Prawo przyciągania jest niezwykle ciekawym zagadnieniem. Poznajcie jego tajniki!

Na czym polega prawo przyciągania?

Prawo przyciągania nazywane jest niekiedy sztuką przyciągania, co świetnie oddaje mistyczny charakter tego zjawiska. Pojęcia te szczególnie upodobali sobie couchowie. W końcu, na każdym kroku starają się nas przekonać, że jesteśmy kowalami własnego losu. Podkreślą też, jak ważną rolę w procesie samodoskonalenia się pełnią nasze myśli i przeświadczenia. Autorami teorii prawa przyciągania są Esther i Jerry Hock, spod których pióra wyszło kilka książek o znaczących tytułach, w tym m.in.: „Poproś a będzie ci dane”, „Prawo przyciągania”, „Pieniądze a prawo przyciągania”. Na pierwszy plan ich twórczości wysuwa się przekonanie, które mówi, że jeśli czegoś pragniemy, a nasze intencje są czyste, to z całą pewnością to pragnienie zostanie spełnione. Nie jest to oczywiście tak łatwe, jak nam się wydaje, gdy po raz pierwszy spotykamy się z tym pojęciem. 

Co, jednak jeśli pragniemy być bogaci, a los z jakichś powodów nie chce się do nas uśmiechnąć? Być może nasze intencje są nieczyste lub tak naprawdę tego nie pragniemy. Może być również tak, że nasze myśli stawiają temu opór, a my tak nie wierzymy, że możemy spełnić nasze życzenie. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, gdyż na co dzień częściej skupiamy się nad tym, czego nie chcemy, aniżeli na tym, co chcemy i pragniemy.

Reasumując, w dużym uproszczeniu prawo przyciągania polega na wzajemnym oddziaływaniu na siebie dwóch takich samych energii. Jeśli emanujemy pozytywną energią, to taka sama do nas wraca. Co istotne, prawo to manifestuje się za pośrednictwem naszych uczuć, przekonań, myśli i działań.

Prawo przyciągania a sprawczość

Osoby sceptyczne, które nie wierzą w sztukę przyciągania, prawdopodobnie nigdy jej nie doświadczą, gdyż jest to kluczowy element w drodze do jej manifestacji w naszym życiu. Nasza moc sprawcza wynika z wiary to, że możemy wpływać na własne życie i jesteśmy kreatorami własnej przyszłości. Jak to działa? Pragnienie czegoś np. nowego samochodu może się ziścić i nabrać realnych kształtów wówczas, gdy skupimy dobre emocje wokół tego życzenia. Myślenie o starym samochodzie, który często się psuje, budzi w nas negatywne emocje, a tym samym zakłóca moc, tkwiącą w prawie przyciągania.

Prawo przyciągania a stan emocjonalny

To, w jaki sposób prawo przyciągania przekłada się na nasze życie, uzależnione jest przede wszystkim od tego, jaki mamy stan emocjonalny. Wspomniani wyżej autorzy książek stworzyli skalę, którą nazwali skalą emocjonalnej orientacji. Znajdują się na niej różne stany emocjonalne (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Wysoko na tej skali znajdują się takie uczucia, jak: radość, miłość, docenienie, wiedza i moc, natomiast na niskiej: lęk, bezsilność, rozpacz i depresja. Ulokowanie swojego stanu emocjonalnego na skali emocjonalnej orientacji jest ważnym punktem wyjścia do praktykowania prawa przyciągania w swoim codziennym życiu.

Jak zacząć praktykować prawo przyciągania w codziennym życiu?

W teorii prawo przyciągania wydaje się stosunkowo proste – wystarczy emanować pozytywną energią, mieć dobre intencje i wyrażać swoje pragnienia. Jednak proza życia codziennego potrafi być przytłaczająca, a negatywne uczucia towarzyszące nam niemal na każdym kroku, mogą być destrukcyjne. Niemniej jednak istnieje kilka przydanych sposobów, które przybliżą nas do realizacji własnych pragnień, a także manifestacji prawa przyciągania w naszej codziennej egzystencji: 

Zobacz także:

 • Wykorzystywanie mocy wizualizacji swoich pragnień – siła wyobraźni jest naprawdę imponująca. Wymaga ona wyciszenia emocji i uspokojeniu umysłu, a jej bazę stanowi medytacja, która nie należy do łatwych sztuk. Regularne wykonywanie wizualizacji swoich marzeń, celów i pragnień jest ważnym narzędziem do ich realizacji w rzeczywistości,
 • Zapisywanie swoich marzeń – pomocnym narzędziem realizacji prawa przyciągania w praktyce jest prowadzenie zeszytu, w którym będziemy skrupulatnie notować swoje codzienne pragnienia. Spełnia to podobną rolę co wizualizacja,
 • Wypowiadanie swoich marzeń na głos – najlepiej robić to po medytacji, tuż po przebudzeniu się lub po zaśnięciu,
 • Pozbycie się złych myśli – jest to jeden z najtrudniejszych elementów, ponieważ wymaga zmienienia swojego wzorca myślenia, negatywnych odczuć, lęków, które towarzyszą nam na co dzień, a także przekonań, które siedzą głęboko w nas samych (np. że nigdy nie będziemy szczęśliwi, nie znajdziemy swojej drugiej połówki, itp.), 
 • Zwracanie uwagi na przypadkowe zdarzenia w naszym życiu – często traktowane są one jako zbiegi okoliczności, jednakże warto spojrzeć na nie nieco inaczej (np. jak na okazje, które przydarzają nam się, ponieważ wszechświat nam sprzyja) i uwierzyć w swoją siłę w przyciąganie dobrych zdarzeń.

Prawo przyciągania – krok po kroku

 1. Zastanów się czego naprawdę pragniesz. Bogactwa, samochodu, mieszkania czy luksusowych rzeczy? Oczywiście nie ma nic złego w pożądaniu dóbr materialnych, niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, dlaczego ich pragniemy i co one zmienią w naszym życiu. Na początek najlepiej wybrać jedno marzenie, gdyż wtedy będzie łatwiej nam się na nim skoncentrować. Nie musimy też od razu wybierać wielkiego pragnienia, może być ono małe, ponieważ łatwiej będzie nam je spełnić, a wokół nas nie będzie tylu przeszkód i ograniczeń (również tych, które tkwiąc wewnątrz nas samych). 
 2. Zrób wizualizację swoich pragnień. Polega ona na wyciszeniu myśli i wyobrażeniu sobie, co się stanie jak spełnimy swoje marzenie. Warto też zwizualizować sobie w głowie kilka różnych scenariuszy z pozytywnym zakończeniem – wszelkie negatywne myśli i odczucia należy zdecydowanie odrzucać.
 3. Praktykuj codzienne afirmacje. Afirmowanie rzeczywistości i prawo przyciągania mają ze sobą dużo wspólnego i oddziaływają na siebie wzajemnie. Warto je praktykować codziennie rano po przebudzeniu i wieczorem tuż przed snem. Można je także zapisywać w zeszycie.
 4. Zaplanuj listę działań. Prawo przyciągania bazuje nie tylko na naszych myślach i energii, ale również, a może nawet przede wszystkim, na działaniu. Dlatego też, jeśli już wiemy czego pragniemy, to musimy przejść do zaplanowania listy działań. W tym celu warto zadać sobie pytanie: co musi się stać, żeby nasze marzenie zostało spełnione.
 5. Zwracaj uwagę na znaki. Nic nie dzieje się przez przypadek, a wszystkie zbiegi okoliczności mają drugie dno, więc warto być uważnym na to, co się dzieje wokół nas, ponieważ być może przybliży to nas do realizacji własnego pragnienia.
 6. Pomagaj innym ludziom. Emanowanie dobrą energią i oddawanie jej drugiemu człowiekowi poprzez pomoc jest ważnym elementem składowym prawa przyciągania. To, co dajemy innym wraca potem do nas w różny sposób.

Co mówi na temat prawa przyciągania psychologia?

Prawo przyciągania ma solidne fundamenty w nauce. Wiąże się ono z fizyką kwantową i z przekonaniem, że cała nasza rzeczywistość materialna złożona jest z energii. Również nasze myśli, odczucia i przekonania tworzą pole elektromagnetyczne, dzięki czemu możemy wchodzić w interakcję z rzeczywistością. Jednakże warto podkreślić, że psychologia nie mówi nic na temat prawa przyciągania i nie jest to termin psychologiczny, ponieważ z zasady nauka ta nie zajmuje się energią. Są jednak pojęcia, które nieco przypominają prawo przyciągania, np. samospełniająca się przepowiednia czy też efekt halo (efekt aureoli).

Warto podkreślić, że prawo przyciągania nie jest magiczną mocą, co oznacza, że nie wystarczy wierzyć i mocno pragnąć, że coś się wydarzy. Musi za tym iść coś więcej – konkretne działanie, które przybliży nas do konkretnego celu. Wiele badań psychologicznych pokazuje, że jeśli czegoś bardzo pragniemy i zbyt mocno wierzymy, że coś się stanie, to tak naprawdę oddala to nas od realizacji naszego marzenia.

Podstawowe błędy przy prawie przyciągania

 1. Zbyt precyzyjne określanie i wizualizowanie swoich pragnień. Przy praktykowaniu prawa przyciągania nie należy zbyt dokładnie definiować tego, co ma się wydarzyć, np. w określonym miesiącu dostanę pracę w konkretnej firmie. Należy być za to otwartym na różnego rodzaju „okazje”, które się zdarzają i korzystać z nich.
 2. Wychodzenie z pozycji niedostatku. Oznacza to, że pragniemy czegoś za wszelką cenę. W ten sposób nie jesteśmy wpłynąć na rzeczywistość – żeby mieć dobrą relacją, musimy mieć pewność, że zasługujemy na nią.
 3. Brak cierpliwości w dążeniu do swoich pragnień. Rezultatem tego jest brak wiary w prawo przyciągania, rozczarowanie, niedostatek. Warto podejść do realizacji naszych marzeń z dużą dozą cierpliwości – bez oczekiwania, a z gotowością na to i z myślą, że na to zasługujemy i że się to zdarzy. Kluczowe w tym aspekcie jest nasze podejście.

CZYTAJ TAKŻE: