Kiedy są imieniny Ireny?

Imieniny Ireny wypadają aż 10 razy w roku, ponieważ w Kościele katolickim jest wiele świętych o tym imieniu, a co za tym idzie - na wspomnienie każdej z nich wyznaczono inną datę. Te dni to: 21 lutego, 1 kwietnia, 3 kwietnia, 5 kwietnia, 5 maja, 9 sierpnia, 14 sierpnia, 18 września, 20 września, 20 października. Najczęściej obchodzone są jednak imieniny Ireny w maju, sierpniu i październiku.

Imieniny Ireny – życzenia

Imieniny Ireny zwykle gromadzą jej wszystkich przyjaciół i wielu znajomych, gdyż jest to osoba bardzo lubiana i poważana w towarzystwie. Dla solenizantki warto w tym specjalnym dniu warto przygotować wyjątkowe życzenia.

Irenie życzmy przede wszystkim miłości, gdyż dzięki niej będzie mogła przenosić góry. Kobieta o tym imieniu potrzebuje uczucia, aby stać się spełnioną w życiu. Często skrycie marzy o podróżach, więc wspomnijmy także o egzotycznych wojażach. Dobrym pomysłem będzie zaproponowanie jej choćby niewielkiej wycieczki jako prezentu imieninowego.

Irena do wszystkiego dochodzi w życiu sama dzięki swojej niezależności i zaradności, ale na pewno nie zaszkodzi życzyć jej szczęścia i uśmiechu losu. Solenizantce noszącej to imię życzmy także udanej kariery i zgodnej rodziny - możemy być pewni, że Irena doskonale połączy te dwa cele w swoim życiu.

Przy okazji składania życzeń powiedzmy Irenie, żeby żeby zawsze pozostała sobą, gdyż każda pani o tym imieniu jest wyjątkowa.

Irena – pochodzenie imienia

Irena ma pochodzenie greckie - wywodzi się od bogini Ejrene, której imię oznacza pokój. Jej miano zostało przekształcone przez Rzymian na Irenaea i w takiej formie rozprzestrzeniło się po Europie.

Imię to szczególnie rozpowszechniło się dzięki Irenie z Aten, cesarzowej bizantyńskiej w latach 797–802. Nigdy nie została oficjalnie kanonizowana, lecz jest czczona jako święta przez Kościół katolicki i Cerkiew prawosławną dzięki swojej walce z ikonoklazmem, czyli ruchem zakazującym tworzenia wizerunków i obrazów religijnych. Uważano ją za jedną z najbardziej wpływowych osób swoich czasów, gdyż przed kilkanaście lat jako pierwsza kobieta w historii samodzielnie rządziła Bizancjum.

Zobacz także:

Imię Irena zostało spopularyzowane w Polsce w XVIII wieku za sprawą Bajek i przypowieści Ignacego Krasickiego. Najczęściej nadawane było dziewczynkom w latach 40. XX wieku. Obecnie najbardziej popularne jest w Hiszpanii (jako Irenea). Jego męską odmianą jest Ireneusz.

Znaczenie imienia Irena

Co oznacza imię Irena? W astrologii mówi się, że przenikliwość kobiet o tym imieniu pozwala im odkrywać prawdziwą naturę ludzi i rzeczy. Osobowość Ireny nierozerwalnie wiążę się ze zgodą i harmonią. Grecka Ejrene była boginią pokoju, zwaną też matką bogactwa i czarów wiosny. Przedstawiano ją z rogiem obfitości i bóstwem dostatku na rękach. Uznawana była za jedną z trzech Hor strzegących równowagi między ludźmi i naturą. Szczególnie czczono ją w Atenach, a jej święto przypadało na pierwsze dni sierpnia.

Imię Irena łączy się zatem z pozytywnymi cechami i oznacza osobę niosącą pokój, dobro i bogactwo. Jej szczęśliwą liczbą jest 2, a pomyślnym kolorem - beżowy. Znak zodiaku, który najbardziej pasuje do tego imienia to lew.

"Irena to nie imię" – jaka jest Irena?

Irena to kobieta niezależna i silna, a przy tym spokojna i opanowana. Ma tendencję do narzucania swojego zdania innym, ale nie jest egoistką - lubi pomagać i udzielać porad, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako przyjaciółka. Za sprawą swojego wyważonego charakteru zwykle potrafi trafnie ocenić sytuację i wyczuć kłamstwo. Zawsze stosuje się do własnych zasad moralnych i postępuje uczciwie.

Jako osoba niezwykle ambitna, Irena świetnie radzi sobie w pracy, zwłaszcza, że osiągnięcie danego celu jest dla niej ważniejsze niż pieniądze. Ponadto potrzebuje ciągłego rozwoju, zawsze doprowadza projekty do końca i ma zdolności dyplomatyczne. Lubi też skupiać na sobie uwagę innych. Dzięki takim cechom kobiety noszące to imię dobrze sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych.

W miłości Irena często daje się porwać namiętności, zwłaszcza, że swoim wdziękiem przyciąga mężczyzn jak magnes. Kiedy kocha, jest żywiołowa i spontaniczna, a przy tym wierna. Dzięki swojej zaradności i odpowiedzialności wspaniale radzi sobie jako matka i pani domu. Najlepiej czuje się wtedy, gdy domownicy podporządkowują się jej decyzjom. W towarzystwie Irenę otacza szacunek i sympatia. Łatwo przychodzi jej dostosowanie się do otoczenia i zdobywanie nowych przyjaciół.

Zdrobnienia imienia Irena

Najpopularniejsze zdrobnienia Ireny to: Irka, Ira, Irenka, Irunia, Ireczka, Ircia, Irusia, Irencia.

Irena licznie występuje w innych językach, m.in. jako Irina (rosyjski), Eireen (angielski), Irenè (francuski), Irini (rumuński), Iryna (ukraiński), Ereni (grecki) i Irja (fiński).