Szumowska nagrodzona na Berlinale 2018

Wielka Nagroda Jury na festiwalu filmowym Berlinale 2018 została przyznana polskiej reżyserce Małgorzacie Szumowskiej za film "Twarz". To już kolejny Srebrny Niedźwiedź dla Szumowskiej przyznany w Berlinie. Wcześniej Otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie za film "Body/Ciało". Szumowska jest też laureatką Silver Leopard Award na 61. MFF w Locarno za doskonałe "33 sceny z życia" czy Teddy Award, którym uhonorowano ją za produkcję "W imię".

Małgorzata Szumowska jest córką Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, reżysera filmów dokumentalnych. To ona wyreżyserowała m.in. głośny "Sponsoring" o dziewczynach, które korzystają z pomocy tzw. sugar daddies i "Ono" na podstawie powieści swojej matki, Doroty Terakowskiej (w głównej roli modelka Małgorzata Bela). Reżyserka tworzy bardzo wnikliwe portrety psychologiczne swoich bohaterów, a "mimochodem" pokazuje obraz na szerszą skalę, celując w słabe punkty społeczeństwa. Film "Twarz" Szumowskiej może być kolejnym mocnem przekazem dla Polaków. W roli głównej mąż Małgorzaty Szumowskiej, Mateusz Kościukiewicz.  

Film "Twarz" o czym jest?

Film "Twarz" opowiada historię mężczyzny, który na skutek tragicznego wypadku stracił twarz. Poddaje się operacji przeszczepienia twarzy, unikalnej na skalę światową, a następnie wraca do małej rodzinnej miejscowości. Tam nagle staje się kimś zupełnie obcym, ponieważ nie pasuje do mikrospołeczności. To opowieść o wykluczeniu, zaściankowości i ostracyzmie społecznym, o rzeczach, które dzieją się na co dzień w Polsce, choć oczywiście na potrzeby filmu Szumowska przerysowała całą fabułę. "Twarz" jest więc satyrą na prowincjonalną polskość i może w naszym kraju wywołać burzę i głosy niezadowolenia. Potańcówki, suto zakrapiane święta przy tradycyjnym polskim stole, ksenofobiczne hasła - tak Szumowska maluje prowincję. 

Pikanterii produkcji dodaje fakt, iż "Twarz" jest filmem opartym na faktach i opowiada o pierwszej w Polsce operacji przeszczepu twarzy. 

Główną rolę w filmie "Twarz" zagrał Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko co kocham", "W imię","Amok"). Partneruje my Agnieszka Podsiadlik, nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie "Baby Bump".