Imieniny Ryszarda – daty

Imieniny Ryszarda pojawiają się w kalendarzu kilkakrotnie w ciągu roku. Kiedy są imieniny Ryszarda? Najwięcej panów o tym imieniu świętuje 3 kwietnia. Ryszard może też obchodzić imieniny 7 lutego, 18 i 26 kwietnia, 9 i 14 czerwca, 9 sierpnia, 7 września lub 17 października.

Zdrobnienia imienia Ryszard

Od imienia Ryszard pochodzi wiele zdrobnień: Ryszardzik, Riki, Rysiaczek, Ryś, Ryżu, Riczart, Ricz, Rikardo, Rysiu, Rychu, Rejchard, Rysiuń, Ryniu, Rych, Rynio, Ryszardziątko, Rich, Rycho, Rysinek, Riko, Ricardo, Rikson, Rysio, Ryszardo, Rysiuniu, Rysiulek, Rysiek, Riku, Ryśku, Riczi, Rynas, Richie, Ryna, Richard.

Pochodzenie imienia Ryszard

Imię Ryszard ma germańskie korzenie. Stanowi ono połączenie słów richi (bogaty, potężny) oraz hart (silny, mocny). Znaczenie imienia Ryszard tłumaczy się jako „silny jak na króla przystało”. Miało ono oznaczać osobę, która jest bogata i sprawuje silna władzę. Imieniu temu przypisywano dużą, wręcz magiczną moc, często nosili je władcy i rycerze. Było bardzo popularne w Anglii, gdzie najbardziej zasłynął król Ryszard Lwie Serce.

Najsłynniejszym patronem jest święty Ryszard de Wyche - żyjący na przełomie XII i XIII wieku biskup, który przyczynił się do olbrzymiego rozwoju uniwersytetu Oxfordzkiego, a także bronił praw kościelnych przed królem. Za jego przyczyną podjęto decyzję o bezpłatnym udzielaniu sakramentów, a także o podtrzymaniu celibatu wśród duchownych.

Imię Ryszard jest spotykane w wielu krajach, a w poszczególnych językach przybiera różne formy:

angielski – Richard

czeski – Richard

Zobacz także:

francuski – Richard

hiszpański – Ricardo

islandzki – Ríkharður

japoński – リチャード (Richādo)

niderlandzki – Richard

 niemiecki – Richard

portugalski – Ricardo

szwedzki – Rikard, Rickard

węgierski – Richárd

włoski – Riccardo

Rysiek to nie imię – jaki jest Ryszard?

Mężczyzna o imieniu Ryszard jest prawdziwą duszą towarzystwa. Uwielbia otaczać się ludźmi, choć niekoniecznie to on musi być w centrum uwagi. Jest osobą wybitnie społeczną, nie potrafi funkcjonować w samotności. Ma licznych przyjaciół i znajomych, z którymi uwielbia spędzać czas na wspólnych rozrywkach. Ryszard ceni dobrą zabawę, gale, przyjęcia i huczne imprezy. Świetnie sprawdza się w roli wodzireja. Wyróżnia go także zamiłowanie do różnych gier, zawodów sportowych, a czasem nawet hazardu. Chętnie podróżuje i poznaje nowe miejsca.

Ryszard, to człowiek o łagodnej naturze i wielkim sercu, stały w poglądach i uczuciach. Jest prostolinijny, skromny i prawdomówny. Czasem bywa też naiwny, przez co zdarza mu się wpadać w kłopoty. Nie skupia się na szczegółach, nie interesuje go też dyplomacja i subtelności. Ryszard wprost mówi to, co myśli, nie przejmując się, że może to zostać odebrane jako niegrzeczne. Bardzo ceni sobie wolność w wyrażaniu opinii i podejmowaniu decyzji. Ryszard jest człowiekiem odważnym i honorowym. Zawsze pozostaje wierny swoim zasadom oraz ważnym dla siebie osobom. Jego czułym punktem jest duma, jest bardzo wrażliwy na porażki i krytykę swojej osoby.

W pracy Ryszard jest urodzonym liderem. Doskonale sprawdza się w zarządzaniu większym zespołem. Potrafi zmotywować ludzi do pracy, jednak brakuje mu umiejętności wczucia się w sytuację innych, przez co bywa mało wyrozumiały. Wyróżnia go doskonała pamięć. Jest osobą zrównoważoną, która ma jasno wytyczone cele i przywiązuje sporą wagę do jakości wykonywanej pracy. Ma duży potencjał intelektualny i liczne talenty, jednak ponieważ bardzo ceni święty spokój, a silna wola nie należy do jego atutów, często nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości.

Ryszard jest bardzo męski, z trudem przychodzi mu zrozumienie delikatnej, kobiecej natury. Zależy mu na założeniu rodziny i stabilizacji, nie potrafi jednak okazywać uczuć. Flirtowanie nie jest jego najmocniejszą stroną, często zdarza mu się popełniać gafy. Jako mąż jednak jest bardzo oddany i zawsze ważne decyzje ustala wspólnie ze swoją drugą połówką. Niezwykle ważna jest dla niego wierność i stałość uczuć. Nie uznaje rozwodów. Dobrze czuje się w roli ojca, a swoje pociechy stara się wychować na porządnych i pracowitych ludzi. Wiele czasu potrafi spędzać na wspólnych zabawach z dziećmi, sam czerpiąc z nich duża przyjemność.

Znane osoby o imieniu Ryszard

Ryszard Bugaj – polityk

Richard Burton – aktor

Richard Gere – amerykański aktor i producent

Ryszard Grobelny – polityk, ekonomista

Richard Hammond – angielski dziennikarz motoryzacyjny

Ryszard Horowitz – fotograf

Ryszard Kaczorowski – polityk i działacz społeczny, prezydent RP na uchodźstwie

Ryszard Kalisz – prawnik, adwokat i polityk

Ryszard Kapuściński – reportażysta, publicysta, poeta i fotograf

Ryszard Kotys – aktor filmowy i teatralny, reżyser

Ryszard Krauze – inżynier, przedsiębiorca miliarder

Ryszard Kukliński - ps. „Jack Strong”, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, agent wywiadu CIA

Richard Nixon – prezydent USA

Ryszard Riedel – piosenkarz

Ryszard Rynkowski – piosenkarz

Ryszard Szurkowski – kolarz szosowy

Richard Strauss – kompozytor niemiecki

Richard Wagner – kompozytor niemiecki