Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Nie brakuje im pieniędzy, ale nie są już zakochani w sobie i nie potrafią się rozstać. Pełna młodzieńczej energii i figlarności Clara nie pasuje do świata sztywnych dorosłych, nudzi się w ich towarzystwie, zwykłe śniadanie zamienia w muzyczne show, a w czasie rodzinnych uroczystości woli spędzać czas z dzieciakami pod stołem.

Najstarsza córka Adriana dostrzega opresyjność ojca, jego liczne zdrady oraz samotność, która ogarnia jej matkę. Dzieciom brakuje uwagi ojca, Clarze miłości i zrozumienia męża. Napięcie w relacjach rodziny sięga zenitu i prowadzi do krytycznego momentu, gdy Adriana, korzystając z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna, zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem.

Zobaczcie przejmujący zwiastun filmu:

Cruz bardzo chciała zagrać rolę Clary, żeby zwrócić uwagę na przemoc domową i brak wsparcia dla definiujących swą tożsamość nastolatków. Aktorka doskonale wiedziała jak ważny był to dla reżysera film i od początku bardzo chciała stać się częścią tego projektu. Jej bohaterka ukrywa cierpienie pod maską makijażu i zabaw z dziećmi, po to, żeby przynajmniej one czuły się bezpieczne. Łączy ją niezwykła więź z nierozumianą przez ojca oraz najbliższe środowisko, uwięzioną we własnym ciele córką Adrianą, która czuje się chłopcem. To historia inspirowana autentycznymi i bolesnymi doświadczeniami samego reżysera. W postaci Adriany odbija się bowiem 12-letni Crialese, który urodził się w ciele dziewczynki. To najbardziej osobisty z jego filmów, swoista podróż w przeszłość dzięki wspomnieniom, które czasem są bardzo wyraźne, a czasem zasnute mgłą.

Crialese był zachwycony współpracą z Cruz. Według niego siła aktorska Penélope wynika z jej gotowości, aby tracić kontrolę, pracować „bez siatki bezpieczeństwa”, traktować różne sytuacje na luzie oraz grać i reagować bez zbyt wielu wcześniej opracowanych rozwiązań. Na planie aktorce towarzyszył trójka młodziutkich aktorów. Penélope nie dość, że ma wybitny talent, to jeszcze potrafi reagować na wszelkie zmiany w zachowaniu dzieci. Dzięki jej otwartości sceny z udziałem najmłodszych wypadły autentycznie i żywiołowo. Penélope okazała się wymarzonym współpracownikiem: równocześnie kierując się instynktem i rozumem.

Więcej informacji o filmie znajdziecie na stronie Best Film.