Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Jest to święto obchodzona co roku na całym świecie. W Polsce Dzień Wcześniaka, obchodzony od 2011 roku, został zainicjowany przez Fundację "Wcześniak Rodzice-Rodzicom." Jak podaje fundacja "1 na 10 dzieci jest wcześniakiem." 

Warto zgłębić pojęcie "wcześniaka", ponieważ w zależności od tygodnia, w którym dziecko przyszło na świat, rozróżniamy trzy grupy wcześniaków:

  • Ekstremalnie skrajne wcześniaki – są to dzieci urodzone najwcześniej, czyli od 23. do 27. tygodnia ciąży włącznie. Mówi się, że to dzieci urodzone na granicy przeżywalności, ze skrajnie małą masą urodzeniową i skrajną niedojrzałością całego organizmu, 
  • Skrajne wcześniaki – to dzieci urodzone od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie,
  • Średnie wcześniaki – to dzieci urodzone od 32. do 36. tygodnia ciąży włącznie.

O tym, jak ważna i wyjątkowa jest opieka nad wcześniakami mówiła Magdalena Sadecka-Makaruk, założycielka i Sekretarz Fundacji Wcześniak, podczas konferencji zorganizowanej przez markę Pampers, od lat wspierającą polskie wcześniaki.

Bycie rodzicem wcześniaka już od samego początku wymaga niezwykłej siły i determinacji, aby stawić czoła trudnej rzeczywistości. Chcemy pomóc dziecku, jak tylko umiemy, ale niewiele możemy. Kangurowanie jest jedną z tych rzeczy, które nie tylko możemy, ale powinniśmy robić. Kangurowanie nie tylko zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, bliskości czy pomaga nawiązać więź z rodzicami, ale również przyspiesza rozwój, wpływa pozytywnie na parametry życiowe oraz obniża stres.

Potwierdza to dr n. med. Beata Pawlus, Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii. "Kangurowanie to we współczesnej neonatologii metoda wspomagająca leczenie najmniejszych pacjentów czy wręcz jeden z elementów procesu leczenia. To właśnie ciało mamy lub taty jest najlepszym miejscem dla procesu zdrowienia wcześniaków. Już kilkusetgramowe maleństwa, podłączone do respiratora, mogą być kangurowane przez rodziców. Kangurowane noworodki szybciej przybierają na wadze, łatwiej ustępują ich zaburzenia oddychania, wzmacnia się ich układ immunologiczny. W późniejszym okresie obserwujemy, że dzieci lepiej śpią, rzadziej miewają kolki. Kangurowanie pozytywnie wpływa również na mózg dziecka, aktywuje u noworodków szybsze tworzenie się połączeń między neuronami oraz pobudza ośrodki związane z emocjami i budowaniem więzi społecznych. Dlatego należy kangurować w szpitalu, ale także w domu. Dzieci i rodzice to lubią i może to być formą terapii oraz dbałości o rozwój dzieci przez długie miesiące, nie tylko w najtrudniejszych chwilach."

Jak świętować Dzień Wcześniaka?

Jeśli jesteś rodzicem wcześniaka, to dzisiaj właśnie jest ten dzień, kiedy szczególnie możesz celebrować narodziny swojego dziecka. Co ciekawe wiele szpitali w Polsce świętuje obchody Dnia Wcześniaka. Jak? Oświetlając budynek szpitala, w którym znajduje się oddział wcześniaków na kolor fioletowy.

Symbolem obchodów jest także tzw. socks line, czyli ekspozycja 10 dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza, co symbolizuje iż jedno na 10 dzieci rodzi się w Europie przedwcześnie.

Każdy z nas może wspomóc wcześniaki. Za każde opakowanie pieluchomajtek Pampers Pants, kupione w sklepach sieci Biedronka w okresie od 25 listopada 2021 do 31 czerwca 2022 roku, firma Procter & Gamble przekaże pieluszkę Pampers Preemie jako donację na odziały intensywnej terapii noworodka w Polsce.

Zobacz także: