Kim jest nowa bohaterka Google Doodle? Anna Mani miała być perfekcyjną żoną i matką - została wybitną naukowczynią

Anna Mani urodziła się 23 sierpnia 1918 roku w Peermade w Kerali. Była siódmym dzieckiem z ośmiorga, w tradycyjnej syryjskiej chrześcijańskiej rodzinie. W latach 20. dla dziewczynek istniał tylko jeden scenariusz: przygotowanie do roli perfekcyjnej żony i matki. Anna w ogóle nie brała go jednak pod uwagę. Od dziecka wierzyła tylko w wiedzę i naukę. Marzyła, że gdy dorośnie zostanie znaną naukowczynią, której odkrycia pomogą zmienić świat na lepsze.

Jedną z najczęściej powtarzanych anegdot jest ta, gdy 8-letnia Anna Mani, zgodnie z tradycją, miała otrzymać diamentowe kolczyki. Ale błyskotki i ciuchy w ogóle jej nie interesowały – wybłagała rodziców w zamian o Encyklopedię Britannica. 

W 1939 roku zdobyła licencjat z fizyki i chemii w Pachaiyappas College w Chennai. W 1945 roku rozpoczęła naukę w Imperial College w Londynie, gdzie ukończyła specjalizację w przyrządach meteorologicznych

Anna Mani - kobieta w nauce

Anna Mani chciała pracować na rzecz Indii. W 1948 roku podjęła decyzję o powrocie do ojczyzny i kontynuowaniu pracy naukowej na rzecz uniezależnienia Indii w kwestii dostaw przyrządów meteorologicznych. Rozpoczęła pracę na wydziale meteorologicznym w Pune, gdzie skoncentrowała się na projektowaniu i produkcji własnych instrumentów pogodowych.

Rok 1953 był dla przełomowym dla niej i dla wszystkich kobiet w nauce - została szefową wydziału zdominowanego przez mężczyzn. W latach 1957-58 prowadziła badania nad alternatywnymi źródłami energii oraz założyła sieć stacji do pomiaru promieniowania słonecznego. Była związana z organizacjami naukowymi, takimi jak Indian National Science Academy, American Meteorological Society, International Solar Energy Society, Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ, International Association for Meteorology and Atmospheric Physics.

Zobacz także:

W 1987 roku otrzymała medal INSA KR Ramanathan za jej niezwykły wkład w naukę. Zajmowała kilka kluczowych stanowisk w Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ. Była również zastępcą dyrektora generalnego Departamentu Meteorologii Indii.