Czego dotyczą przesądy o butach?

W odległych ludowych tradycjach przesądy i zabobony były sposobem na to, aby wytłumaczyć pewne zjawiska, których natura pozostawała jeszcze nieodkryta. Mimo zwiększonej świadomości niektóre z dawnych przesądów nadal są aktualne i kontynuowane przez kolejne pokolenia. Przesądy o butach stanowią liczną grupę, a ich zasięg jest niezwykle daleki. Są przekazywane w rodzinnych kręgach i większych społecznościach. Niektóre z nich wiążą się z  uroczystymi ceremoniami takimi jak śluby czy pogrzeby. Są też takie, które dotyczą zakupu nowych butów oraz sposobu ich zakładania.

Oto, czego dokładnie dotyczą przesądy o butach i jakie są ich funkcje: 

  • przyciągają dobrą pogodę; 
  • pomagają odeprzeć pecha; 
  • zapewniają szczęście i przypływ pieniędzy; 
  • gwarantują powodzenie w małżeństwie; 
  • przestrzegają przed rozstaniem. 

Co symbolizują buty? 

Aby w pełni zrozumieć znaczenie przesądów o butach, warto zapoznać się z tym, czego symbolem są buty. Dawniej były one utożsamiane z wysokim statusem społecznym, ponieważ nie każdy mógł pozwolić sobie na ich posiadanie. Były więc symbolem bogactwa i przywilejów. Buty są też związane z szacunkiem i stabilnością. Często bywają określeniem niezawodności i są ściśle powiązane ze stopą, a więc przyjmują jej funkcje – odciskają ślady, depczą po ziemi, stawiają kroki. W tym znaczeniu mogą symbolizować wolność, odkrywanie nowych ścieżek życia i podróżowanie.

Zobacz także: 

Przesądy o butach, które chronią od nieszczęść

Buty w dawnych ludowych przesądach pełniły niezwykle ważną funkcję – odganiały pecha i pomagały odeprzeć przeciwności losu. Oto najpopularniejsze zabobony, które związane są z tym tematem:

Przesąd z zakładaniem butów

Jeżeli nie chcesz, aby w Twoim życiu zagościła zła passa, koniecznie zwróć uwagę, który but zakładasz jako pierwszy. Jeśli będzie to prawy but – nie spotka cię nic złego. Kiedy zaczniesz od lewego, to zły znak, który zwiastuje pecha i nieszczęścia. 

Zobacz także:

Z zakładaniem butów wiąże się jeszcze jeden przesąd. Jeśli zaczniesz ubieranie od tej części garderoby i w pierwszej kolejności założysz buty – nie oczekuj niczego dobrego. To bardzo zły znak, który jest zapowiedzią przykrych i skomplikowanych wydarzeń.

Kiedy chcesz uniknąć pecha, nie zakładaj nowych butów po południu lub wieczorem. Najlepszą porą na przymierzenie i wypróbowanie tego, jak sprawuje się nowe obuwie, jest poranek. A jeśli w bucie zrobi się dziura bądź przetarcie od wewnętrznej strony, to znak, że w ostatnim czasie byłaś zbyt zachłanna, wykazałaś się skąpstwem bądź chytrością. Los może cię za to ukarać.

Buty na stole: przesąd 

Jednym z najpopularniejszych przesądów o butach jest ten, który mówi o tym, aby nie kłaść ich na stole. Takie zachowanie wróży szybkie pojawienie się nieszczęścia w rodzinie. Na stole umieszcza się chleb i spożywa się jedzenie, dlatego to miejsce, szczególnie w danych obrzędach i obyczajach, było opatrzone szczególnym szacunkiem. Buty na stole były więc oznaką znieważenia domowników i zwiastowały pojawienie się niepowodzeń i niedoli

Według tradycji powstałej na śląskiej ziemi, nigdy nie powinno się zostawiać nowych butów na stole, ponieważ będą one niewygodne. To kolejne wytłumaczenie, dlaczego nie wolno zostawiać butów w tym miejscu. To zły znak, który świadczy o tym, że obuwie nie będzie dobrze służyć i za każdym razem odczujesz ucisk i dyskomfort. 

Przesąd o zdejmowaniu butów 

W zbiorowej świadomości funkcjonuje jeszcze jeden ważny przesąd o butach, który wiąże się z ważnymi uroczystościami, na przykład weselem czy urodzinami. W trakcie trwania ceremonii nie wolno zmieniać obuwia. Nawet jeśli odświętne wydarzenie trwa długie godziny, nie wolno ściągać butów i zamieniać je na inne. Takie zachowanie oznacza, że szczęście skumulowane w tym miejscu, ulotni się, a w jego miejsce wkradnie się pech i niepomyślność.  

Zakładanie butów na złą nogę: co to oznacza? 

Jeśli chcesz uchronić się od nieszczęść, uważaj na to, jak zakładasz buty. Według dawnych romskich zwyczajów zakładanie butów na złą nogę przynosi pecha. Jeśli pomylisz się i założysz lewego buta na prawą nogę i odwrotnie zła passa będzie towarzyszyć ci przez cały dzień. 

Zobacz także: 

Przesądy o butach w kontekście ślubu, małżeństwa i miłości

Przesądy o butach często nawiązują również do ceremonii zaślubin, powodzenia w miłości i rodzinnego szczęścia. Oto najpopularniejsze z nich: 

Przesąd o kupowaniu butów 

Buty jako prezent nie są najlepszym pomysłem. W dawnych zwyczajach był to znak tego, że obdarowana osoba zniknie z twojego życia. Buty w tym znaczeniu odnoszą się do odejścia, zakończenia pewnego etapu i pożegnania z kimś, kogo darzy się głębokim uczuciem. Dlatego nigdy nie dawaj tej rzeczy w prezencie ukochanemu. To dosadny zwiastun rozstania

Podobna zasada dotyczy nie tylko tego, czy kupuje się buty na prezent, ale również czy pożycza się pieniądze na ich zakup. Okazuje się, że nie wolno tego robić, ponieważ przyjaciel, partner bądź inna bliska sercu osoba opuści cię właśnie w nowym obuwiu. 

Przesądy ślubne związane z butami 

Przyjęło się również przestrzegać innego zwyczaju związanego z butami. Jeśli przyszła panna młoda chce, aby w dniu ślubu panowała ciepła i słoneczna pogoda, powinna w noc poprzedzającą uroczystość wystawić buty za okno. W te sposób przyciągnie powodzenie, szczęście i wymarzoną pogodę. Ponadto buty panny młodej powinny być zakryte. To bardzo ważny i często przestrzegany przesąd. Odkryte palce lub piety sprawiają, że przez buty ucieka miłość, a małżeństwo nie będzie udane i zgodne. Panna Młoda nie powinna zdejmować obuwia przez cały czas trwania wesela, jeśli chce mieć udane małżeństwo.

Jest jeszcze jeden ślubny przesąd związany z butami. Aby zapewnić sobie wierność męża, panna młoda w trakcie trwania ceremonii zaślubin powinna  przykryć buty swojego ukochanego kawałkiem sukni ślubnej. To dobry znak, który zwiastuje długie i szczęśliwe wspólne życie. Według długiej tradycji goście weselni mogą przywiązać stare buty do samochodu, którym odjeżdża para młoda. Dzięki temu przyczyniają się do tego, że ich wspólne życie będzie zgodne i pełne pozytywnych uczuć. 

Przesądy pogrzebowe związane z butami 

Według dawnych wierzeń i zwyczajów osoba zmarła powinna być ubrana w odświętne, nowe ubrania. Ta zasada dotyczy także butów. Przesądy pogrzebowe wskazują na to, że nieboszczyk nie powinien mieć na sobie starego, znoszonego obuwia. Tradycja głosi, że jest to wyraz braku szacunku żałobników do osoby, która odeszła. Zmarły opuszcza świat materialny i udaje się w zaświaty. Dlatego tez powinien dobrze się reprezentować i mieć na sobie elegancki strój. 

Przesądy związane z ubraniem zmarłego nadal są przestrzegane w wielu lokalnych społecznościach. Nie powinno się ubierać zmarłego w rzeczy osobiste osoby, która żyje. Jeżeli ktoś ofiaruje swoje buty i znajdą się one w trumnie – może to być oznaką nadejścia nieszczęść, chorób, a nawet doprowadzić do śmierci tej osoby.

A kiedy to ty odwiedzasz groby bliskich zmarłych, pamiętaj – nigdy nie zakładaj tego na cmentarz. Nowe buty w tym miejscu zwiastują same nieszczęścia. 

Zobacz także: 

Jakie przesądy o butach zapewniają szczęście i pieniądze?

W grupie przesądów o butach szczególne miejsce mają te, które nawiązują do odnalezienia szczęścia i zapewnienia sobie przypływu pieniędzy. Poznaj ciekawe zwyczaje, które pomogą ci osiągnąć dostatek: 

Przesąd ze sznurówkami 

W przypadku butów ze sznurówkami również istnieje stary i popularny przesąd. Jeśli sznurówki rozwiążą się samoistnie to znak, że ktoś bliski sercu właśnie cię wspomina i mówi o tobie dobre rzeczy bądź jesteś tematem jej osobistych rozważań i myśli. 

Okazuje się jednak, że w pewnych rejonach kraju, sznurowanie butów przynosi pecha. Chodzi o sytuację, gdy podczas wiązania sznurówek jedna z nich się urwie. Może to symbolizować pecha, chorobę, a w szczególnych przypadkach zwiastować śmierć. 

Co oznaczają przetarte buty? 

A kiedy buty przetarły się po zewnętrznej stronie, to oznaka tego, że w ostatnim czasie wykazałaś się hojnością i bezinteresownym działaniem. Z pewnością w niedługim czasie spotka cię za to miła niespodzianka. 

Co włożyć do butów, aby mieć pieniądze i sukcesy? 

Przesądów związanych z wkładaniem do butów różnych drobnych przedmiotów jest wiele. Takie działanie ma pomóc przyciągnąć to, czego pragniesz i oczekujesz od losu. Poznaj najciekawsze przesądy z tym związane: 

Rytuał na bogactwo z butami 

Oprócz przesądów i zabobonów z butami istnieją także inne sposoby na to, aby z ich pomocą przyciągnąć do siebie fortunę. Jednym z nich jest zaklęcie na zdobywanie gotówki. Aby go wykonać, potrzebujesz tylko kilku przedmiotów, m.in. świecy, białej kredy i oczywiście butów. Ten rytuał sprawi, że zyskasz pomyślność i zaczniesz wygrywać w konkursach i grach, w których nagrodą jest gotówka. Oprócz tego przyciągniesz do siebie pieniądze na przykład w postaci nieoczekiwanego spadku lub podwyżki w pracy.