy na co dzień tak zabiegani, że nie potrafimy usiąść i naprawdę wysłuchać drugiej osoby. Czy na pewno wiemy, co aktualnie dzieje się w życiu naszego partnera? 

Sposoby na rutynę w związku

Sposobów na przerwanie rutyny w związku jest naprawdę wiele. Duża część z nich nie wymaga nawet sporo wysiłku ani wkładu finansowego. Wystarczy czas i szczere zainteresowanie drugą osobą. Jakie są najpopularniejsze sposoby na to, żeby utrzymasz szczęśliwy związek? 

  • Wychodźcie poza strefy komfortu - próbujcie nowych rzeczy jako para. Nie musi to być nic ekstremalnego. Może to być na przykład wyjście do lokalnej restauracji serwującą kuchnię, której wcześniej nie próbowaliście. Zamiast wybierania tych samych filmów, idźcie do kina na najnowszy dokument nominowany do Oscara. Wynajmijcie miejski rower i przejedźcie się nieznaną trasą. Zabierzcie ze sobą koc i urządźcie piknik w środku dnia. Nowe doświadczenie zbliżają i dają więcej tematów do rozmowy. Może przy okazji odkryjecie nowe, wspólne pasje?
  • Miłe gesty - nie chodzi tylko o fizyczne podarunki. "Acts of service", czyli zwykłe pomaganie i sprawianie tym samym przyjemności drugiej osobie to jeden z pięciu języków miłości według Chapmana Gary'ego, autora książki "5 języków miłości. Najpopularniejszy na świecie poradnik dla małżeństw". Może to być np. załatwienie czegoś na mieście dla partnera, zrobienie śniadania do łóżka, wyjście z psem, żeby ta druga osoba mogła dłużej pospać, itp. 
  • Dotyk fizyczny - dotyk jest niezwykle ważny. Oddziela to związek od relacji przyjacielskiej. Oczywiście jeśli obie strony nie są aseksualne czy aromantyczne. Przytulaj się do swojego partnera, dotykajcie się, trzymajcie się za ręce. Możecie także masować się nawzajem, czy dotykać w miejscach intymnych w ramach gry wstępnej!