Międzynarodowy Strajk Kobiet

8. marca z okazji Dnia Kobiet już po raz trzeci odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet. W wielu miastach Polski, kobiety wyjdą na ulice, żeby wyrazić swój sprzeciw przeciwko nienawiści w wielu obszarach życia.

Tegoroczny manifest brzmi: "Nienawiść zabija. Zabija kobiety, dzieci, zwierzęta, przyrodę, ludzi innych, młodszych, starszych, z niepełnosprawnościami, gejów, lesbijki, migrantki i uchodźców. Nienawiść poniża, zastrasza i bije. W domach, w szkołach, w instytucjach. Na ulicy, w mediach, w internecie. Mówimy temu NIE. Mówimy temu STOP."

Uczestniczki strajku oprócz sprzeciwu wobec nienawiści, walczą z dyskryminacją społeczną, kulturową, nierównością płac, brakiem dostępu do legalnej aborcji. Domagają się również lepszego dostępu do gabinetów ginekologicznych, dofinansowania do in vitro i edukacji seksualnej dzieci i młodzieży.

#KobietyPrzeciwNienawiści

W wielu miastach Polski, kobiety wyjdą na ulice z hasłem przewodnim #KobietyPrzeciwNienawiści. To odpowiedź między innymi na tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w styczniu podczas finału światełka do nieba WOŚP, kiedy to zginął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Ale to nie jedyny powód dzisiejszego strajku kobiet.

Prawa kobiet są zagrożone, nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie, dlatego niezwykle ważne jest to, żeby zjednoczyć się i razem działać. Tak właśnie będzie dzisiaj, 8. marca, kiedy to Międzynarodowy Strajk Kobiet odbędzie się w aż 60 krajach.

Do akcji włączyły się między innymi aktorki Maja Ostaszewska i Magdalena Cielecka, które wczoraj w mediach społecznościowych przypominały o dzisiejszym strajku. "Już jutro 8 Marca. Dzień III Międzynarodowego Strajku Kobiet, odbywającego się w 60ciu krajach świata. Możemy być dumne, bo to właśnie my Polki zapoczątkowałyśmy tę akcję. W tym roku, nasz dzień, obwołujemy Dniem Przeciw Nienawiści. Przeciw pogardzie i okrucieństwu, przeciw niesprawiedliwości. Nie zgadzamy się na agresję, wykluczenie, nietolerancję wobec drugiego człowieka. Ale także na okrucieństwo wobec zwierząt, na bezmyślną dewastację przyrody. Bądźmy razem, solidarnie przeciw przemocy." - napisała aktorka.

Czy powstanie Rondo Praw Kobiet?

Podczas Międzynarodowego Strajku Kobiet w Warszawie zostanie zorganizowana zbiórka podpisów o zmianę nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. W apelu skierowanym do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego rady m. st. Warszawy czytamy: 

"Prawa wyborcze dla Polek zostały wywalczone w Polsce, dzięki staraniom wielu kobiet, przed Francją, Hiszpanią, Portugalią, Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi. Polki niezłomnie walczą o demokrację, równość, jedność, sprawiedliwość i rządy prawa. (...) Już czas, by uhonorować trud i walkę setek tysięcy kobiet z podziałami, przemocą, nierównością społeczną. To walka o idee, które łączą a nie dzielą. (...) W Warszawie jedynie 170 spośród 5471 obiektów miejskich nosi nazwę, która upamiętnia dokonania kobiet. Warszawa jako dynamiczne rozwijające się miasto europejskie może być prekursorką dobrej praktyki symbolicznie honorując i upamiętniając walkę polskich kobiet o upodmiotowienie. Dlatego apelujemy o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet."

Dzisiaj na Rondzie Dmowskiego w Warszawie o godzinie 18 zostanie zorganizowana akcji "Disco przeciw nienawiści". Warszawski Strajk Kobiet na Facebooku zachęca wszystkich do uczestniczenia w tym wydarzeniu: "Największy parkiet w Warszawie? Rondo Dmowskiego! W ramach międzynarodowej akcji #8M urządzamy na Dmowskim DISCO Przeciw Nienawiści. Czas pogonić tych, co nienawidzą kobiet: mizoginów, szowinistów i nazioli; tych, co molestują nasze dzieci i tych, co sieją nienawiść. Zanim runą pomniki wszystkich dzbanów, wytańczmy naszą rewolucję."