Minister Zdrowia zwraca uwagę na poważny skutek pandemii

O niepokojących skutkach pandemii dla naszych dzieci pisałyśmy w serwisie jakiś czas temu. "Z powodu pandemii koronawirusa i zamknięcia szkół dzieci cofają się w rozwoju i tracą podstawowe umiejętności" - alarmuje brytyjska agencja rządowa Ofsted, która przeprowadziła badania w 900 szkołach i instytucjach opiekuńczo-wychowawczych w Wielkiej Brytanii. Wyniki tych badań bardzo nas poruszyły. Według nich najbardziej dotknięte pandemią zostały dzieci najmłodsze. "Dzieci zapomniały podstawowych umiejętności, które opanowały, takich jak jedzenie nożem i widelcem, nie wspominając o utracie wczesnych postępów w liczbach i słowach" - apelują eksperci. Niestety skutki pandemii odczuwają dzieci na całym świecie, w tym w Polsce.

Uwagę na ten problem zwrócił podczas ostatniej konferencji prasowej (18 listopada 2020 r.), Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Podczas spotkania Niedzielski zapowiedział wprowadzenie programu odbudowy zdrowia Polaków, który ma wejść w życie z początkiem stycznia 2021. MZ zwrócił uwagę na poważny problem, a mianowicie bardzo zły stan zdrowia psychicznego młodzieży:

Szanowni państwo, badania przeprowadzone przez specjalistów pokazały, że pandemia ma ogromne skutki dla zdrowotnego psychicznego Polaków. Ten czas izolacji i ograniczania kontaktów międzyludzkich szczególnie negatywnie odbija się na grupie osób młodszych.

Przeczytaj także: Takich skutków pandemii nikt się nie spodziewał. Jak zwykle ucierpiały na tym nasze dzieci

Ministerstwo Zdrowia będzie pomagało młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego

Jak zapewnia Adam Niedzielski ministerstwo będzie rozbudowywało proces opieki środowiskowej dla młodych osób:

W zakresie psychiatrii i psychologii będziemy organizowali zespoły opieki środowiskowej dla młodzieży. To one na poziomie powiatowym będą gwarantowały zmianę modelu lecznictwa z opartego na hospitalizacji, która w przypadku młodzieży wywoływała poważną stygmatyzację w jej otoczeniu, na rzecz opieki środowiskowej.

Podczas spotkania Adam Niedzielski powiedział ważne zdanie, które powinniśmy szczególnie zapamiętać: 

Hasło 'Zostań w domu' ma jeden wyjątek. Nie zostawaj w domu, jeśli źle się z tym czujesz i jeżeli musisz kontynuować leczenie poza domem.

"Zdrowie jest zdecydowanie szerszym zagadnieniem i na pewno musimy mieć świadomość tego, że każde zaniedbanie w tej sferze doprowadzi do realnych konsekwencji" - apeluje Minister Zdrowia.

To Cię również zainteresuje: Rząd skazuje nasze dzieci na prawdziwe piekło: ta kampania zatrwoży niejednego z nas

Zobacz także: