Kiedy są imieniny Renaty?

Imieniny Renaty obchodzone są 6 razy w roku:

 • 1 lutego,
 • 28 marca,
 • 3 kwietnia,
 • 23 maja,
 • 20 września,
 • 12 listopada. 

Najwięcej posiadaczek tego imienia świętuje swój dzień 23 marca.

Imieniny RenatyCanva/ Klaudia Stawiarska

Życzenia imieninowe dla Renaty

Droga Reniu!

Dziś są twoje imieniny,

Nie rób takiej smutnej miny.

To dzień piękny i radosny,

Wnosi w serce trochę wiosny!

Szczęścia, zdrowia, pomyślności,

Niech nie braknie Ci radości!

Zobacz także:

Niech los zawsze Ci sprzyja,

a co złe – niech Cię omija.

Samych słodkości, szczęścia w miłości,

samych luksusów, miliona całusów.

Niech odejdą precz gorycze,

Z głębi serca Tobie życzę.

Wszystko, co Ci się wymarzy,

niech Ci w życiu się przydarzy!

Kochana Renatko!

Żyj tak, aby każdy kolejny dzień

Był niesamowity i wyjątkowy.

Wypełnij każdą chwilę tak,

Abyś mogła wspominać ją z radością.

Czerp energię ze słońca,

Z kapiącego deszczu i uśmiechu innych.

Szukaj w sobie siły, namiętności i entuzjazmu.

Żyj najpiękniej, jak umiesz.

Znaczenie imienia Renata

Renata to żeński odpowiednik niezbyt popularnego imienia męskiego – Renat. Pochodzi od łacińskiego słowa renatus, co można przetłumaczyć jako "odrodzona" lub "nowo narodzona". Ma to wyrażać wiarę w oczyszczającą moc, jaką niesie ze sobą chrzest.

"Renata to nie imię" – jaka jest Renata?

Renata to kobieta pełna kontrastów. Z jednej strony jest wesoła i pogodna, natomiast z drugiej bywa wybuchowa, a jej słowa mogą dotkliwie zranić. Jest niezwykle uparta, gdy już obierze sobie jakiś cel, nie ustanie w dążeniu do jego osiągnięcia. Cechuje ją przy tym niezwykły perfekcjonizm i pomysłowość. Jest dobrą i wierną przyjaciółką, ale uwaga, Renacie nie należy deptać po odciskach! Gdy ktoś zrobi jej krzywdę, nigdy o tym nie zapomni i z pewnością odpłaci się we właściwy sposób, być może nawet po wielu latach. Jest obdarzona intuicją, która pozwala jej trafnie oceniać inne osoby. Renata zdecydowanie zna się na ludziach. Jako kobieta jest zmysłowa i pociągająca, nie tylko w fizycznym ujęciu.

Renata prowadzi niezwykle intensywne życie. Ma wiele pomysłów, które koniecznie chce zrealizować. Biorąc pod uwagę powyższe, jej życiowy partner musi być wytrwały, by mógł dotrzymać kroku swojej wybrance. Renacie łatwo przychodzi zdobywanie męskich względów. To urodzona kokietka, w dodatku niezwykle ponętna i atrakcyjna. Panowie powinni jednak mieć się na baczności, ponieważ Renata jest niezwykle wymagająca, a gdy ktoś nie spełnia jej oczekiwań, kończy ze złamanym sercem. Gdy Renata trafi na właściwego mężczyznę, tworzy z nim szczęśliwą rodzinę. Jako pani domu, ceni sobie ład i porządek. Często stawia się w roli rozjemcy, skutecznie łagodząc rodzinne sprzeczki. Potrafi być jednak apodyktyczna.    

Swoim przyjaciołom nigdy nie odmawia pomocy. Warto jednak pamiętać, że Renata bywa dość zuchwała. Cóż, takie jej usposobienie. Zdarza jej się wpadać w złość, a wtedy nie przebiera w słowach. W głębi serca Renata boi się odtrącenia. Przez to często bywa zaborcza, a względem obcych nieprzystępna. Towarzyszy jej niezwykły urok i charyzma, a jej żywiołowe usposobienie sprawia, że z Renatą po prostu nie można się nudzić.

W pracy Renata stawia sobie świadome cele i wytrwale dąży do ich realizacji. We wszystkim, co robi, stara się być perfekcyjna. Przy tym wszystkim cechuje ją naturalna chęć zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Od wiedzy teoretycznej bardziej ceni sobie praktykę, więc książki i nauka to nie jej świat. Wymarzona praca Renaty to taka, która przyniesie jej odpowiednio duży dochód. Ceni sobie wygodne życie, a na to przecież potrzeba pieniędzy. Duże ambicje, jakie Renata przedstawia w sferze materialnej, wynikają też z jej świadomości co do własnej wartości. Doskonale wie, że jest perfekcjonistką i oczekuje za to odpowiedniej zapłaty. Sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie wymagana jest dokładność sumienność i żywiołowość.

Zobacz także:

Zdrobnienia imienia Renata

Renata najczęściej jest zdrabniana do formy Renia. Inne popularne zdrobnienia to Renatka, Reńka, Reni, Renacia i Reniuśka

Imię Renata w innych językach

Renata jest popularnym imieniem w Polsce. W pozostałych krajach europejskich – nieco mniej. Mimo to jest tłumaczone na wiele języków: 

 • w angielskim – Rene lub Renee,
 • we francuskim – Renée,
 • w niemieckim –  Renate,
 • w węgierskim –  Renáta,
 • w chorwackim – Renata.

Znane osoby o imieniu Renata

Renata to kobieta sukcesu, nie dziwi więc fakt, że imię to nosi wiele znanych osób:

 • Renata Dancewicz – aktorka,
 • Renata Mauer-Różańska – olimpijka,
 • Renata Gabryjelska – modelka,
 • Renata Dąbkowska – piosenkarka.