Przesądy, które się sprawdzają: dlaczego wierzymy w ich moc?

Przesądy mają długą historię, a wiara w niektóre z nich przetrwała do dziś. W wielu grupach społecznych funkcjonuje przekonanie o tym, że mają prawdziwą moc sprawczą i pomagają pozbyć się pecha, oddalić nieszczęścia i przyciągnąć powodzenie oraz dostatek. Ich pojawienie się i zakorzenienie w kulturze wiąże się z pewną ludzką reakcją na zaistniałe wydarzenia. Jeśli jakieś zachowanie przynosiło konkretny skutek, wówczas w świadomości zbiorowej rodziło się przekonanie o tym, że dany sposób postępowania przynosi pecha bądź jest zwiastunem szczęścia. Aby przesąd mógł zacząć funkcjonować, należy przypisać do niego również wiarę w nadprzyrodzone, niewytłumaczalne zjawiska, które mają wpływ na ludzkie przeznaczenie. 

Co to są przesądy?

Przesądy są ściśle zakorzenione w kulturze ludowej i dawnych wierzeniach. Wiążą się z próbą wytłumaczenia pewnych zjawisk, których natura przez długi czas pozostawała nieodkryta. Są więc pewnego rodzaju oswajaniem rzeczywistości i jej uporządkowaniem. Dzięki nim zyskuje się przekonanie o tym, że ludzkim losem kieruje coś więcej niż przypadek. Odnoszą się do świata zjawisk nadprzyrodzonych i wymykają racjonalnym wytłumaczeniom. Przesądy, które się sprawdzają, funkcjonują w ramach pewnej grupy społeczno-kulturowej i dotyczą wielu różnych dziedzin życia. 

Zobacz także: 

Czego dotyczą przesądy? 

Przesądy, które się sprawdzają, a z pewnością cieszą wielką popularnością i szerokim zasięgiem odnoszą się do wielu aspektów życia. Zazwyczaj są one związane z następującymi obszarami: 

 • miłością i życiem uczuciowym; 
 • ślubem i małżeństwem;
 • finansami; 
 • rodziną i domem; 
 • podróżami; 
 • jedzeniem i kulinariami; 
 • konkretnymi dniami, godzinami i liczbami; 
 • dziećmi; 
 • ważnymi świętami; 
 • odpędzeniem nieszczęść i pecha; 
 • pogodą. 

Istnieje także liczna grupa przesądów cmentarnych oraz przesądów pogrzebowych. To zwyczaje, które czerpią z kultury ludowej i wskazują na powiązanie sfery sacrum i profanum

Zabobony w Polsce – najpopularniejsze przesądy, które się sprawdzają

Zabobony to pewien szczególny rodzaj przesądów, który odnosi się do magii i rytuałów. Jest określany jako wiara w niewidzialną i tajemniczą siłę, która przyciąga nieszczęścia bądź zapewnia powodzenie. Bardzo często te dwa terminy są stosowane zamiennie, zaś narzędziem, które pozwala na nadanie przesądom sprawczości jest język. Poprzez wypowiedzenie konkretnych słów pojawia się przekonanie o tym, że ich moc pomoże przyciągnąć szczęście bądź zapewnić powodzenie w kwestiach finansowych. Aby przesądy były skuteczne, bardzo często potrzebne są pewne przedmioty, które zaczynają nabierać charakteru artefaktów bądź talizmanów. Zabobony mogą dotyczyć też reakcji na pewne wydarzenia, które zadziały się w sposób mimowolny, na przykład rozbicie lustra jest zwiastunem nadchodzących nieszczęść. 

Zobacz także:

Zobacz także: 

Oto lista przesądów, które się sprawdzają. O ich skuteczności decyduje fakt, że nadal funkcjonują w zbiorowej świadomości, są przekazywane na kolejne pokolenia i wiele osób przestrzega ich, nawet jeśli nie przypisuje im funkcji magicznych: 

Przesądy: stłuczone szkło 

Kiedy szklane naczynie pęknie samoistnie, to znak, że ktoś w bliskim otoczeniu nie darzy cię życzliwością i nie jest ci przychylny. Pękające szkło może więc być przyczyną nieszczęść, choć nie zawsze. Innym znanym przesądem jest ten, który dotyczy rozbijania szklanych kieliszków przez parę młodą. Kiedy nowożeńcy wyrzucą je za siebie, a kieliszki rozbiją się o posadzkę – jest to zwiastun szczęścia i miłości

Anturium w domu, czyli przesądy o roślinie 

Dekorowanie domu i ozdabianie go kwiatami również jest częścią dawnych zabobonów. Jeden z nich dotyczy anturium. Kwiat ten ma bowiem symbolizować dostatek i ochraniać przed przykrymi wydarzeniami. Anturium działa oczyszczająco i potrafi odeprzeć działanie złych wibracji. Najlepiej jest, kiedy domownicy otrzymają tę roślinę od zaprzyjaźnionej i życzliwej im osoby. Jego moc szczególnie silnie oddziałuje na mężczyzn – dodaje im odwagi, energii i zapewnia ogólne powodzenie. 

Czterolistna koniczyna: przesąd o szczęściu 

O tym przesądzie słyszał każdy – czterolistna koniczyna oznacza szczęście i powodzenie w każdym aspekcie życia. Jeżeli dostrzeżesz ją na łące, nie wahaj się jej zerwać i nosić zawsze blisko siebie. To symbol życiowej energii i zdolności do przezwyciężania wszystkich napotkanych przeszkód.

Jeśli chcesz, możesz także skorzystać z rytuału zielonej koniczyny, który usunie pecha i oczyści aurę. 

Piekące uszy: przesądy o relacjach

Zabobony o piekących uszach dotyczą kwestii związanych z relacjami międzyludzkimi. To, czy zwiastują dobre, czy złe wiadomości zależy od tego, które ucho cię piecze. W przypadku prawego ucha oznacza to, że ktoś cię obgaduje, zaś gdy swędzi lewe – to znak, że ktoś właśnie cię wspomina i mówi o tobie same pozytywne rzeczy. A co oznacza, gdy uszy pieczą jednocześnie? Według dawnych przesądów świadczy o zakochaniu. Niebawem dowiesz się, kto jest twoim wielbicielem. 

Zobacz także: 

Przesądy ślubne: data i miejsce 

Z tematem ślubu związanych jest bardzo wiele przesądów. Jeden z nich mówi o tym, aby nigdy nie przekładać raz ustalonej daty zaślubin. Innym znanym zabobonem jest również ten, który przepowiada szczęście małżonkom tylko wówczas, gdy pobiorą się w miesiącu z literą r w nazwie. Istnieje też przesąd o miejscu ceremonii. Dobrym znakiem jest zorganizowanie ślubu w tym samym kościele, w którym Panna Młoda była chrzczona. Nie powinno się też organizować uroczystości w Prima Aprilis, ponieważ to dzień poświęcony żartom i dowcipom. Jeżeli para pobierze się w tym czasie, ich małżeństwo szybko się zakończy. 

Co przynosi nieszczęście w domu? Zabobony związane z miejscem zamieszkania

Przesądy domowe stanowią bardzo liczną grupę. Wśród nich na pierwszym miejscu wybija się kwestia związana z kamieniami, które mają pełnić funkcje dekoracyjne. Są to przedmioty, które przynoszą pecha i blokują przepływ dobrych wibracji. Dlaczego nie można trzymać kamieni w domu? Wiąże się to z tym, że mogą nosić w sobie ślady przykrych wydarzeń oraz złych ludzi. Negatywna energia, która jest w nich zawarta, może wpływać na otoczenie i domowników. Nie jest to jedyny powód dlaczego nie przynosi się kamieni do domu. To po prostu zły znak, który może zabrać miłość z domu i doprowadzić do rozstania dotychczas zakochanej pary. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy muszle w domu przynoszą pecha? Może się wydawać, że jest to urocza pamiątka z wakacji, jednak w kategorii przesądów, które się sprawdzają, przedmiot ten nie wróży niczego dobrego. Muszle odbierają energię i chęci do działania. A dodatkowo zakłócają działanie sprzętów elektronicznych. Ale czy wszystkie muszle przynoszą pecha? Okazuje się, że małe muszelki, które można znaleźć podczas spaceru nad brzegiem morza, są wolne od negatywnych wibracji. 

Drzewko szczęścia: przesądy o pieniądzach 

Przesądy związane z pieniędzmi dotyczą pewnego popularnego kwiatu doniczkowego. Według dawnych zabobonów grubosz to roślina, która przyciąga pieniądze i zwiastuje powodzenie w finansach. Aby aktywować jej działanie, wystarczy zakopać w doniczce kilka monet. Najlepiej wykonać to, gdy Księżyc dopiero zbliża się do fazy pełni. To prosta czynność zaliczana do przesądów, które się sprawdzają. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i praktykowana do dzisiejszego dnia. 

Przesąd związany z podróżami 

Niezwykle popularnym i praktykowanym przez wiele osób przesądem jest ten, który mówi o tym, że wrzucenie monety do fontanny świadczy o przyciągnięciu szczęścia. Z tego dawnego zabobonu korzystają turyści, którzy wierzą, że dzięki temu uda im się powrócić do danego miejsca i znów cieszyć się jego pięknem. Istnieje jeszcze jeden babciny sposób na szczęście w podróży. Polega on na tym, aby dzień przed wyczekiwanym wyjazdem usiąść na walizce, a przedtem sprawdzić, czy ubrania, które ze sobą zabierasz, mają pełen komplet guzików. 

Zobacz także: 

Przesądy, które się sprawdzają: lista zabobonów o świętach, szczęściu, miłości i dzieciach

Istnieje niezliczona liczba przesądów. Niektóre z nich mają zasięg lokalny, zaś inne rozszerzają się na cały kraj bądź zyskały status międzynarodowy. W każdym z przypadków chodzi o to, aby zgromadzić pozytywne odczucia, zapewnić sobie szczęście i odsunąć pecha. Do innych najpopularniejszych przesądów, które według wierzeń się sprawdzają, można zaliczyć: