Co jest dla was najważniejsze w związku?

Jest wiele rzeczy i czynników, które sprawiają, że związek może zdrowo się rozwijać. Na co jednak patrzymy najczęściej?

  • poczucie humoru - poczucie humoru to jedna z najczęściej wymienianych pożądanych cech u partnera. Marzymy o partnerze, który nas rozbawi, nie będzie brał wszystkiego zbyt poważnie i w trudnych momentach będzie potrafił nas pocieszyć słowem. 
  • dobroć - tutaj chodzi o zwykłą kulturę osobistą. Patrzymy nie tylko na to jak partner traktuje nas, ale też ludzi wokół siebie. Czy daje napiwek kelnerowi, przepuści w kolejce ciężarną kobietę, ustąpi miejsca starszej osobie w komunikacji miejskiej, itp.
  • szczerość - to jedna z najważniejszych cech, jakich szukamy u drugiej osoby. Nikt nie lubi być oszukiwany i wodzony za nos. Zwłaszcza w romantycznej relacji, która powinna być zbudowana na zaufaniu i otwartości. 
  • szacunek - szacunek w relacji musi być zawsze. Nieważne czy jesteśmy na zakupach, jemy obiad z rodziną czy jesteśmy w trakcie poważnej kłótni. Nasz partner to dalej człowiek i nawet po latach spędzonych razem, nie możemy nim gardzić lub go lekceważyć i na odwrót.

Co najbardziej liczy się w związku?

Elementy takie jak poczucie humoru w związku, wygląd czy urok osobisty to cechy, których szukamy u drugiej osoby na początku relacji. Nie są one jednak najważniejsze. Im dłużej jesteśmy razem, tym bardziej zauważamy, że chcemy czuć się z partnerem bezpiecznie i spokojnie. Co jest najważniejsze w związku?

  • zaufanie - nie da się zbudować zdrowej relacji bez zaufania. Jest ona podstawą przy budowaniu z drugą osobą szczęśliwego związku. Daje nam poczucie bezpieczeństwa i zapewnia mocny fundament. 
  • odpowiedzialność - w życiu spotykają nas także przykre chwile. Chcemy mieć pewność, że w takich momentach nasz partner nas wesprze i będzie naszą opoką. Odpowiedzialność jest równie ważna na co dzień. Jeśli mamy dzieci czy zwierzęta, którymi się zajmujemy, poczucie, że możemy liczyć na pomoc drugiej połówki i być prawdziwymi partnerami, jest niezwykle istotne. 
  • komunikacja - brak komunikacji, albo unikanie otwartej komunikacji to jedna z najczęstszych przyczyn rozpadu związku. Bez rozmowy nie rozwiązujemy konfliktów, ale też nie poznajemy naszego partnera i z każdym dniem coraz bardziej się od siebie oddalamy. 
  • wspólne cele - pamiętacie Monikę z sitcomu "Przyjaciele"? Chociaż była w relacji z mężczyzną którego kochała, ostatecznie zdecydowała się na zakończenie związku. Dlaczego? Miał on inne życiowe cele i oczekiwania wobec ich przyszłości. Wiele par spotyka to samo. On może chcieć już założyć rodzinę a ona nie jest jeszcze gotowa. On chce podróżować po świecie a ona woli stabilny dom blisko rodziny. Jeśli w takich sytuacjach nie uda się znaleźć kompromisu, żadna ze stron nie będzie usatysfakcjonowana z rezultatu. 
  • inteligencja - pisząc inteligencja, nie mamy na myśli wykształcenia. Chodzi o umiejętność podejmowania przemyślanych decyzji, mądrego reagowania na różne sytuacji. Nie musimy rozmawiać z partnerem na temat mykeńskiej sztuki, jeżeli druga strona interesuje się matematyką. Ważna jest umiejętność przeprowadzenia inteligentnej konwersacji, bez oceny drugiej osoby. 

Czym powinien być związek?

Czym powinien być związek? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od ludzi, którzy są ze sobą w danej relacji. Dla niektórych związek to dwie heteroseksualne osoby. Inni są zwolennikami relacji poliamorycznych. Szczęśliwy związek dwóch (lub więcej) osób, to relacja, w której każdy jest świadomy panujących zasad i jest z nich usatysfakcjonowany. Oznacza to, że każda strona powinna być szczera i otwarta. Nie zbuduje się żadnej relacji na kłamstwach, niedopowiedzeniach i złej komunikacji. 

Co najbardziej niszczy związek?

Nie ma dobrego przepisu na związek. Oznacza to też, że jeden i ten sam problem nie jest oznaką zakończenia relacji u wszystkich. Istnieją jednak rzeczy, które mocno wpływają na niszczenie związku. Zdrada jest jedną z takich rzeczy. Chociaż w niektórych przypadkach może być ożywcza dla relacji, najczęściej kończy się jej zakończeniem. Oprócz tego warto zwracać uwagę na to, czy partner nas szanuje, czy nami nie pogardza. Lekceważenie, ocena, traktowanie z góry - to niepokojące sygnały dla relacji. Czerwoną flagą może też być brak rozmowy w związku - kiedy partnerzy ze sobą nie rozmawiają, tylko rzucają komunikatami lub na siebie krzyczą, albo w ogóle przestali się zauważać. 

Ekspert o udanych związkach

Ekspert mowy ciała i autor popularnych poradników Allan Pease zdradziła, co według niej jest podstawą udanej relacji. Jakie są podstawowe wartości w związku? "To są nasze poglądy na seks, rodzinę, finanse, życie w społeczeństwie oraz na życie duchowe – pokazują, czy patrzymy podobnie na świat. Czy chcemy mieć dzieci i jak chcemy je wychować? Jak widzimy kwestię prowadzenia domu i wspólnych finansów? Jak ważne są dla nas życie towarzyskie i zainteresowania poza domem? Czego chcemy w seksie? Jaką rolę odgrywa sfera duchowa w naszym życiu? Jeśli związek jest oparty tylko na seksie, to zaraz się rozpadnie. Nie wystarczy fizyczna atrakcyjność" - zdradziła w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską dla "Zwierciadła". 

Co robić, żeby tworzyć lepszy związek? "Podstawą jest samoakceptacja. Bo jeśli będę mieć pozytywne zdanie o sobie, to nie będę potrzebować partnera, który by mi to potwierdzał. Oczywiście to miłe, jeśli partner o tym mówi, ale jeśli ja tego od niego oczekuję. Jeśli jestem w związku po to, aby tego słuchać, jeśli obarczam partnera takim "obowiązkiem" to nie wpływa dobrze na relację. Nie chodzi bowiem o to, by partner był źródłem naszej samoakceptacji, partner może nam jedynie to potwierdzać" - powiedział Jakub Zając z Centrum Terapii Dialog portalowi medonet.pl.

Zobacz także:

W związku należy przede wszystkim być szczerym samym ze sobą. Dopiero kiedy zadbamy o siebie i własne potrzeby, będziemy mogli stworzyć z drugą osobą udany związek. O relacjach i FOBU, czyli strachu przed zakończeniem relacji, wypowiedziała się dla kobieta.pl Karolina Jarmołowicz, psychoterapeuta i socjolog związana z placówką Ośrodek Centrum. 

(...)  warto zastanowić się, jakie się ma potrzeby i co samemu ma się do dania drugiej osobie. Wejście autentycznie w relacje polega na tym, że jesteśmy otwarci na siebie i autentyczni. Tylko szczera jasna komunikacja pozwala na ocenę tego czy pasujemy do siebie. A jeżeli nie pasujemy i pomimo rozmów nic się nie zmienia, to może warto rozważyć czy tracenie swojej dorosłej energii na „wytrzymywanie” w relacji ma sens? Jeżeli „na głowę” wiemy, że nie, a na poziomie emocjonalnym trudno jest nam zrezygnować – warto udać się na konsultację do psychoterapeuty. Wspólnie ze specjalistą można przyjrzeć się temu jakie nasze mechanizmy wewnętrzne odpowiedzialne są za to niekorzystne dla nas działanie i popracować nad nimi. Tak, abyśmy odważniej mogli iść przez swoje życie i niezależnie od zachowań i decyzji innych. Warto być „po swojej stronie” i działać na swoją korzyść. Mamy przecież jedno życie.