Dzieci apelują do ministra Szumowskiego

"Panie ministrze usłysz nas" - apelują dzieci z całej Polski do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Najmłodsi w ten sposób chcą zwrócić uwagę na problem dzieci korzystających z implantów słuchowych i prosić o pomoc.

Dzieci apelują do szefa resortu zdrowia zamieszczają rysunki zdjęć z namalowanym sercem.

Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich kilku lat zwracaliśmy się do ministerstwa zdrowia o podjęcie natychmiastowych i konkretnych kroków, mających na celu poprawę życia pacjentów, oczekujących zarówno na wszczepienie implantów słuchowych, jak również na wymianę procesorów dźwięku. Dziś jesteśmy głęboko rozczarowani postawą ministerstwa zdrowia i Pana Łukasza Szumowskiego, którzy znają nasz problem od ponad pięciu lat i mimo wielu deklaracji, nie podjęli żadnych realnych działań" - czytamy na Facebooku stowarzyszenia "Słyszeć bez granic". 

"Jesteśmy zrozpaczeni" - apelują rodzice dzieci z implantami słuchowymi

"Jesteśmy zrozpaczeni, ale również zdeterminowani do dalszej walki o przyszłość naszych dzieci i wszystkich osób zaimplantowanych w Polsce." - apeluje stowarzyszenie, które wraz z innymi mama założyła Maria Rekowska, której 10-letni synek Szymek od czterech lat czeka na wymianę procesora dźwięku.

Wie pan co to znaczy, gdy na wymianę procesora czeka się kilka lat, gdy nie wiadomo, czy jutro będzie się słyszeć? Każda taka historia to osobny dramat" – mówiła w rozmowie dla Onetu.

Maria Rekowska tłumaczy, że "w wielu przypadkach, lata rehabilitacji idą na marne, bo ludzie przestają słyszeć. Niektórzy mają procesory ponad 10 lat i nadal czekają w kolejce do wymiany. Sytuacja jest coraz gorsza, nikt nie chce z nami rozmawiać, a przecież niedosłuch to problem cywilizacyjny. Coraz więcej dzieci rodzi się głuchych, do tego dochodzą przypadki, gdy słuch tracą dzieci, młodzież, a także osoby starsze".

Aktualnie w Polsce z około 10 tys. osób korzystających z implantów słuchowych, cztery tysiące czeka na wymianę procesora. Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic zabiega o wprowadzenie obowiązku wymiany procesora po pięciu latach użytkowania i zwiększenia liczby procedur wszczepiania implantów słuchowych z 800 do 1500 osób rocznie.

Panie Ministrze, usłysz nas‼‼‼ Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich kilku lat zwracaliśmy się do Ministerstwo Zdrowia...

Opublikowany przez Słyszeć bez granic Niedziela, 31 maja 2020