Kiedy są imieniny Wojciecha?

Wojciech należy do grupy najpopularniejszych imion męskich. W tym kontekście, nieco zaskakujący może wydawać się fakt, że imieniny Wojciecha są obchodzone zaledwie 4 razy w roku:

23 kwietnia,

12 czerwca,

24 lipca,

20 października.

Najpopularniejszą datą jest 23 kwietnia - wtedy najwięcej Wojciechów świętuje swoje imieniny. 

Życzenia imieninowe dla Wojciecha

W dniu Twych imienin Wojciechu, gorące życzenia -

Zobacz także:

Wiele uśmiechu, tyle samo powodzenia!

Niechaj odejdą wszelkie zmartwienia,

Niech się spełniają wszelkie marzenia!

***

Dziś dzień miły, dzień jedyny.

Wojtku, dziś są Twoje imieniny!

Składam Tobie te życzenia -

Zdrowia, szczęścia, powodzenia!

Twe pragnienia - piękne, skryte, wymarzone,

Niech zostaną dziś spełnione.

Wszystkiego najlepszego drogi Wojciechu!

***

Drogi Wojciechu!

Spełnienia marzeń, braku przykrych zdarzeń,

Zdrowia, miłości i wszelkiej pomyślności.

Zadowolenia z życia, lekkości bycia,

Samych słodkości, masy miłości.

Wszystkiego, co najlepsze!

***

Imieniny, znów zabawa,

Wojtku, to dla Ciebie są te brawa!

Wielki toast się należy,

Sukces u stóp Wojtka leży!

Te życzenia, zawsze szczere,

Bo wspaniałym jest on przyjacielem.

Wojtku, życzymy Ci z sił całych,

Abyś na swej drodze spotykał dobrych ludzi samych.

***

Najdroższy Wojciechu,

Niech Ci się wiedzie -

I przy śniadaniu i przy obiedzie.

I przy lekturze i9 przy pianinie.

Niechaj szczęście nigdy Cię nie minie.

wszystkiego najlepszego z okazji imienin!

***

Wojtku!

Byś miał życie nudne, słabe,

Za kochankę - stara babę,

Złych przyjaciół, podłe mienie,

Brzuch pustawy i kieszenie,

A kłopotów, że nie zliczę - 

Tego właśnie Ci nie życzę!

Znaczenie imienia Wojciech

Wojciech to imię staropolskie, o pochodzeniu słowiańskim. W środowisku pogańskim, było używane już we wczesnym średniowieczu. Składa się z dwóch staropolskich wyrazów - "woj", co oznacza wojownika, oraz "ciech", czyli cieszyć się. Oznacza to "wojownika cieszącego się walką", "wojownika, któremu walka sprawia radość", "tego, który cieszy się jako żołnierz" lub "pociesznego żołnierza". Zdaniem Witolda Taszyckiego - historyka języka polskiego - Wojciech należy do najstarszych polskich imion osobowych.

"Wojtek to nie imię" – jaki jest Wojciech?

Wojciech to mężczyzna o dwóch obliczach - bywa wybuchowy i porywczy, jest przepełniony namiętnością, ale potrafi panować nad każdą z tych cech, co sprawia, ze jego charakter jest trudny do rozszyfrowania. Jest inteligentny, zorganizowany, a gdy wybierze cel, nie ustanie, dokąd go nie osiągnie. Metafizyczne rozważania nad sensem istnienia nie składają się na jego osobowość, Wojciecha cechuje niezwykle praktyczne podejście do życia - wszystko jest czarne lub białe. Jest niezwykle inteligentny i wszystko dokładnie analizuje, trzeba jednak wiedzieć, że Wojtek rzadko uzewnętrznia swoje myśli. Nieufność jest jego wrodzoną cechą. Do ludzi podchodzi z dystansem, nigdy nie zdradza motywów swojego działania. Wykazuje wyjątkową odporność na wpływy. wszystko to nie oznacza jednak, że Wojciech jest typem samotnika, przeciwnie. Wojtek lubi towarzystwo, jest sympatyczny i nie brakuje mu pogody ducha. 

W relacjach z kobietami, Wojciech nie jest typem czułego romantyka. To gruboskórny samiec, który rzadko okazuje swoje uczucia. w związku, na pierwszym miejscu stawia sferę fizyczną. Ma naturę dominanta - zwykle narzuca swoją wolę i nie uznaje kompromisów. Bywa zaborczy i zazdrosny. Nie uznaje zdrady, od swojej partnerki wymaga absolutnej lojalności, ale sam nie jest wierny. Jeżeli jednak znajdzie tę jedyną, potrafi zapanować nad cielesnymi rządzami, które każą mu szukać przygód poza swoją sypialnią. Choć okazywanie czułości nie jest czymś, co przychodzi mu łatwo, potrafi być dobrym mężem i ojcem, który zapewni swojej rodzinie dobrobyt i poczucie bezpieczeństwa. 

Wojciech ma wielu znajomych, ale przyjaciół - tylko garstkę. Wynika to z faktu, że nigdy nie daje się poznać do końca. Nie wypowiada głośno swoich myśli, więc jego motywacja pozostaje zagadką dla otoczenia. W dodatku, lubi narzucać swoją wolę, a sam - nigdy nie ulega wpływom. Trwa w przekonaniu, że tylko on ma rację. Nie lubi hucznej zabawy, nie pociąga go sztuka, nie dla Wojtka są szaleństwa w większym gronie. Zamiast tego, woli kameralne spotkania, najlepiej w zaciszu własnych czterech ścian. Uwaga - Wojciech często wykorzystuje ludzi do swoich celów, a miły uśmiech na jego twarzy może okazać się tylko zasłoną pozorów. 

W pracy, Wojciech wykazuje wyjątkową energię i zapał. Jest doskonale zorganizowany, a zamiast myśleć, woli po prostu działać. Cechuje go dociekliwość, więc zawsze jest chętny do poszerzania swojej wiedzy, zwłaszcza w sytuacji, gdy nauka może mieć przełożenie na zysk. Nie brakuje mu samodyscypliny, więc wspięcie się na sam szczyt w firmowej hierarchii, nie stanowi dla niego problemu. Doskonale sprawdza się w roli wojskowego, ale równie dobrze odnajduje się jako polityk i dziennikarz. Wojciech jest twórczym mężczyzną, zatem może zostać też aktorem.  

Zdrobnienia imienia Wojciech

Wojciech zwykle zdrabniany jest do formy Wojtek. Inne popularne zdrobnienia to: Wojtuś, Wojteczek, Wojtunio i Ciesiek. W slangu młodzieżowym, Wojciech to Wojtas

Imię Wojciech w innych językach

Wojciech to imię typowe dla Słowian, jednak funkcjonuje też w kilku formach obcojęzycznych. W języku angielskim, Wojciech to Adalbert, w fińskim - Altti, w hiszpańskim, bułgarskim i niemieckim - Vojtech, a w łacińskim - Vojtechus. Po czesku, Wojciech to Vojtěch lub Vojtěška, po słowacku - Vojteh, po ukraińsku - Vojcech, a po węgiersku - Béla.

Znane osoby o imieniu Wojciech

Wojciech, jako mężczyzna, który uparcie dąży do celu, z łatwością odnosi sukces. Potwierdza to fakt, że imię to nosi wiele znanych osobistości:

Wojciech Sosnowski - raper i przedsiębiorca,

Wojciech Młynarski - autor tekstów,

Wojciech Alszer - raper, współtwórca legendarnej grupy Paktofonika,

Wojciech Kilar - kompozytor,

Wojciech Fortuna - skoczek narciarski,

Wojciech Amaro - kucharz i restaurator,

Wojciech Błach - aktor,

Wojciech Cejrowski - satyryk, dziennikarz, antropolog,

Wojciech Mann - dziennikarz muzyczny, prezenter telewizyjny,

Wojciech Fibak - tenisista,

Wojciech Jagielski - dziennikarz,

Wojciech Kossak - malarz,

Wojciech Kowalewski - piłkarz,

Wojciech Łobodziński - piłkarz,

Wojciech Nowicki - lekkoatleta,

Wojciech Smarzowski - reżyser.