Wakacje kredytowe: ustawa podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wsparcia kredytobiorców przewidującą m.in. wakacje kredytowe. Co to oznacza dla kredytobiorców? Wyjaśniamy.

Prezydent podkreślił, że to "nie była łatwa ustawa" w tym trudnym dla wszystkich finansowym czasie.

Ona dotyczy przede wszystkim pomocy kredytobiorcom, chodzi o wszystkich tych, którzy kupili mieszkania, zbudowali domy, wzięli kredyty hipoteczne i wobec wzrostu stóp procentowych i dużej inflacji znaleźli się w trudnej sytuacji.

Jakie są zasady wakacji kredytowych i od kiedy możemy z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe: zasady

Dzięki wakacjom kredytowym będziemy mogli przełożyć spłatę czterech rat w roku 2022 i czterech rat w 2023 na koniec okresu kredytowania bez ponoszenia żadnych kosztów. Prezydent podkreślił, że wakacje kredytowe nie zwalniają nas z kredytu:

Oznacza to odroczenie rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres. Nie oznacza to zwolnienia z kredytu. W obecnej sytuacji to zawieszenie daje możliwość podjęcia decyzji finansowych w gospodarstwach domowych.

Aby zawiesić spłatę rat, trzeba złożyć wniosek przed terminem płatności.

Wakacje kredytowe: harmonogram

"Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:

Zobacz także:

  • od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. - w wymiarze dwóch miesięcy; 
  • od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. - w wymiarze dwóch miesięcy; 
  • od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale" - czytamy w ustawie.

Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu. 

Wakacje kredytowe: od kiedy?

Zgodnie z zapisami ustawy jej przepisy wejdą w życie po 14 dniach od momentu złożenia podpisu prezydenta i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Termin podpisana jest szybki, bo chciałem, aby weszła ona w życie przed początkiem sierpnia - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wakacje kredytowe: dla kogo?

Wakacje kredytowe przysługują każdemu, niezależnie od dochodu, kto zaciągnął kredyt w złotówkach. Jest jedno ale. W ustawie kluczowy jest zapis, że kredyt był wzięty na "zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To oznacza, że wakacje kredytowe nie przysługują, jeśli kredyt został przeznaczony na zakup mieszkania do celów inwestycyjnych, np. wynajmu. 

Osoba, która ma kilka mieszkań, może skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli kredyt wzięła na mieszkanie, w którym mieszka. Jeśli jednak taka osoba spłaca kredyt na mieszkanie, które wynajmuje, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Wakacje kredytowe przysługują osobom, które wzięły kredyt przed 1 lipca 2022 roku.