Jak naprawić związek?

Zanim podejmiesz kroki mające na celu zażegnanie kryzysu i naprawienie relacji z drugą osobą, zastanów się, co jest istotą problemu w twoim związku. Ważne jest przy tym również ustalenie przyczyny pojawiających się trudności oraz przemyślenie metod ich przezwyciężenia i zapobiegania w przyszłości.

Dlaczego dochodzi między wami do kłótni i sprzeczek? Dlaczego przestaliście sobie okazywać zainteresowanie? Dlaczego nie potraficie wspólnie planować przyszłości?

Pamiętaj, że trafne identyfikowanie i rozpoznawanie problemów, które negatywnie oddziałują na bliskość z partnerem, to kluczowy krok do uzdrowienia waszych relacji. 

Czy warto naprawiać związek?

Być może zastanawiasz się, czy w ogóle warto naprawiać związek i inwestować siły w ratowanie relacji, co do której masz sporo wątpliwości. Jest tak zwłaszcza wówczas, jeśli w waszym wspólnym życiu pojawiły się poważne komplikacje. Jak naprawić związek po zdradzie? Jak budować i naprawiać związek z osobą, do której nie czujemy dawnej sympatii? 

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Niekiedy pozornie najprostszym i najmniej wymagającym rozwiązaniem jest po prostu zerwanie relacji z partnerem. Gdy jednak związek budowało się latami i łączą was nie tylko ulotne wspomnienia, to podjęcie takiej decyzji z pewnością nie jest łatwe. 

Próbując odpowiedzieć na pytanie, czy warto naprawić związek, warto wpierw zastanowić się, jaka jest twoja relacja z partnerem. Czy nadal jesteś w stanie zaufać tej osobie? Czy okazujecie sobie wzajemnie szacunek i zrozumienie? Czy potraficie dążyć do kompromisu i wznieść się ponad egoistyczne ambicje? Czy masz świadomość, że również ty możesz ponosić część winy za osłabienie waszej relacji? Jeśli na te pytania odpowiesz twierdząco, to z pewnością warto zastanowić się nad odbudową związku. 

Jeśli już podejmiesz decyzję o naprawieniu związku, to czekać cię może długa i niełatwa droga do uzdrowienia twojej relacji z partnerem. Należy jednak pamiętać, że kryzysy zdarzają się w każdym poważnym związku, a kłótnie stanowią naturalną część związku.

Zmiana partnera na niewiele się tutaj zda, bo po chwilowym zauroczeniu emocje opadną i wróci szara proza życia, a wraz z nią kryzysy i zranienia także w nowym związku. Jeśli więc zdecydujesz się na pozostanie przy obecnym partnerze, to będziesz musiała popracować nad:

  • umiejętnością uważnego słuchania,
  • asertywnością,
  • empatią, zrozumieniem i życzliwością,
  • dystansem do samej siebie.

Jeśli dostrzeżesz, że również twój partner rozwija w sobie te cechy, to z pewnością będziecie na dobrej drodze do poprawy waszych relacji w związku. 

Czy ratować związek z uwagi na dzieci?

Zdarza się, że decyzję o ratowaniu związku motywuje się wspólnymi dziećmi. Staramy się naprawić związek ze względu na dobro dzieci i ich wychowanie. Jest to niewątpliwie istotny argument: uważamy, że na rozwój dziecka ma wpływ sytuacja w rodzinie i relacje między poszczególnymi jej członkami.

Jeśli relacje te są zaburzone, to może mieć to niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Można przy tej okazji wskazać również na aspekt pedagogiczny - starając się ratować związek uczymy dziecko sztuki współżycia z innymi ludźmi, dążenia do naprawy pogorszonych relacji i konieczności nieustannego dbania o rozwój różnych aspektów życia z drugim człowiekiem

Z drugiej strony pozostawanie w związku nie zawsze musi być korzystne dla dziecka, zwłaszcza jeśli partner jest toksyczną osobą i ma skrajnie negatywny wpływ na bezpośrednie otoczenie. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy kontynuowanie tej relacji nie spowoduje większej szkody u dziecka. Taka ocena nie jest z pewnością łatwa, dlatego specjaliści zalecają w podobnych sytuacjach dużą ostrożność.

Jak naprawić związek na odległość?

Jeszcze innym problemem jest naprawienie związku na odległość. Żyjemy w czasach, gdy tego rodzaju relacje funkcjonują coraz częściej. Niosą też zupełnie nowe wyzwania. Jeśli chcesz uratować związek na odległość, to warto postarać się wcielić w życie kilka poniższych rad:

  • utrzymuj regularny kontakt z partnerem: rozmawiajcie ze sobą regularnie i w miarę możliwości często, ale nie na tyle, żebyście odczuwali z tego powodu dyskomfort. Jeśli się pokłócicie, to nie zrywaj definitywnie kontaktu,
  • rozmawiajcie szczerze i bez uprzedzeń, informujcie też partnera o swoich planach i miejscu pobytu. Jeśli się posprzeczacie, to nie rezygnujcie z rozmów,
  • planujcie kontakt bezpośredni: nie ograniczajcie waszej znajomości tylko do internetu i telefonu, lecz planujcie także wspólne spotkania. 
  • ufajcie sobie i wspierajcie się wzajemnie: jeśli wasz związek przechodzi kryzys, to mimo wszystko pamiętajcie o okazywaniu sobie szacunku, sympatii i życzliwości.

Stosując się do powyższych porad z pewnością zwiększysz swoje szanse nie tylko na uratowanie związku, ale także na pogłębienie relacji na odległość.