Gotowanie zamiast zamawiania dań z restauracji, używanie schodów, prowadzenie rozmów telefonicznych w ruchu, stanie w autobusie – te wszystkie z pozoru błahe czynności mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Według specjalistów to właśnie taka spontaniczna, naturalna aktywność jest kluczowa i może nas uchronić nie tylko przed otyłością, ale także rozwojem wielu innych chorób. Choć jak sama nazwa wskazuje, NEAT (non-exercise activity thermogenesis) jest nieustrukturyzowanym ruchem, który nie mieści się w sztywnych ramach treningu, to aby stał się regularną częścią naszego życia, należy wypracować sobie odpowiednie nawyki. Jak to zrobić? Nieoceniony może się okazać np. smartwatch pokazujący skalę aktywności spontanicznej i motywujący do jej zwiększenia. Idealnie w tej kwestii sprawdzi się gorąca nowość HUAWEI WATCH GT4 – zegarek, który nie tylko zachwyca kobiecym, subtelnym wyglądem, ale przede wszystkim wyjątkowym wnętrzem.

Czym jest NEAT?

Non-exercise activity thermogenesis to termin, który spopularyzował pod koniec ubiegłego wieku dr James Levine, badacz z USA. W wydanej w 1999 roku wraz ze swoimi współpracownikami pozycji „Science” wykazał m.in., że u osób szczupłych w porównaniu do tych z otyłością (z zaznaczeniem, że wszyscy mieli ten sam rodzaj pracy i prowadzili podobny tryb życia) poziom dziennej dawki aktywności spontanicznej był o wiele wyższy. 

NEAT to wszystko, co robimy poza zaplanowanym treningiem. Zalicza się do tego nawet stanie czy gestykulowanie. Choć według nazwy jest to spontaniczna aktywność, aby zwiększyć jej poziom w ciągu dnia, warto przeanalizować swoje nawyki. Pozytywne efekty takiej zmiany zobaczymy szybciej, niż nam się wydaje. 

Przykłady aktywności spontanicznej

Czas na konkrety: co warto robić? Przede wszystkim chodzić – wszędzie, gdzie się da. Poziom aktywności spontanicznej zwiększysz, np. wybierając w ramach możliwości komunikację miejską zamiast samochodu. W metrze, tramwaju, autobusie, o ile czujesz się z tym bezpiecznie i pewnie, warto zająć miejsce stojące. Można też wysiąść wcześniej lub wybrać inną trasę, która zapewni większą dawkę „sportu”. Właścicielom aut, którzy nie mogą sobie pozwolić na częstą rezygnację z ich użytkowania, sugerujemy natomiast parkowanie dalej od miejsca docelowego czy samodzielne mycie samochodu. Często rozmawiasz przez telefon? Takie konwersacje lepiej prowadzić w ruchu, spacerując. W biurze zamiast dzwonić do swoich współpracowników siedzących w innej części pomieszczenia przejdź się do nich, a na lunch do stołówki zejdź schodami, zamiast używać windy.  

Ogromne możliwości korzystania z NEAT mamy także w domu. Sprzątanie to zdecydowanie aktywność, przy której spalamy mnóstwo kalorii „przy okazji”. Ale warto także gotować (przygotowany samodzielnie posiłek nie tylko jest zazwyczaj zdrowszy, ale także wymaga od nas więcej naturalnego ruchu), uczestniczyć aktywnie w zabawach z dziećmi czy robić zakupy spożywcze osobiście, zamiast korzystać z popularnych aplikacji. Sporo okazji do zwiększania swojego NEAT mają także posiadacze ogrodów i właściciele psów. 

HUAWEI WATCH GT 4 – motywator, który pomoże ci zwiększyć aktywność spontaniczną 

Aby poprawić swój poziom NEAT, potrzebne są często nie tylko dobre chęci, ale także motywacja i wsparcie. Świetnie w tej roli sprawdzi się inteligentny zegarek. Nowoczesne smartwatche oczywiście pomagają poprawiać wyniki sportowe, ale przede wszystkim pełnią rolę osobistych asystentów. Zdecydowanym liderem rynku w tym zakresie jest HUAWEI, a najnowszy model marki, HUAWEI WATCH GT4, jest wręcz stworzony do tego, aby wspierać nas w zwiększaniu poziomu aktywności spontanicznej.

HUAWEI WATCH GT4, który swoją premierę miał kilka dni temu, to zupełnie nowa jakość w kategorii smartwatchy dla kobiet. Każdy z 7 zegarków kładzie mocny nacisk na styl, a ich design zdecydowanie bardziej nawiązuje do eleganckich modeli klasy premium niż smartwatchy sportowych. Z myślą o kobietach stworzono trzy zegarki w wersji 41 mm, które wykończono złotą lub srebrną bransoletą albo białym skórzanym paskiem. Pozostałe 4 modele z serii HUAWEI WATCH GT4 mają tarczę 46 mm i nieco bardziej wytrzymałą baterię (do 14 dni w przypadku 46 mm i do 7 dni, gdy mowa o 41 mm). Wnętrza wszystkich zegarków kryją w sobie jednak całe mnóstwo funkcji i przydatnych danych. Co ważne, nowość od HUAWEI jest kompatybilna z systemami Android i iOS, a pełne naładowanie baterii tego smartwatcha trwa zaledwie 100 minut. 

Mat. własne

Dopingować nas w naturalnej aktywności może już nawet wzór tarczy. Wśród tysięcy (!) dostępnych opcji możemy wybrać tę z motywem roślinnym – kwiatek rozwija się i rośnie wraz z liczbą kroków. Warto zaznaczyć, że koperta urządzenia została wykonana ze stali szlachetnej, więc zegarek jest odporny i wytrzymały. Mimo swojego eleganckiego wyglądu sprawdzi się i na siłowni, i na basenie dzięki poziomowi szczelności IP68 oraz klasie wodoodporności 5ATM. W porównaniu do poprzedniego modelu, GT 3, rozszerzono jeszcze bardziej katalog inteligentnych trybów sportowych i w tym momencie jest ich ponad 100 (w tym spacerowanie, joga, pilates, schody, aerobik, skakanka czy piłka nożna, a nawet e-sport).

Zegarek monitoruje postępy i daje wskazówki, które pomagają poprawić kondycję, ale nie musimy profesjonalnie trenować, aby otrzymywać motywujące komunikaty. Wirtualne medale są nam przyznawane po pokonaniu 10 tys. kroków w ciągu jednego dnia, utrzymaniu takiego wyniku przez 21 dni z rzędu  czy przejściu w sumie 100 tys. czy 300 tys. kroków. HUAWEI WATCH GT 4 przypomina nam się także, kiedy się zasiedzimy i spektakularnie informuje o osiągniętych dobowych celach. 

Nowy model HUAWEI ma też zupełnie nową funkcję „W formie”, która pomaga utrzymać wagę lub wyliczyć i kontrolować deficyt kaloryczny. Tu wpisujemy swoje posiłki, a zegarek wspiera nas w dbaniu o zbilansowaną i zdrową dietę. Na nasze samopoczucie, a co za tym idzie - poziom aktywności spontanicznej, wpływa także cykl menstruacyjny. Ta funkcja została w nowej wersji smartwacha ulepszona i teraz śledzi fazy cyklu oraz szacuje datę owulacji nie tylko na podstawie wprowadzanych informacji, ale także poprzez inteligentną analizę wskaźników fizjologicznych, takich jak tętno podczas snu, temperatura ciała, częstotliwość oddechów. 

Wspominany sen to niezwykle ważny element nie tylko regeneracji, ale też zdrowego funkcjonowania w ogóle, dlatego warto go monitorować. Funkcja HUAWEI TruSleep™ 3.0 rejestruje czas trwania, jakość i kompleksową strukturę snu oraz drzemek (w tym snu lekkiego, głębokiego, REM i czuwania). Co ciekawe, HUAWEI WATCH GT 4 obserwuje też oddychanie podczas snu, więc może pomóc szybko zidentyfikować objawy bezdechu sennego.

Mat. własne

Przydatnych funkcji HUAWEI WATCH GT 4 jest tak dużo, że ciężko je wszystkie wymienić – zegarek mierzy i analizuje tętno, saturację, temperaturę ciała czy poziom stresu. Gdy ten ostatni jest zbyt wysoki, razem ze smartwatchem warto przeprowadzić sesję oddechową. Możemy z jego pomocą sterować muzyką, kontrolować kalendarz, odczytywać wiadomości na popularnych komunikatorach, odbierać połączenia czy uruchamiać migawkę aparatu. Nie brakuje także ważnych informacji dla miłośniczek astrologii – HUAWEI WATCH GT 4 da nam znać, w jakiej fazie znajduje się aktualnie księżyc ;)

HUAWEI WATCH GT 4 wspiera dbanie o siebie kompleksowo. To nie tylko motywacja do zwiększenia poziomu swojej aktywności spontanicznej i prosty sposób na jej kontrolowanie, ale także cały wachlarz funkcji, dzięki którym zajęcie się swoją formą psycho-fizyczną jest prostsze i przyjemniejsze.