Klasyczny manicure

To najbardziej podstawowy rodzaj manicure, do którego wykonania nie potrzebujemy ani wiele czasu, ani produktów. Zaczynamy go od wymoczenia dłoni w wodzie z delikatnym płynem do kąpieli. Dzięki temu zmiękczymy skórę, co ułatwi usuwanie i odsuwanie skórek. Następnie nadajemy paznokciom odpowiedni kształt oraz matowimy i polerujemy płytkę. Kolejny etap to malowanie paznokci. Najlepiej nakładać 4 warstwy: lakier bazowy, 2 warstwy lakieru kolorowego oraz top. Na koniec delikatnie wmasowujemy w skórki oliwkę.  
 
Czas wykonania: do 30 minut
Ile wytrzymuje: w zależności od jakości lakierów – do 7 dni
Sposób usuwania: zmywacz do paznokci lub aceton
Wpływ na kondycję paznokci: jeśli używamy lakieru bazowego oraz co jakiś czas robimy sobie krótkie przerwy na regeneracje płytek, kondycja paznokci nie powinna się pogorszyć. 
Cena w salonie: 40-60 zł

Paznokcie żelowe

Manicure żelowy robimy w podobny sposób do manicure klasycznego. Zasadnicza różnica polega na użyciu lakierów żelowych oraz lampy, która je utwardza. 

Czas wykonania: do 45 minut
Ile wytrzymuje: do 3 tygodni
Sposób usuwania: waciki nasączone acetonem – owijamy je folią aluminiową i czekamy 20-30 minut 
Wpływ na kondycję paznokci: jeśli manicure żelowy jest wykonywany prawidłowo, nie powinien wpływać na zdrowie paznokci. Uszkodzenie płytek następuje najczęściej wskutek zdrapywania lub odrywania lakieru. 

Zobacz też: Paznokcie żelowe krok po kroku: 14 inspiracji na modny manicure

Manicure hybrydowy

To najpopularniejsza metoda manicure, którą większość osób wykonuje samodzielnie w domu. Postępujemy tak samo jak w przypadku manicure żelowego, ale używamy lakierów hybrydowych. Trzeba zaznaczyć, że paznokcie hybrydowe są nieco mniej wytrzymałe od paznokci żelowych.

Czas wykonania: do 45 minut
Ile wytrzymuje: do 3 tygodni
Sposób usuwania: waciki nasączone acetonem – owijamy je folią aluminiową i czekamy 20-30 minut 
Wpływ na kondycję paznokci: Wykonywany i usuwany prawidłowo, nie powinien wpływać na kondycję paznokci. Bardzo szkodliwe jest zdrapywania lub odrywanie lakieru. 
Cena w salonie: 60-100 zł

Manicure tytanowy

Paznokcie tytanowe przypominają nieco paznokcie akrylowe. Do ich wykonania również używamy specjalnego proszku – pudru tytanowego, który łączymy z żelem bazowym. Warstwy utwardzają się samoczynnie, bez użycia lampy. Manicure tytanowy charakteryzuje duża trwałość, która jednak utrudnia proces ich usuwania. Najbezpieczniej jest oddać się w ręce profesjonalistów w salonie. 

Czas wykonania: 40-60 minut
Ile wytrzymuje: 3-4 tygodnie
Sposób usuwania: spiłowujemy wierzchnią warstwę lakieru pilnikiem, przykładamy do paznokci waciki nasączone acetonem i owijamy je folią aluminiową na 10-15 minut; w salonach manicure używa się frezarki
Wpływ na kondycję paznokci: usuwany prawidłowo, nie pogarsza kondycji paznokci. 
Cena w salonie: 100-150 zł

Manicure japoński

Manicure japoński to metoda dla fanek naturalnych paznokci oraz posiadaczek bardzo zniszczonych lub z natury słabych płytek. Wiele osób stosuje go jako metodę regeneracji pomiędzy kolejnymi zabiegami manicure hybrydowego czy żelowego. W skrócie technika ta polega na wmasowywaniu w paznokcie mocno odżywczej pasty. W rezultacie płytki odzyskują jasny kolor, blask i wytrzymałość. 

Czas wykonania: 30-40 minut
Ile wytrzymuje: 10 dni
Sposób usuwania: nie wymaga usuwania, ale pomiędzy kolejnymi zabiegami należy odczekać przynajmniej 2-3 tygodnie
Wpływ na kondycję paznokci: Wzmacnia, wygładza i odżywia płytki
Cena w salonie: 70-80 zł

Paznokcie akrylowe

Manicure akrylowy wykonujemy przy użyciu proszku akrylowego połączonego z płynem akrylowym. Nakładamy je na paznokcie pędzelkiem z naturalnego włosia, a gdy po kilku minutach zastygnie – spiłowujemy do pożądanego kształtu. Pełne utwardzenie następuje samoistnie po 2 dniach. Paznokcie akrylowe nie wymagają więc używania lampy. 

Czas wykonania: do 1,5 h
Ile wytrzymuje: 2-3 tygodnie
Sposób usuwania: waciki nasączone acetonem – owijamy je folią aluminiową i czekamy 20-30 minut 
Wpływ na kondycję paznokci: Właściwie wykonany i usunięty manicure akrylowy nie powinien uszkadzać płytek. Jednak ze względu na wysuszające działanie acetonu, co jakiś czas powinniśmy robić sobie przerwę na regenerację, a na co dzień używać oliwek czy kremów do rąk i paznokci. 

Shellac Manicure

Shellac manicure wykonujemy przy użyciu produktów amerykańskiej marki CND. Tę metodę można określić jako coś pośredniego między manicure klasycznym a żelowym. W tym wypadku stosujemy się tak zwany lakier żywiczny. Nakłada się go tak jak zwykły lakier i utwardza pod lampą UV, ale jego trwałość przypomina lakier żelowy. Według jego fanek jest znacznie mniej obciążający dla płytek niż lakier żelowy czy hybrydowy. Minusem jest jednak fakt, że przy jego pomocy nie przedłużymy paznokci. 

Czas wykonania: do 45 minut
Ile wytrzymuje: do 3 tygodni
Sposób usuwania: waciki nasączone acetonem
Wpływ na kondycję paznokci: wykonywany i usuwany prawidłowo, nie pogarsza kondycji paznokci
Cena w salonie: 80-150 zł

French manicure

To, że french manicure znowu jest hitem, nie powinno być już dla nikogo zdziwieniem. Zakończenia paznokci w tym stylu to białe, kremowe lub kolorowe paseczki, które nawiązują do naturalnego wyglądu długich płytek. Środkowa cześć paznokci jest najczęściej przezroczysta lub kremowa. Paznokcie french możemy wykonać metodą klasycznego manicure lub manicure żelowy.