Filmy o księżnej Dianie – fabularne 

1. „Diana. The Princess” (2022 r., reż. Ed Perkins)

Najnowszy film nagrodzonych Oscarami twórców dokumentalnych hitów „Sugar Man” i „Człowiek na linie – Man on Wire”. Poruszająca, pełna emocji i wzruszeń, wyłaniająca się z mozaiki materiałów pozbawionych skrupułów paparazzich, opowieść o Dianie, kobiecie, której życie śledził cały świat. W dniu ślubu z księciem Karolem, Diana Spencer przykuwa oczy całego świata. Od tej chwili każdy ruch przyszłej ikony XX wieku, obserwowany jest przez obiektywy paparazzich, którzy staną się fascynacją i przekleństwem księżnej.

2. „Spencer” (2021 r., reż. Pablo Larraín)

Niedawno do kin wszedł najnowszy film o Dianie, w którym w rolę księżnej wciela się Kristen Stewart. Reżyser filmu ma doświadczenie w tworzeniu biograficznych hitów o najsłynniejszych kobietach świata. Na swoim koncie ma uwielbianą przez widzów „Jackie”, czyli historię o Jackie Kennedy. Po 5 latach reżyser wraca z kolejną produkcją, która, jak możemy się spodziewać, odsłoni mroczne tajemnice relacji młodej księżnej z rodziną królewską i jej protokołem. 

3. „Zakochana księżna” (1996 r., reż. David Greene)

Scenariusz powstał na podstawie autobiografii kapitana Jamesa Hewittta, oficera kawalerii brytyjskiej i kochanka księżnej Diany. Film pojawił się na ekranach kin na rok przed tragiczną śmiercią księżnej i wywołał ogromne kontrowersje. Sama Diana milczała na temat przedstawionych w nim faktów, natomiast rodzina królewska wyraziła sprzeciw i próbowała dementować wszelkie kwestie mogące negatywnie wpłynąć na wizerunek royalsów. 

4. „Diana” (2013 r., reż. Oliver Hirschbiegel)

Relacje znajomych, plotki, a nawet książki o rodzinie królewskiej potwierdzają, że małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola nie należało do udanych i nie było wolne od zdrad i romansów. Film, w którym w główną rolę wciela się Naomi Watts, ukazuje ostatnie dwa lata z życia Lady Di i historię jej tajemniczej relacji z chirurgiem Dr. Khanem

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

5. „The Crown” sezon 4 (2020 r., reż. Peter Morgan) 

Czwarta odsłona kultowego serialu o brytyjskiej rodzinie królewskiej porusza wątek księżnej Diany i jej małżeństwa z księciem Karolem. Szczególnie polecamy go tym, którzy chcą poznać historię Lady Di na tle najważniejszych wydarzeń politycznych i ekonomicznych w Wielkiej Brytanii. Zaprezentowane w nim sceny mogą szokować - na światło dzienne twórcy wyciągają ciemną stronę życia „królowej ludzkich serc”. Podczas gdy uśmiechnięta księżna pozowała reporterom i machała do poddanych, w rzeczywistości zmagała się z głęboką depresją i bulimią. Rolę Diany fantastycznie odegrała młodziutka Emma Corrin, czym zyskała ogromną sympatię widzów.

6. „Królowa” (2006 r., reż. Stephen Frears)

„Królowa” jest opowieścią o emocjach, skandalach i zamieszkach, które towarzyszyły rodzinie królewskiej po upublicznieniu informacji o śmierci byłej żony księcia Karola, następcy tronu. Choć sama Diana nie jest postacią pierwszoplanową, produkcja doskonale pokazuje jej relacje z pałacem Buckingham, poddanymi i bliskimi. Fantastyczna produkcja doczekała się licznych nominacji do prestiżowych nagród, a Helen Mirren za rolę królowej Elżbiety II otrzymała Oscara i nagrodę Złotego Globu. 

Zobacz także:

Filmy o księżnej Dianie – dokumentalne 

1.„The Story of Diana” (2017 r., reż. Rebecca Gitlitz)

Jeden z najlepszych, najbardziej wiarygodnych filmów dokumentalnych o księżnej Dianie do obejrzenia online. Twórcy starali się przedstawić wszystkie aspekty życia Lady Di oraz jej burzliwych relacji z księciem Karolem i całą rodziną królewską, które niewątpliwie przyczyniły się do jej kłopotów zdrowotnych. Popularny dokument dostępny jest na platformie Netflix

2. „Księżna Diana. Własnymi słowami” (2017 r., reż. Tom Jennings, David Tillman)

Film uznawany jest za najbardziej szczerą i ukazującą prawdziwą historię produkcję o osnutym tajemnicą życiu księżnej Diany. Oparty jest na archiwalnych nagraniach, które od 1992 roku uwielbiana przez miliony Lady Di osobiście przygotowywała. Opowiada w nich o swoim życiu i problemach, a także stosunku do rodziny królewskiej i związanych z nią osób. We wzruszających wyznaniach pojawiają się książę Karol i jego kochanka, księżna Camilla w młodości, królowa Elżbieta, książę Filip, a także księżniczka Małgorzata. Autentycznie wypowiedzi, filmy i fotografie ukazują prawdziwy obraz życia Diany w pałacu Buckingham.

3. „Diana: ostatnie dni księżniczki” (2007 r., reż. Richard Dale)

Nowe filmy o rodzinie królewskiej pojawiają się stosunkowo często, obiecując zdradzenie nieznanych tajemnic i przedstawienie ukrywanych dotąd faktów. Zwykle jednak zapowiedzi są jedynie chwytem marketingowym, a same ekranizacje powielają opowiadane już wielokrotnie historie. „Diana: ostatnie dni księżniczki” jest produkcją BBC, która rzetelnie prezentuje fakty z życia Lady Di. Twórcy skupiają się na wydarzeniach z sierpnia 1997 roku, próbując raz jeszcze wyjaśnić okoliczności tragicznej śmierci księżnej Diany i uczcić jej pamięć. 

4. „Księżna Diana: nasza matka” (2017 r., reż. Ashley Gething)

Film produkcji HBO jest zbiorem wspomnień księcia Williama i księcia Harry'ego o swojej tragicznie zmarłej matce. Ich opowieści pozwalają poznać uwielbianą księżną od zupełnie innej strony, nie uwzględniając sporów z mężem i teściową. Szczere wyznania przenoszą dorosłych mężczyzn do czasów dzieciństwa i wywołują wiele wzruszeń. Książęta pamiętają matkę jako kochającą, ciepłą kobietę, która chętnie angażowała się w działania charytatywne, pomoc potrzebującym i nie stroniła od kontaktów z chorymi i słabszymi. W dokumencie padają również szokujące wypowiedzi dotyczące śmierci księżnej. 

5. „Unlawful Killing” (2011 r., reż. Keith Allen)

Dokument przybliża okoliczności śmierci „królowej ludzkich serc” i jej partnera, Dodiego Al-Fayeda. Twórcy filmu przyglądają się tajemniczemu wypadkowi i, szukając winnych, rzucają zupełnie nowe światło na wydarzenie, które głośnym echem obiegło cały świat. 31 sierpnia 1997 roku był dniem, który pozostawił bliznę na historii brytyjskiej rodziny królewskiej, owiał tajemnicą relacje młodej księżnej z monarchinią i dał pole niezliczonej ilości hipotez i teorii konspiracyjnych.