W zestawieniu znalazły się zarówno filmy dokumentalne o kosmosie, fantastyczno-naukowe, dramaty, komedie, jak i produkcje przygodowe. Najczęściej towarzyszy im szybka akcja, ciekawa fabuła, a także widowiskowe efekty specjalne – zarówno wizualne, jak i dźwiękowe. Częstymi motywami filmów o kosmosie jest lądowania na księżycu, starcia z kosmitami, walka o przetrwanie, a także próby kolonizacji kosmosu.

Film o kosmosie, pt. „2001: Odyseja kosmiczna”, Stanley Kubrick

Produkcja z gatunku science-fiction, która po części stanowi ekranizację niektórych opowiadań Arthura C. Clarke’a. Swoją premierę miała 6 kwietnia 1968 roku, a w 1984 roku doczekała się kontynuacji pt. „2010: Odyseja kosmiczna”. Jest to film o kosmitach oraz maszynach, które nawiązują relacje z człowiekiem. Akcja rozgrywa się w różnych miejscach i okresach historycznych – od czasów prehistorycznych do odległej przyszłości. Stanley Kubrick przedstawi widzom lądowanie na Księżycu, Jowiszu czy Saturnie. Wielokrotnie ukazuje rozważania natury filozoficznej, dotyczące zwłaszcza sensu życia oraz miejsca człowieka w kosmosie.

Film „2001: Odyseja kosmiczna” cechuje się wciągającą fabułą, a zarazem dostarcza widzowi intelektualnej rozrywki i wzbudza różne silne emocje. Zwraca uwagę na zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji i prób zapanowania człowieka nad wszechświatem. Obraz Stanleya Kubricka spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i został wyróżniony Oscarem za efekty specjalne.

Film o kosmosie, pt. „Grawitacja”, reż. Alfonso Cuarón

Film fantastycznonaukowy produkcji brytyjsko-amerykańskiej, którego premiera odbyła się 28 sierpnia 2013 roku. Przez wielu krytyków jest uznawany za najlepszy film o wszechświecie, o czym świadczy zdobycie 7 Oscarów, m.in. za najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę czy dla najlepszego reżysera. W rolach głównych występują Sandra Bullock i Georg Clooney.

Głównym bohaterem filmu jest dr Ryan Stone – specjalistka inżynierii medycznej, która wspólnie z dowodzącym astronautą Mattem Kowalskym oraz pozostałymi członkami załogi wyrusza w niebezpieczną misję kosmiczną na wahadłowcu. W pewnym momencie prom zostaje uszkodzony przez szczątki rosyjskiego satelity telekomunikacyjnego. Na skutek tego zdarzenia giną niemal wszyscy uczestnicy wyprawy, lecz dr Ryan Stone i Matt Kowalsky uchodzą z życiem. Zdani jedynie na samych siebie, próbują dotrzeć do innej stacji. Zmagają się przy tym z coraz poważniejszymi trudnościami, samotnością, pustką i stanem nieważkości. Każda kolejna chwila staje się rozpaczliwą walką o przetrwanie w trudnych warunkach, w jakich się znaleźli. Film Alfonso Cuaróna jest pełen spektakularnych efektów specjalnych i dostarcza widzom wielu mocnych wrażeń.

Film o kosmosie, pt. „Wyprawa na Słońce”, Daniel M. Smith

Warte uwagi są również filmy dokumentalne o kosmosie, a do najlepszych z nich można zaliczyć produkcję National Geographic pt. „Wyprawa na Słońce” w reżyserii Daniela M. Smitha. Ukazuje przebieg oraz kulisy misji, która polegała na wysłaniu latem 2018 roku w kosmos amerykańskiej sondy Parker Solar Probe, które start nastąpił we Florydzie. 6 listopada zbliżyła się ona do Słońca, osiągając rekordową prędkość 200 km/s. Misja miała kilka celów – analizę mechanizmów przyspieszania i transportu wysokoenergetycznych szczątek, zbadanie dynamiki i struktury plazmy oraz pól magnetycznych u źródeł wiatru słonecznego, a także określenie przepływu energii.

Bohaterowie filmu przybliżają widzom najważniejsze odkrycia i wnioski z przeprowadzonej misji. Okrywają tajemnice, które skrywa Słońce, wyjaśniają znaczenie tej gorącej gwiazdy dla życia człowieka, a także odpowiadają na pytanie, w jaki sposób się zmienia. W filmie „Wyprawa na Słońce” głos zabierają wybitni specjaliści, w tym eksperci NASA.

Film o kosmosie, pt. „NASA: Blaski i cienie podboju kosmosu”, reż. Thierry Fournet

Kolejny głośny film dokumentalny o kosmosie powstał w 2013 roku. Jest to francuska produkcja, która ukazuje historię oraz sposób działania NASA, czyli amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Widz może dowiedzieć się, jak wygląda codzienna praca badaczy kosmosu, z jakimi zmagają się trudnościami i wyzwaniami, a także co motywuje ich do pracy. Funkcjonowanie NASA przybliża francuski naukowiec Jacques Villain.

Zobacz także:

„NASA: Blaski i cienie podboju kosmosu” to film, którego twórcy zwracają sporą uwagę na polityczny i militarny wymiar badań kosmosu. Zdradzają tajemnice tej amerykańskiej instytucji rządowej, które nie zawsze były powodem do chluby. Jak się okazuje, NASA ma na swoim koncie wiele błędów i niepowodzeń.

Film o kosmosie, pt. „Moon”, reż. Duncan Jones

„Moon” to dramat fantastyczno-naukowy produkcji brytyjskiej, którego premiera odbyła się 23 stycznia 2009 roku. W rolach głównych występują m.in. Kevin Spacey i Sam Rockwell. Film opowiada historię Sama Bella – pracownika księżycowej bazy Sarang. Na zlecenie firmy Lunar Industries sprawuje on nadzór nad ekstrakcją helu-3, który jest wykorzystywany przez ludzi do produkcji energii. Nie ma on kontaktu z Ziemią – z wyjątkiem krótkich wiadomości od żony Tess – co jest wynikiem błędu satelity komunikacyjnego. W jego misji towarzyszy mu GERTY – robot wyposażony w sztuczną inteligencję.

Sam po pewnym czasie zaczyna mieć halucynacje – wydaje mu się, że widzi młodą dziewczynę. Wkrótce rozbija się swoim statkiem o kosmiczny kombajn. Po przebudzeniu ze śpiączki Sam dostrzega swojego klona, następnie setki kolejnych. Wkrótce dowiaduje się również, że jego misja będzie trwała aż do śmierci, a nie – jak początkowo był przekonany – 3 lata. Przekonuje się, że padł ofiarą bezwzględnej manipulacji i nikomu już nie może ufać. W samotności ma okazję zmierzyć się z własną przeszłością i zastanowić nad tym, kim naprawdę jest oraz co ma w jego życiu znaczenie. Duncan Jones poprzez swój film próbuje odpowiedzieć na filozoficzne pytania dotyczące natury i przeznaczenia człowieka.

Film o kosmosie, pt. „Marsjanin”, reż. Ridley Scott

„Marsjanin” to film science-fiction produkcji amerykańskiej, którego premiera odbyła się 11 września 2015. Można bez wątpienia zaliczyć go do najlepszych filmów o wszechświecie, czego potwierdzeniem jest nominacja do Oscarów w 7 kategoriach, a także przyznana Nagroda Hugo oraz dwa Złote Globy. W rolach głównych występują m.in. Jessica Chastain, Matt Damon oraz Jeff Daniels.

Akcja filmu rozgrywa się w 2035 roku i ukazuje przygody astronauty, botanika i mechanika Ridleya Scotta. Udaje się on razem z pozostałymi uczestnikami wyprawy w kolejną w swoim życiu podróż kosmiczną. Na skutek nieprzewidzianych zdarzeń ląduje jednak sam na Marsie i rozpoczyna rozpaczliwą walkę o przetrwanie. Musi zmagać się m.in. z burzą piaskową, głodem, samotnością i trudnymi warunkami panującymi na tajemniczej planecie. Nie ma żadnego kontaktu z Ziemią, co uniemożliwia mu wezwanie pomocy – tym bardziej, że zostaje uznany przez NASA za zmarłą osobę. Jest całkowicie zdany na siebie i w celu przeżycia musi wykazać się niebywałym sprytem, hartem ducha wiedzą oraz kreatywnością.

Film „Marsjanin” wielokrotnie wzrusza, bawi, zaskakuje i pokazuje, że człowiek nawet w najtrudniejszych warunkach jest w stanie zachować nadzieję, optymizm oraz poczucie humoru. Widz może się przekonać, że bez względu na okoliczności nie istnieją sytuacje bez wyjścia.

Film o kosmosie, pt. „Interstellar”, reż. Christopher Nolan

Najlepsze filmy o wszechświecie to często produkcje amerykańsko-brytyjskie – nie inaczej jest w przypadku filmu „Interstellar”. Ten obraz w reżyserii Christophear Nolana został nagrodzony Oscarem za efekty specjalne. W rolach głównych występują Wes Bentley, Anne Hathaway, Michael Caine, Jessica Chastain i David Gyasi.

Film ten opowiada o misji przeprowadzonej przez zespół naukowców NASA, którzy podczas prowadzonych badań w kosmosie odkrywają tunel czasoprzestrzenny w okolicach Saturna. Okazuje się, że umożliwia on odbywanie podróży międzygalaktycznych. Mają nadzieję, że dzięki temu odnajdą nowe miejsce, w którym będą mogli osiedlić się ocalali od zagłady ludzie. Jest to konieczne, ponieważ na skutek katastrofy klimatycznej dalsze życie na Ziemi przestało być możliwe. Film „Interstellar” został oparty na teorii naukowej fizyka Kipa Thorne’a. Ukazuje kosmiczne anomalie oraz opowiada o miłości, której nie pokona czas ani przestrzeń.

Inne filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

W artykule opisaliśmy 7 najlepszych filmów o kosmosie. Przedstawiamy poniżej listę kolejnych produkcji w naszym rankingu.

 • „Apollo 13”, reż. Ron Howard
 • „Solaris”, reż. Andriej Tarkowski
 • „Star Trek”, reż. Robert Wise
 • „Zakazana planeta”, reż. Fred M. Wilcox
 • „Podróż na Księżyc”, reż. Georges Méliès
 • „Pierwszy człowiek”, reż. Damien Chazelle
 • „Ad Astra”, reż. James Gray
 • „Armageddon”, reż. Michael Bay
 • „Kontakt”, reż. Robert Zemeckis
 • „Zakazana planeta”, reż. Fred M. Wilcox
 • „Kosmiczne jaja”, reż. Mel Brooks
 • „W stronę słońca”, reż. Danny Boyle
 • „WALL-E”, reż. Andrew Stanton