Jemioła na Boże Narodzenie. Co oznacza jemioła na święta?

Jemioła – symbol świąt Bożego Narodzenia jest oznaką spokoju, powodzenia i dobrych relacji w rodzinie. Jemiołę zawiesza się tuż nad wigilijnym stołem albo nad drzwiami wejściowymi. Można także przywiesić ją w kuchni, bądź innym miejscu, gdzie gromadzą się domownicy i goście. Pod jemiołą składane są życzenia, a bliscy obdarowują się pocałunkami. A zatem co symbolizuje jemioła? To symbol dostatku, bogactwa i szczęścia. W tym kontekście jemioła na święta ma również przywołać dobre uczucia i zapewnić miłość oraz szczęście dla całej rodziny. Kiedy zakochani pocałują się pod jemiołą, ma to świadczyć o tym, że ich związek będzie zgodny i trwały. 

Pocałunek pod jemiołą to tradycja, która prawdopodobnie pojawiła się jeszcze w XVII wieku, a jej pochodzenie przypisuje się Anglikom. W dawnych czasach zwyczaj całowania pod jemiołą był niezwykle popularny. Uważano, że roślina ta ma magiczną moc. Mężczyzna każdorazowo po złożeniu pocałunku na ustach ukochanej miał zrywać po jednym owocu jemioły. Kiedy udało mu się zerwać wszystkie z nich, oznaczało to, że czeka go powodzenie w miłości.  Uważano, że roślina jest oznaką witalności i płodności. Przypisywano jej także, że potrafi wzmocnić potencję seksualną i pomaga w spłodzeniu potomstwa. 

Zobacz także: 

Jemioła – symbolika w święta Bożego Narodzenia

Obecnie całowanie pod jemiołą w święta wskazuje na dobre relacje rodzinne. Zwyczaj ten ma zapowiadać zgodę i wiele radosnych chwil w gronie najbliższych. A dokładnie co symbolizuje jemioła na święta? 

  • miłość; 
  • szczęście;
  • rozkwit uczuć; 
  • powodzenie i dostatek;
  • życie i płodność. 

Kiedy zdjąć jemiołę? 

Jemiołę należy zdjąć tuż przed następnymi świętami Bożego Narodzenia. Jeśli uważasz, że to zbyt długi czas, możesz pozbyć się jemioły wcześniej, a dokładniej w święto Trzech Króli. Jeżeli wyrzucisz ją innego dnia, jej magiczna moc obróci się przeciwko domownikom. Zamiast przywoływać szczęście i rodzinną, ciepłą atmosferę, wszyscy, którzy całowali się pod jemiołą pokłócą się. Małżeństwa czeka poważny kryzys lub rozstanie, a młode pary nie doczekają się stanięcia na ślubnym kobiercu. 

Zobacz także: 

Zobacz także:

Jemioła – znaczenie z odległych obrzędów i mitów

Jemioła to nie tylko symbol świąt Bożego Narodzenia. Roślina i jej wyjątkowe właściwości były znane o wiele wcześniej. Jemioła pojawiała się w mitach nordyckich i celtyckich obrzędach. Wierzono wówczas, że posiada wielką moc i pomaga w przezwyciężaniu wszelkich niepowodzeń. Roślina ta rosła wysoko na drzewach, dlatego dostęp do niej był mocno ograniczony. Dodatkowo ze względu na to, że jej liście są wiecznie zielone, jemioła miała przywoływać zamożność i pomyślność. Lepki, półprzezroczysty sok, wydobywający się z owoców rośliny określany był jako boskie nasienie i symbolizował płodność. 

Dawna ludność uznawała jemiołę za roślinę, która pochodzi od bogów i jest symbolem życia. Była darem, który zwiększał popęd i siły witalne. Jemioła miała też chronić przed wszelkim złem i niebezpieczeństwem. Celtowie używali jemioły do odprawiania magicznych rytuałów ochronnych. Miała ona odstraszać choroby i złą energię. Ścinano ją z drzew z wielką uwagą i ostrożnością – żadna z gałązek jemioły nie mogła spać i dotknąć ziemi. Oznaczało to brak szacunku dla boskich darów. 

Zobacz także: 

Druidzi zrywali jemiołę złotymi sierpami w określone dni w roku, które następowały zawsze po nowiu Księżyca. Odprawiane rytuały z użyciem jemioły miały miejsce w okresie przesilenia zimowego oraz wiosennego. W tym ujęciu jemioła była symbolem Księżyca i Słońca. Jej magiczna moc miała przynosić dostatek i zabezpieczać domostwa przed wszelkim niepowodzeniem oraz złymi siłami. 

W mitologii nordyckiej sok z jemioły został wykorzystany jako trucizna do zabicia boga Baldra. Jego matka Freya rozpaczała tak głęboko, że jej łzy zamieniły się w owoce, które pokryły pędy rośliny. Od tego czasu jemioła zmieniła znaczenie i została określona jako symbol nieśmiertelności, wielkiej miłości, zgody i radości. 

Jemioła – symbolika. Inne znaczenia magicznej rośliny

W dawnych wierzeniach jemioła służyła jako talizman, który miał zabezpieczać przed złymi duchami, urokami i nieszczęściem. Była wieszana na drzwiach domostw, aby odegnać złe moce i ustrzec przed czarami wiedźm. Jemioła miała także służyć jako ochrona przed pożarem i piorunami – szczególnie zawieszona nad kominkiem lub w oknie. W niektórych ludowych zwyczajach gałązka jemioły ułożona w dziecięcym łóżeczku to znak ochrony niemowląt i pomoc w przywołaniu spokojnego snu.