Studniówka: zwyczaje i przesądy – czego dotyczą?

Przesądy studniówkowe funkcjonują od wielu pokoleń i mimo zmieniających się czasów, wciąż są przestrzegane przez młode osoby. Chociaż najwięcej wiary uczniowie pokładają w swojej wiedzy i umiejętnościach, większość z nich wychodzi z założenia, że szczęścia nigdy za wiele. Dzięki stosowaniu się do tradycji i dawnych zwyczajów młodzi wierzą, że na maturze wylosują dobry zestaw pytań, nie zawiedzie ich pamięć i nie pomylą matematycznych wzorów ani imion bohaterów literackich. A oto, czego dokładnie dotyczą przesądy studniówkowe i maturalne: 

  • bielizny i jej kolor;
  • podwiązki;
  • garnituru i butów; 
  • rajstop; 
  • krawatu; 
  • tańczenia poloneza;
  • włosów; 
  • czerwonej nitki; 
  • pożyczonych rzeczy; 
  • czasu spędzonego na studniówce. 

Najciekawsze przesądy studniówkowe

Tradycje studniówkowe mają długą historię. Przestrzegali ich starsi członkowie rodziny i przekazywali młodszym, którzy dopiero wchodzili w okres dorosłości. Pomyślnie zdana matura jest bowiem nie tylko potwierdzeniem zdobytej wiedzy, ale również symbolicznym wkroczeniem w kolejny etap życia. Aby przejście na drogę dojrzałości było szczęśliwe, warto zapoznać się (lub przypomnieć sobie) o najważniejszych przesądach studniówkowych. Oto one: 

Czerwona bielizna na studniówkę 

Dziewczyny zakładają na studniówkę czerwoną bieliznę. Kolor ten ma zwiastować pomyślne zdanie egzaminów i osiągnąć wysoki wynik. Na tym nie koniec. Druga część zabobonu dotyczy chłopców – jeśli któryś z nich przypadkiem dostrzeże fragment bielizny którejś z koleżanek, na przykład ramiączko od stanika, czeka go szczęście na maturze. 

Zobacz także: 

Podwiązka na studniówkę: tradycja znana od pokoleń

Czerwone majtki na studniówkę to nie jedyna tradycja związana z bielizną. Podwiązka na studniówkę to kolejny element, który ma dopomóc w zdaniu egzaminów dojrzałości. W dniu balu maturalnego dziewczyny zakładają ją na lewą nogę. Znanym zwyczajem jest także robienie pamiątkowych zdjęć, na których dziewczęta pozują z wyeksponowaną nogą, na której umieszczona jest ozdobna podwiązka studniówkowa. 

Garnitur na studniówkę  

Ten przesąd zarezerwowany jest dla chłopców. Nowy garnitur ma oznaczać nowy początek, dobrą energię i korzystne wejście w okres dorosłości. Jeśli garnitur został zakupiony wcześniej, przed balem maturalnym należy oddać go do pralni. W ten sposób można uzyskać podobny efekt. 

Zobacz także:

Oczko w rajstopach to zły omen 

Przesądy maturalne i studniówkowe traktują nie tylko o tym, jak przyciągnąć dobrą passę. Istnieje też liczna grupa znaków, które są określane jako zły omen. Należy do nich oczko w rajstopach założonych na bal maturalny. Przesąd głosi, że jeśli przytrafi się taka sytuacja, podczas egzaminu coś pójdzie źle. Nie musi to od razu dotyczyć niezdania matury. Być może chodzi o wylosowane pytania lub inne niedogodności. 

Buty na studniówkę: przesąd

Przesądów o butach jest bardzo wiele, a jeden z nich wiąże się ze studniówką. Wedle tradycji przez cały czas trwania zabawy, żaden z jej uczestników nie powinien ściągać butów. Nawet jeśli są niewygodne i ciężko wytrwać w nich na parkiecie, nie można tego robić. Ściąganie butów przynosi wielkiego pecha i przybliża widmo maturalnych nieszczęść. 

Studniówka: zabobony o krawacie 

To tradycja studniówkowa, która również nawiązuje do ubioru. Czerwony krawat, podobnie jak czerwona bielizna, ma być szczęśliwym znakiem i dopomóc w osiągnięciu pozytywnych wyników maturalnych. Aby zwiększyć szansę, nie powinno się zdejmować krawatu przez cały czas trwania balu maturalnego. 

Zobacz także: 

Polonez i pomylone kroki 

Tańcem rozpoczynającym bal maturalny jest polonez. Dawny przesąd głosi, że jeśli ktoś pomyli kroki podczas uroczystego tańca, żadna wpadka nie przytrafi mu się podczas egzaminów. W ten sposób wyczerpie limit błędów i osiągnie wysoki wynik na maturze. 

Ścinanie włosów przed maturą 

Obcinanie włosów przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości to bardzo zły znak. Przesąd głosi, że wówczas skraca się rozum i cała wiedza ucieka z głowy. Osoby przesądne powinny wstrzymać się ze zmianą fryzury i nieco odłożyć to w czasie, aby nie ryzykować maturalnym pechem. 

Przesąd z czerwoną nitką 

Czerwona nitka zawiązana przez bliską osobę tuż przed balem maturalnym ma gwarantować uczniom bardzo dobre zdanie matury. Warunek jest tylko jeden. Nie może zerwać się do czasu, aż nie zakończą się wszystkie egzaminy. Jeśli przetrwa ten intensywny czas – to bardzo dobry znak

Studniówka: przesądy o pożyczonych przedmiotach

Według tradycji los uśmiechnie się do tych maturzystów, którzy podczas studniówki zadbają o to, by mieć przy sobie kilka pożyczonych przedmiotów. Mogą to być elementy biżuterii, np. zegarek, kolczyki, spinki do mankietów albo naszyjnik. Przedmioty te powinny pochodzić od osób, które mają szczególne względy u uczniów – uchodzą za mądre, doświadczone i rozważne. W rzeczach osobistych ukryta jest energia, która przekazana młodym, wspomoże ich w trudnym doświadczeniu maturalnym. 

Czas spędzony na studniówce 

Zabawa do białego rana to kolejny optymistyczny znak. Według zwyczaju kto zostanie na studniówce do samego końca, ten może liczyć na pomyślne zdanie matury. 

Zobacz także: 

Popularne przesądy maturalne

Kiedy studniówka dobiegnie końca, a data w kalendarzu wskaże, że nadszedł czas, aby stawić się w sali egzaminacyjnej, do gry wkraczają popularne przesądy maturalne. Niektóre z nich bezpośrednio nawiązują do tradycji studniówkowych. Oto, co przynosi pomyślność podczas egzaminów dojrzałości. 

Czerwona bielizna i podwiązka ze studniówki 

Bardzo ważne jest, aby zachować czerwone elementy garderoby ze studniówki. W dzień egzaminów bardzo się przydadzą i pomogą przyciągnąć szczęście. Czerwoną podwiązkę na studniówkę należy tym razem założyć na prawą nogę. 

Garnitur na maturę 

Ten sam garnitur, który służył podczas balu maturalnego, ma przynieść szczęście również na egzaminach. Szczególnie wówczas, gdy studniówka była udana. W takim przypadku ubranie gromadzi więcej dobrej energii, która nie opuszcza ucznia nawet podczas tak stresujących wydarzeń. 

Przesąd maturalny o prawej nodze

Co przynosi szczęście na egzaminie? Zwyczaj nakazuje, aby dzień rozpocząć od wstania prawą nogą. Tą samą nogą powinno się przekroczyć próg szkoły i wejść do sali egzaminacyjnej. Jeżeli w trakcie matury na podłogę upadnie długopis, karta z pytaniami bądź arkusz egzaminacyjny, należy przydeptać to prawą nogą i dopiero podnieść. Takie działanie ma przyciągnąć dobrą energię i odsunąć pecha. 

Szczęśliwe znaki 

Kolejny przesąd maturalny, który pomoże zestresowanym uczniom nabrać odwagi i ukoić nerwy, dotyczy znanych symboli szczęścia. Zalicza się do nich m.in.: 

  • podkowa skierowana do góry, w kształcie litery U;
  • czterolistna koniczyna;
  • słoń z podniesioną trąbą;
  • cyfra 7;
  • tęcza. 

Taki talizman schowany w kieszeni bądź zawieszony na szyi pomoże skupić myśli i przywołać spokój. Osoby, które wierzą w przesady, docenią jego wartość i nabiorą większej pewności siebie. 

Zobacz także: 

Pożyczone przedmioty 

To zwyczaj, który jest bardzo podobny do jednego z przesądów studniówkowych. Przedmiot podarowany przez bliską osobę na czas trwania egzaminów, zapewni uczniom szczęście i pomyślność. Tak jak w przypadku balu maturalnego, może to być element biżuterii, na przykład kolczyki, pasek do spodni albo zwykły długopis.

Przesąd maturalny o nieprzyjmowaniu życzeń   

Maturzyści w dniu egzaminów nie powinni przyjmować życzeń powodzenia i szczęścia, aby nie kusić losu i nie zapeszać przyszłych wydarzeń. Na dobre słowa życzliwych osób powinni odpowiadać krótko i rzeczowo: nie dziękuję

Kopniak na szczęście 

Osoba, która podchodzi do egzaminu dojrzałości, powinna natomiast przyjąć kopniaka na szczęście. Jest to bardzo dobrze znany zwyczaj, który praktykuje się nie tylko podczas matury, ale również innych ważnych wydarzeń. Bardzo ważne jest, aby osoba, która wykonuje ten gest była życzliwa i chciała przekazać dobrą energię maturzyście.

Przesąd maturalny o włosach 

Znanym przesądem jest wstrzymanie się z obcinaniem włosów aż do matury. Podobny zwyczaj dotyczy zarostu. Golenie w dniu egzaminu to zły omen, który ściąga pecha. Jeśli ktoś chce zadbać o wygląd i usunąć brodę czy wąsy, powinien zrobić to najpóźniej w wieczór poprzedzający maturę. 

Trzymanie książki pod poduszką 

Tradycja maturalna, dobrze znana również studentom, głosi, że w noc poprzedzającą egzamin warto wsunąć pod poduszkę książkę bądź notatki. W ten sposób zgromadzone informacje utrwalą się, a wiedza nie ucieknie z głowy