Jak naprawić związek?

Zanim podejmiesz kroki mające na celu zażegnanie kryzysu i naprawienie relacji z drugą osobą, zastanów się, co jest istotą problemu w twoim związku. Ważne jest przy tym również ustalenie przyczyny pojawiających się trudności oraz przemyślenie metod ich przezwyciężenia i zapobiegania w przyszłości.

Dlaczego dochodzi między wami do kłótni i sprzeczek? Dlaczego przestaliście sobie okazywać zainteresowanie? Dlaczego nie potraficie wspólnie planować przyszłości?

Pamiętaj, że trafne identyfikowanie i rozpoznawanie problemów, które negatywnie oddziałują na bliskość z partnerem, to kluczowy krok do uzdrowienia waszych relacji. 

Czy warto naprawiać związek?

Być może zastanawiasz się, czy w ogóle warto naprawiać związek i inwestować siły w ratowanie relacji, co do której masz sporo wątpliwości. Jest tak zwłaszcza wówczas, jeśli w waszym wspólnym życiu pojawiły się poważne komplikacje. Jak naprawić związek po zdradzie? Jak budować i naprawiać związek z osobą, do której nie czujemy dawnej sympatii

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Niekiedy pozornie najprostszym i najmniej wymagającym rozwiązaniem jest po prostu zerwanie relacji z partnerem. Gdy jednak związek budowało się latami i łączą was nie tylko ulotne wspomnienia, to podjęcie takiej decyzji z pewnością nie jest łatwe. 

Próbując odpowiedzieć na pytanie, czy warto naprawić związek, warto wpierw zastanowić się, jaka jest twoja relacja z partnerem. Czy nadal jesteś w stanie zaufać tej osobie? Czy okazujecie sobie wzajemnie szacunek i zrozumienie? Czy potraficie dążyć do kompromisu i wznieść się ponad egoistyczne ambicje? Czy masz świadomość, że również ty możesz ponosić część winy za osłabienie waszej relacji? Jeśli na te pytania odpowiesz twierdząco, to z pewnością warto zastanowić się nad odbudową związku. 

Jeśli już podejmiesz decyzję o naprawieniu związku, to czekać cię może długa i niełatwa droga do uzdrowienia twojej relacji z partnerem. Należy jednak pamiętać, że kryzysy zdarzają się w każdym poważnym związku, a kłótnie stanowią naturalną część związku.

Zmiana partnera na niewiele się tutaj zda, bo po chwilowym zauroczeniu emocje opadną i wróci szara proza życia, a wraz z nią kryzysy i zranienia także w nowym związku. Jeśli więc zdecydujesz się na pozostanie przy obecnym partnerze, to będziesz musiała popracować nad:

Zobacz także:

 • umiejętnością uważnego słuchania,
 • asertywnością,
 • empatią, zrozumieniem i życzliwością,
 • dystansem do samej siebie.

Jeśli dostrzeżesz, że również twój partner rozwija w sobie te cechy, to z pewnością będziecie na dobrej drodze do poprawy waszych relacji w związku. 

Czy ratować związek z uwagi na dzieci?

Zdarza się, że decyzję o ratowaniu związku motywuje się wspólnymi dziećmi. Staramy się naprawić związek ze względu na dobro dzieci i ich wychowanie. Jest to niewątpliwie istotny argument: uważamy, że na rozwój dziecka ma wpływ sytuacja w rodzinie i relacje między poszczególnymi jej członkami.

Jeśli relacje te są zaburzone, to może mieć to niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Można przy tej okazji wskazać również na aspekt pedagogiczny - starając się ratować związek uczymy dziecko sztuki współżycia z innymi ludźmi, dążenia do naprawy pogorszonych relacji i konieczności nieustannego dbania o rozwój różnych aspektów życia z drugim człowiekiem

Z drugiej strony pozostawanie w związku nie zawsze musi być korzystne dla dziecka, zwłaszcza jeśli partner jest toksyczną osobą i ma skrajnie negatywny wpływ na bezpośrednie otoczenie. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy kontynuowanie tej relacji nie spowoduje większej szkody u dziecka. Taka ocena nie jest z pewnością łatwa, dlatego specjaliści zalecają w podobnych sytuacjach dużą ostrożność.

Jak naprawić związek na odległość?

Jeszcze innym problemem jest naprawienie związku na odległość. Żyjemy w czasach, gdy tego rodzaju relacje funkcjonują coraz częściej. Niosą też zupełnie nowe wyzwania. Jeśli chcesz uratować związek na odległość, to warto postarać się wcielić w życie kilka poniższych rad:

 • utrzymuj regularny kontakt z partnerem: rozmawiajcie ze sobą regularnie i w miarę możliwości często, ale nie na tyle, żebyście odczuwali z tego powodu dyskomfort. Jeśli się pokłócicie, to nie zrywaj definitywnie kontaktu,
 • rozmawiajcie szczerze i bez uprzedzeń, informujcie też partnera o swoich planach i miejscu pobytu. Jeśli się posprzeczacie, to nie rezygnujcie z rozmów,
 • planujcie kontakt bezpośredni: nie ograniczajcie waszej znajomości tylko do internetu i telefonu, lecz planujcie także wspólne spotkania. 
 • ufajcie sobie i wspierajcie się wzajemnie: jeśli wasz związek przechodzi kryzys, to mimo wszystko pamiętajcie o okazywaniu sobie szacunku, sympatii i życzliwości.

Stosując się do powyższych porad z pewnością zwiększysz swoje szanse nie tylko na uratowanie związku, ale także na pogłębienie relacji na odległość. 

Jak naprawić relację po kłótni?

Kłótnie są naturalnym zjawiskiem we wszelkiego rodzaju relacji, także tych romantycznych. Jeśli do sprzeczek lub ostrej wymiany słownej dochodzi rzadko – relację powinna naprawić szczera i spokojna rozmowa. Jeśli jednak między partnerami dochodzi do coraz częstszych spięć, a kłótnie stają się codziennością, powinniście popracować nad swoją relacją. Związek wymaga zaangażowania obu stron, dlatego ważnym jest, aby obie strony konfliktu były tak samo chętne do pracy nad lepszą i zdrowszą relacją

Jak naprawić związek, w której kłótnie to chleb powszedni? Co zrobić, by sprzeczki nie zagościły na stałe w rutynie Twojej relacji? Oto kilka rad, które mogą pomóc rozwiązać konflikt w związku lub nie doprowadzić do eskalacji spięcia:

 • zbuduj odpowiednią komunikację: jeśli w związku kłócicie się często o błahostki, a kłótnie pojawiają się niemal codziennie, problemem może być sposób komunikacji. Postarajcie nauczyć się rozmawiać o źródle irytacji czy konfliktu, który aktualnie Wam towarzyszy. Być może powodem złości nie jest wcale rzecz, o którą się kłócicie.
 • nauczcie się przepraszać: czy po sprzeczce potraficie przeprosić siebie za przykre słowa i zamieszanie? Często podczas kłótni podają zdania, które ranią naszą drugą połówkę. Być może niejeden konflikt mógłby zostać zażegnany, gdyby jedna strona powiedziała: "przepraszam, faktycznie masz rację" zanim atmosfera się zagęści.
 • pamiętaj, że gracie do jednej bramki: zastanów się czy wygranie kłótni lub udowodnienie prawdy jest dla Ciebie ważniejsze od ukochanej osoby? Być może w Twoim związku często pojawiają się błahe sprzeczki, które przez Waszą postawę doprowadzają do psucia się związku. Podczas konfliktu pamiętaj, że pójście na kompromis lub przyznanie się do błędu jest lepsze niż ostra wymiana słów i zepsuty wieczór.