O co chodzi z tą retrogradacją Merkurego? Dlaczego wszyscy zrzucają na nią swoje błędy, porażki i spadek nastroju?

Jest taki moment, gdy instagramowe feedy zalewają memy o retrogradacji Merkurego. To tajemnicze zjawisko zdecydowanie nie ma dobrego PR-u. Gdy jest na ustach wszystkich, to zwykle w negatywnym kontekście - zrzucamy na nią swoje porażki, błędy i miłosne zawody. Czy rzeczywiście retrogradacja Merkurego jest naszym wrogiem zesłanym prosto z gwiazd? Czy ta zemsta bóstw jest egalitarna i dotyka wszystkich, czy tylko Twój znak zodiaku, a co jeśli tylko konkretnie Ciebie? Czy warto robić rachunek sumienia, czy przeczekać ten okres cicho pochlipując w kącie?   

Co to jest retrogradacja Merkurego? Na czym polega?

Retrogradacja, w języku astronomii oznacza ruch wsteczny, czyli okres, w którym planety poruszają się w odwrotnym kierunku niż normalnie. W rzeczywistości jednak zjawisko to jest jedynie pozorne. Jego wyjaśnienie bazuje na zrozumieniu, że każda planeta w naszym Układzie Słonecznym krąży wokół Słońca z różną prędkością i znajduje się w różnej odległości od niego. Retrogradacja zdarza się to średnio raz na kwartał i trwa około trzech tygodni, każda jest też inna, w zależności od położenia Merkurego w danym znaku zodiaku. Osoby zainteresowane, choć odrobinę astrologią upatrują w niej pewien wpływ na los i nasze zachowania. Retrogradacji Merkurego przypisuje się zwykle wszystkie złe rzeczy - spadek nastroju, porażki i złe decyzje. Dlaczego? Czy retrogradacja Merkurego ma aż taki wpływ na nasze ziemskie życie?

Jak wpływa na nas retrogradacja Merkurego?

Każda retrogradacja jest inna i w zależności od roku, sezonu, oraz położenia względem poszczególnych znaków zodiaku. I niestety, nie możemy zwalać na nią naszych spóźnień do pracy czy przypalonego obiadu, choć do niewinności też jej daleko. Retrogradacja Merkurego to czas, w którym powinniśmy się zatrzymać i dwa razy zastanowić przed podjęciem ważnej decyzji. To czas pytań o to, czy jesteśmy zadowoleni z miejsca, w którym jesteśmy? Czy otaczający nas ludzie działają na nas pozytywnie? Czy są wokół nas tacy, których moglibyśmy określić toksycznymi lub wampirami energetycznymi? Obecna retrogradacja Merkurego trwa od 10 września do 9 października. Czy też upatrujesz w niej powody swoich problemów lub obniżonego samopoczucia? Pozorny ruch wsteczny planet może sprawić, że będziesz mieć problemy z koncentracją, a sprawy przybiorą tempa jak w marach sennych, podczas których każdy krok do przodu, jest dwoma do tyłu. Jeśli jednak postarasz się wziąć z tego, coś dobrego, to docenisz ten moment zwolnienia, które pomaga spojrzeć na wiele spraw z dystansu. Czasem warto się zatrzymać, by dostrzec to, co ucieka w pośpiechu. Nie ma w tym nic złego, bo nie warto biec ślepo przed siebie za tłumem, sukcesem, ludźmi, o których nie wiemy, co znaczą w naszym życiu.