Co to jest wolumetria twarzy?

Wolumetria twarzy (lifting wolumetryczny), to zabieg polegający na uzupełnieniu ubytków w tłuszczowej tkance podskórnej, które powstają ze względu na wiek, lub układ anatomiczny pacjenta. W skrócie, jest to dodanie twarzy objętości, poprzez iniekcje z kwasu hialuronowego w określone miejsca. W miarę upływu lat, procesy starzenia się powodują zanikanie tkanki podskórnej, oraz wiotkość skóry, które prowadzą do nieestetycznego wyglądu twarzy, w tym opadających policzków, kącików ust, czy cieni pod oczami. Implant wypełniający po ok. 6 do 15 miesiącach metabolizowany jest przez enzym rozkładający kwas hialuronowy, obecny w naszym organizmie. 

Wolumetria twarzy - konturowanie kwasem hialuronowym

Wolumetria twarzy jest też nazywana konturowaniem kwasem hialuronowym. Przy pomocy tego preparatu, możemy nie tylko podnieść opadające policzki, kąciki ust, ale też wymodelować owal twarzy - żuchwę, brodę. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, oraz zmysłu przestrzennego lekarza wykonującego zabieg liftingu wolumetrycznego.

Wolumetria twarzy - dla kogo jest lifting wolumetryczny 

Dla kogo przeznaczony jest zabieg wolumetrii twarzy? Dla osób, które chcą poprawić gęstość i jędrność cery, która z wiekiem traci podskórną tkankę tłuszczową, ale nie tylko. Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym, to również dobre rozwiązanie dla tych osób, które posiadają anatomiczne defekty, których nie są w stanie zaakceptować. Mówimy tu przede wszystkim o asymetriach w budowie twarzy, „górkach” na na kości nosowej, czy asymetrii warg. Wstrzyknięcie tymczasowego implantu, którym jest usieciowany kwas hialuronowy, pomoże wyrównać rysy twarzy, a odpowiednio podany nawet wyprostować nos bez interwencji chirurgicznej. 

Wolumetria twarzy - modelowanie policzków i żuchwy

Modelowanie policzków i żuchwy kwasem hialuronowym, to zabieg, dzięki którym pozbędziemy się nieestetycznych „chomików”, które powstają na skutek zaniku tkanki tłuszczowej i osłabienia mięśni twarzy wraz z wiekiem. Usieciowany kwas hialuronowy podawany jest za pomocą kaniuli pod skórę, w okolice kości policzkowych, lub jarzmowych (w przypadku żuchwy). Następnie, podany wypełniacz jest rozmasowywany by nadać twarzy odpowiedni kształt. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Wolumetria twarzy - efekty 

Wolumetria, czyli modelowanie twarzy kwasem hialuronowym, to zabieg przynoszący natychmiastowe efekty. Poziom kwasu hialuronowego w organizmie, odpowiedzialnego za nawilżenie tkanek, a tym samym gęstość i elastyczność skóry, z wiekiem drastycznie maleje, dlatego zabiegi z jego wykorzystaniem przynoszą tak dobre efekty w odmładzaniu skóry. Podanie kwasu hialuronowego pod skórę w zabiegu wolumetrii twarzy, natychmiastowo nawilża okoliczne tkanki, a dodatkowo wypełnia zapadnięte części twarzy objętościowo. Pełny efekt zabiegu widoczny jest po 2-3 tygodniach i utrzymuje się nawet do półtora roku, a przy jego powtarzaniu, potrzebna jest już mniejsza ilość kwasu hialuronowego. 

Co możemy osiągnąć po zabiegiem wolumetrii twarzy?

  • przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia
  • uelastycznienie i zagęszczenie skóry
  • wygładzenie zmarszczek i bruzd
  • wypełnienie zapadniętych części twarzy
  • uwydatnienie kości policzkowych
  • zniwelowanie tzw. Doliny łez, oraz cieni pod oczami 
  • wymodelowanie żuchwy, oraz brody 

Wolumetria twarzy - zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu wolumetrii twarzy, nie należy nagrzewać skóry, to znaczy nie opalać się, nie korzystać z solarium a także z gorących kąpieli i sauny. Należy również szczególnie dbać o higienę miejsc, w których robione były wkłucia, oraz nie nakładać makijażu w ciągu pierwszych 12 godzin po zabiegu.  

Wolumetria twarzy - skutki uboczne

Mimo, iż wolumetria twarzy kwasem hialuronowym jest zabiegiem nieinwazyjnym, zaraz po jego wykonaniu mogą pojawić się pewne, mało komfortowe objawy niepożądane. Należy do nich głównie powstanie zasinień, powstałych w wyniku nakłuć, oraz obrzęków miejsc, do których został podany tymczasowy implant. Te objawy  zanikają w krótkim czasie, a większość pacjentów do pełnej sprawności wraca w zasadzie od razu po zabiegu. 

Wolumetria twarzy - przeciwwskazania

Lifting twarzy kwasem hialuronowym to zabieg nieinwazyjny, jednak jak każdy, ma pewne przeciwwskazania. Przeciwwskazaniem do wykonania wolumetrii twarzy jest choroba nowotworowa, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, a także skłonności do alergii skórnych. Również kobiety w okresie karmienia piersią powinny wstrzymać się z wykonaniem liftingu wolumetrycznego. 

Czy wolumetria twarzy boli?

Wolumetria twarzy to zabieg, który może powodować niewielki ból, ze względu na wykonywane nakłucia, jak i uczucie „rozpychania” tkanek pod skórą, pod wpływem podania gęstego wypełniacza. Z tego względu, przed zabiegiem pacjentka jest znieczulana miejscowo.