O tym, co oferuje stomatologia estetyczna i jak dziś wygląda zawód stomatologa, rozmawiamy z dr Romaną Markiewicz-Piotrowską, współwłaścicielką kliniki Piotrowscy&Bejnarowicz, wielokrotnie nagrodzonej w plebiscycie Beauty Stars.

Odnoszę wrażenie, że stomatologia estetyczna przeżywa w Polsce swój renesans. Dlaczego bardziej niż kiedyś marzymy o pięknym uśmiechu?

Lek. Dent. Romana Markiewicz - Piotrowska: Myślę, że ma na to wpływ naprawdę wiele aspektów. Piękny uśmiech to po prostu nasza wizytówka. Piękny, biały i estetyczny uśmiech dodaje oczywiście urody, ale przede wszystkim, i to jest chyba najważniejsze, dodaje pewności siebie. Poprawia wizerunek, który uważany jest teraz za naprawdę istotną wartość.

Widać to w zasadzie wszędzie, ale chyba najłatwiej zaobserwować opisywane zjawisko w mediach społecznościowych, gdzie każdy na swoim profilu stara się zaprezentować z jak najlepszej strony. Można powiedzieć, że w tej pogoni za pięknem jest drugie dno - potrzeba akceptacji, chęć zatrzymania czasu, strach przed osamotnieniem. Każdy ma swój powód. Jedno jest pewne - uśmiech pozwala nam lżej przejść przez życie i zjednuje sympatię ludzi.

Dlatego prawie każdy marzy o pięknym uśmiechu. Zresztą pełni on też bardzo ważną rolę w naszym życiu społecznym. Usta zajmują prawie 1/3 część twarzy i poznając nową osobę czy rozmawiając z kimś, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę często właśnie na nie, czyli na ich kształt, a także na kolor, symetrię i ustawienie zębów. Ma to wpływ na pierwsze wrażenie, jakie po sobie zostawiamy. Jeśli z jakichś przyczyn wstydzimy się swojego uśmiechu i staramy się go maskować gestami, lub grymasem warg, możemy uchodzić za osoby smutne, lub nieszczere. Tak działa ludzka psychika, która w przeciągu kilku pierwszych sekund decyduje czy kogoś lubi i wzbudza on jej zaufanie, czy nie.

Szczery, pełny uśmiech może niejednokrotnie pomóc w wielu sytuacjach. I tu z pomocą przychodzi właśnie nowoczesna stomatologia, która oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwiających pacjentom podjęcie decyzji o zmianie uśmiechu. Są to m.in. skanery, wirtualne projektowanie uśmiechu i znieczulenia komputerowe. To wszystko pozwala zmniejszyć strach przed dentystą i podejmować bardziej świadome decyzje.

Zobacz także:

Jak duża część pacjentów decyduje się, aby od razu po konsultacji rozpocząć leczenie?

Większość pacjentów decyduje się na leczenie zaraz po konsultacji, ale zazwyczaj są to osoby świadome, które już przebyły "mentalną" drogę do nowego uśmiechu i czują taką potrzebę. Nie ukrywam też, że te szybkie decyzje są nas ogromnym komplementem. Oznacza to, że wzbudzamy zaufanie i nawiązujemy nić porozumienia z pacjentami. Zawsze staramy się przekazać pacjentom jak najwięcej rzetelnych informacji o stanie uzębienia i jamy ustnej. Dzięki własnej pracowni RTG możemy błyskawicznie wykonać zdjęcia, ocenić jakość kości, plomb, a następnie dobrać optymalny proces leczenia i wykonać kosztorys już na pierwszej wizycie. Pacjenci to doceniają, bo oprócz urody, drugim ważnym parametrem, który ma dla wszystkich znaczenie, jest czas. Zawsze jest go za mało.

To prawda. Mamy coraz mniej czasu i często chcemy osiągnąć błyskawiczny efekt. Jakie zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej na to pozwalają? I jakie są obecnie najbardziej popularne?

Najszybszą i chyba najpopularniejszą metodą poprawy estetyki uśmiechu jest wybielanie zębów. I tu szczerze polecam konsultacje ze stomatologiem i wybielanie gabinetowe. Zabieg ten jest jednorazowy i trwa zaledwie godzinę, a mamy gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności w przeciwieństwie do wielu modnych, tzw. domowych sposobów, które często polegają tylko na rozpuszczeniu osadów lub, co gorsza, starciu szkliwa. Wśród wymagających pacjentów, którzy chcą zmienić estetykę uśmiechu, dużą popularnością cieszą się wysoko estetyczne licówki oraz odbudowy na implantach.

Natomiast wśród osób, które straciły zęby, a nie chcą lub nie mogą nosić protez, coraz bardziej popularna jest metoda all on 4, która, można powiedzieć, że szturmem zdobyła nasz rynek. Pozwala ona w ciągu jednego dnia odbudować na stałe wszystkie zęby w łuku. Są to mosty podtrzymywane najczęściej przez cztery implanty dentystyczne wykonane z akrylu stopionego z tytanem lub monolitycznego tlenku cyrkonu i porcelany w ramie. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej muszą być poprzedzone kompleksowym leczeniem biologicznym, czyli plombami lub leczeniem kanałowym. Ubytki w zębach wykluczają przeprowadzenie zabiegów stricte estetycznych. Najpierw należy wyleczyć wszystkie zęby i doprowadzić jamę ustną do odpowiedniego stanu, a potem przychodzi czas na walkę o ich estetykę.

Jakie efekty, poza oczywiście tymi wizualnymi, można osiągnąć poprzez zabiegi stomatologii estetycznej? Czy to prawda, że można pozbyć się na przykład wady wymowy?

W niektórych przypadkach tak. Najczęściej w parze z efektem estetycznym idzie także wzmocnienie zębów, które były wcześniej leczone kanałowo lub miały rozległe plomby. Odpowiednio dopasowane odbudowy pozwalają na wyleczenie startych zębów, często zmniejszają też napięcie mięśniowe oraz bóle głowy, jeśli są one oczywiście pochodzenia zębowego.

Domyślam się, że nowy, piękny uśmiech to dla pacjenta wielka radość i spełnienie marzeń. A co Pani czuje, kiedy uda się osiągnąć zamierzone efekty?

Czuję, że moja praca ma sens i to, że mam swego rodzaju misję do wypełnienia. Widok zadowolonego, szczęśliwego pacjenta to dla mnie za każdym razem ogromna radość i satysfakcja. Od takich chwil można się naprawdę uzależnić, ale jest to uzależnienie bardzo pozytywne. Czuję też, że mam w życiu wiele szczęścia. W Klinice mam wspaniałych współpracowników, często pracujemy w zespole i każdego dnia cieszę się, że otaczają mnie tak zdolni ludzie. Kiedy pacjenci kończą leczenie i są szczęśliwi, to ich zadowolenie i spełnienie przekłada się na całą Klinikę. Na panie rejestratorki, które mają z pacjentem pierwszy kontakt i uspokajają go, kiedy jest zdenerwowany i niespokojny przed zabiegiem, na panie asystentki, które dbają o atmosferę i komfort pacjentów i lekarzy, aby jak najlepiej wykonywali swoją pracę i oczywiście techników dentystycznych, bez których nie byłoby stomatologii estetycznej. To wszystko bardzo cieszy i uskrzydla, zwłaszcza że są pacjenci, dla których zmiana uśmiechu to zmiana całego życia, bo znika problem, z którym borykali się przez lata.

Czy to właśnie dlatego wybrała Pani ten zawód? Aby móc poprzez swoją pracę przynosić radość innym?

Chciałabym tak powiedzieć, ale to nie takie proste. Moja historia zaczęła się zupełnie inaczej. Planowałam karierę grafika, ale na szczęście życie ułożyło się inaczej. Mając dziewiętnaście lat, często podejmujemy nie do końca świadome decyzje i nie rozumiemy ich konsekwencji. Wybieramy takie czy inne studia, choć nie zawsze wiemy, z czym wiąże się dany zawód, a wyobrażenia często różnią się od rzeczywistości. Zdecydowałam się na ten kierunek, ponieważ wydawał mi się najmniej inwazyjny i stosunkowo mało problematyczny dla pacjenta.

Dopiero po studiach okazało się, jak bardzo się myliłam. Okazało się też, że piękny uśmiech ma olbrzymi wpływ na nasze życie, dlatego cieszę się, że mogę go projektować i czynić moich pacjentów szczęśliwszymi. Myślę, że poczucie estetyki i moje artystyczne inklinacje z lat młodości też odgrywają tu niemałą rolę, bo nadal mogę kreować, a przy tym spełniać się na wielu innych polach. Doświadczenie zawodowe zdobywałam między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy nieustannie poszerzałam swoją wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Cieszę się, że wybrałam taką drogę zawodową, bo czuję, że robię coś dobrego. Daje mi to naprawdę dużo radości.

Jak cele zawodowe ma Pani do zrealizowania? Czego można życzyć osobie, która w swoim zawodzie osiągnęła naprawdę wiele?

Bardzo dziękuje za te miłe słowa, jednak jest to zawód, w którym nauka nie ma końca. Moje marzenie to nie spocząć przypadkiem na laurach, tylko ciągle szukać nowych rozwiązań i możliwości. Współczesna medycyna, w tym także stomatologia, nieustannie i błyskawicznie się rozwija, a ja bardzo chciałabym rozwijać się razem z nią. To jest mój priorytet życiowy. Życzyłabym sobie również, aby proporcjonalnie rosła świadomość pacjentów, aby nie bali się dentysty i wiedzieli, że najlepiej i najtaniej jest zapobiegać niż leczyć. Chciałabym, żeby profilaktyka oraz wizyty kontrolne i higienizacyjne stały się normą, a dentysta nie był lekarzem, do którego przychodzimy gdy boli, tylko kimś, kogo na stałe gościmy w swoim grafiku raz na pół roku. I pamiętajmy zawsze o powiedzeniu przypisywanemu Juliuszowi Cezarowi: "Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni". Tak więc dbajmy o nasze uśmiechy, abyśmy mogli szeroko i szczerze uśmiechać się do innych.

 

Zapraszamy na  www.piotrowscybejnarowicz.pl. znajdziecie tam więcej informacji o zdrowym i pięknym uśmiechu, możliwościach leczenia oraz poznacie najwyższej klasy specjalistów Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz.