Kiedy jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe jest dniem ruchomym, co oznacza, że w zależności od roku może wypadać 21 lub 22 grudnia. W 2023 roku przesilenie zimowe przypadnie na piątek 22 grudnia. Ale już w kolejnym roku znowu będziemy obchodzić go 21 grudnia.  

Przesilenie zimowe: ile trwa dzień?

Przesilenie zimowe to czas, kiedy występuje najdłuższa noc i najkrótszy dzień w roku. Najdłuższa noc będzie trwała w zależności od rejonu Polski od około 7 godzin i 15 minut (nad morzem) do około 8 godzin i 10 minut (w górach). Średni czas trwania dnia wyniesie 7 godzin i 39 minut.  

Przesilenie zimowe i początek astronomicznej zimy

Przesilenie zimowe, które ma miejsce pod koniec grudnia, wyznacza początek astronomicznej zimy. Tego dnia, gdy przez większość czasu będzie panowała ciemność, a dzień potrwa niecałe 8 godzin, nastąpi zmiana pory roku.  

22 grudnia to data, kiedy w 2023 roku wypada przesilenie zimowe oraz zakończenie jesieni i rozpoczęcie zimy. Od tego momentu, każdy kolejny dzień będzie dłuższy od poprzedniego. To oznacza, że każdy dzień będzie przybliżał nas do wiosny. Nie bez powodu o przesileniu zimowym mówi się, że światło zwycięża nad ciemnością. Dawniej słowiańskie święto przesilenia zimowego było znane pod nazwą Szczodre Gody.  

Zobacz także: 

Co to jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe oznacza moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie odchylona od Słońca. W dniu przesilenia zimowego Słońce znajdzie się w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Wówczas na półkuli północnej rozpoczyna się zima, zaś na półkuli południowej mamy do czynienia z przesileniem letnim. 

Dzień przesilenia zimowego nie będzie obojętny dla naszego samopoczucia. W tym najkrótszym dniu roku możemy odczuwać senność i zmęczenie. 

Zobacz także:

Przesilenie zimowe: objawy

W dzień przesilenia zimowego wiele osób skarży się na swoje samopoczucie. Chociaż zimowe przesilenie nie jest chorobą, to możemy odczuwać dolegliwości, które będą nam uprzykrzały samopoczucie. Są to: 

  • senność, 

  • zmęczenie, 

  • znużenie, 

  • osłabienie, 

  • pogorszenie samopoczucia, 

  • pogorszenie nastroju, 

  • zniechęcenie, 

  • znudzenie, 

  • przytłoczenie, 

  • ból i zawroty głowy, 

  • rozdrażnienie, 

  • spadek libido, 

  • ogólne rozbicie. 

Takie są powszechne objawy przesilenia zimowego. Samopoczucie wielu osób ulega w tym czasie znacznemu pogorszeniu. Żadnych z objawów nie powinno się jednak bagatelizować, ponieważ nie zawsze mogą być skutkiem zmiany pogody i zimowego przesilenia. Mogą one świadczyć o chorobie, na przykład depresji. Dlatego warto przyjrzeć się temu z bliska i w razie potrzeby zaczerpnąć pomocy specjalisty – lekarza. 

Przesilenie zimowe i starosłowiańskie Szczodre Gody

Dzień przesilenia zimowego niesie ze sobą wiele tradycji pogańskich. U Słowian ten dzień rozpoczynał Szczodre Gody, będące symbolem zwycięstwa światła nad ciemnością.  

"Słowianie, a także inne starożytne ludy, które w porze zimowego przesilenia rozpoczynały huczne, trwające przeszło tydzień obchody świąt związanych z narodzinami nowego Słońca. U Słowian określano je jako Szczodre Gody. (...) Dawni Słowianie wierzyli w to, że zimowe przesilenie było czasem symbolicznej zmiany warty, ustąpienia starego Słońca (utożsamianego ze Swarogiem) na rzecz nowego. W podaniach słowiańskich dobrze zachowała się wiara w Swarożego Syna, który w zależności od obszaru Słowiańszczyzny mógł zwać się Swarożycem bądź Dażbogiem (Dadźbogiem) - czytamy na stronie slawoslaw.pl

Zobacz także: 

Szczodre Gody: co to za święto? Czego dotyczyło?

W okresie przesilenia zimowego, kiedy zima i jesień spotykają się w najkrótszym dniu w całym roku, dawni Słowianie obchodzili święto Szczodrych Godów. Inne nazwy to:  

  • Święto Godowe;  

  • Szczodruszka;   

  • Święto Zimowego Stania Słońca.  

Starosłowiańskie święto było znane na długo przed pojawieniem się religii chrześcijańskiej i nawiązywało do przejścia z mroku w stronę światłości. Kiedy dzień stawał się coraz dłuższy, zwiastowało to wyjście z ciemności i było zapowiedzią wiosny.  

Ze Szczodrymi Godami wiązały się liczne obrzędy. Wiele z symboli Bożego Narodzenia oraz przepowiedni wigilijnych nosi w sobie ich pierwiastek. Jednym z dawnych pogańskich zwyczajów było rozpalania ognisk i przywoływanie duchów przodków. Do domostw przynoszono snop pszenicy, który określany był mianem Diducha. Był to swojego rodzaju talizman, który miał przyciągnąć powodzenie i urodzaj. Echa tej prasłowiańskiej tradycji można odnaleźć w zwyczaju wkładania sianka pod obrus.  

Dawne wróżby miały chronić przed nieszczęściem i strzec przed urokami

Jak wykorzystać moc przesilenia zimowego?

Przesilenie zimowe to czas, kiedy światło zwycięża nad mrokiem. Nic dziwnego, że w tym dniu spełniają się nasze marzenia, a magia ma największą moc. Wykorzystaj ten dzień na pozbycie się tego, co ci nie służy. Energia tego dnia jest szczególna. To okazja na to, aby przyciągnąć szczęście i miłość. To także świetny moment na wykonywanie rytuałów. 

Rzeczy, które warto robić podczas przesilenia zimowego? 

  • porządki świąteczne, 

  • oczyszczanie, 

  • postanowienia noworoczne, 

  • porzucanie złych nawyków, 

  • rytuały. 

Zobacz także: 

Przesilenie zimowe: rytuały

Rytuał trzech świec  

Podczas przesilenia zimowego warto wykonać rytuał trzech świec. Przyciągnie on do ciebie szczęście, pasję i pomyślność.  

Co będzie potrzebne do wykonania rytuału trzech świec? 

  • 3 podłużne świece w kolorach: biały, czerwony i zielony; 

  • karta papieru. 

Oto, jak wykonać rytuał na przesilenie zimowe 

  1. Na kartce napisz 3 życzenia, które chcesz, żeby się spełniły. 

  1. Kartkę złóż dokładnie stosując zasadę zagięcia do środka czterech rogów. 

  1. Kartkę zapieczętuj woskiem pochodzącym z trzech świec. 

  1. Kartkę przechowuj przez cały rok, aż do kolejnego przesilenia. 

  1. Za rok spal kartkę, a popiół spłucz wodą. 

Rytuał na przyciąganie miłości  

Zimowe przesilenie i przejście z okresu jesiennego na zimowy sprzyja kumulacji miłosnej energii. W tym wyjątkowym czasie możesz skorzystać z rytuału wykorzystującego białą świecę oraz czerwoną wstęgę. Rytuał przyciągający miłość w przesilenie zimowe pomoże rozpalić twoje serce i wypełnić je romantycznymi uczuciami.  

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 13 grudnia 2022 roku.