Elisabeth Moss - kim jest odtwórczyni roli June Osborne z "Opowieści Podręcznej"?

Elisabeth Moss urodziła się 24 lipca 1982 roku w Los Angeles, gdzie dorastała wychowywana przez rodziców - muzyków. W jej domu obecna była scjentologia, której aktorka do dziś jest wierna - Moss otwarcie przyznaje się do bycia scjentolożką, co nie podoba się wielu jej fanom.

 To naprawdę nie jest zamknięta religia. To bardzo otwarte miejsce, zapraszające każdego, kto chce dowiedzieć się o nim więcej. Myślę, że to jest prawdopodobnie najbardziej źle rozumiane - mówiła swego czasu.

Początkowo mała Elisabeth miała zostać tancerką, dlatego uczęszczała do School of American Ballet w Nowym Jorku, gdzie szkoliła się pod okiem najlepszych profesjonalistów. Szybko jednak okazało się, że dziewczynka ma we krwi nie tylko taniec, ale również aktorstwo. Pierwszą rolę dostała w 1990 roku w serialu stacji NBC. Później właściwie co roku dostawała kolejną aktorską pracę. Finalnie do 1999 na koncie miała już kilkanaście (!) ról filmowych i telewizyjnych. Wiadomym było już, że to aktorstwo zagra pierwsze skrzypce w życiu Elisabeth Moss.

Elisabeth Moss - od "asystentki" Sarah Jessiki Parker do gwiazdy Złotych Globów

Aktorski dorobek pod kątem ilości ról Elisabeth jest imponujący. W 2009 roku Moss zagrała w filmie "Słyszeliście o Morganach?", w którym wcieliła się w rolę asystentki głównej bohaterki, granej z resztą przez Sarah Jessikę Parker. Jednak prawdziwie zauważona została dzięki roli detektywki Robin Griffin w wyreżyserowanym przez Jane Campion serialu "Tajemnice Laketop". To za nią dostała Złotego Globa. Wtedy nie wiedziała jeszcze, że kilka lat później zyska status światowej gwiazdy dzięki serialowi produkcji Hulu, na punkcie którego świat oszaleje - mowa o "Opowieści Podręcznej".

W 2017 roku rozpoczęły się zdjęcia do serialu, który okazał się być jednym z najgłośniejszych, a zarazem najmocniejszych w przekazie seriali XXI wieku. Produkcja, która powstała na bazie książki Margaret Atwood, podbiła serca milionów fanów na świecie. Rozgrywająca się w pogrążonym w chaosie Gilead akcja serialu doczekała się wielu wyróżnień. Sama Elisabeth Moss otrzymała nagrodę Primetime Emmy oraz Złotego Globa. Serial doczekał się czterech sezonów.

Elisabeth Moss - życie prywatne

Gwiazda "Opowieści Podręcznej" przez dwa lata była żoną Freda Armisena, amerykańskiego aktora i producenta filmowego. Niestety dla aktorki związek z Armisenem był, jak przyznała po latach w wywiadzie, "okropną traumą".

Trudno o tym mówić - wspominała w wywiadzie z 2012 roku. Są ludzie, którzy uważają, że mój mąż świetnie wciela się w różne role. Myślę, że ta, którą zagrał najlepiej, to rola "normalnej osoby". Nie chcę trwonić więcej życia na rozmowy na ten temat.

Sam Fred z kolei tak mówił o związku z Elisabeth Moss:

Myślę, że byłem fatalnym mężem. Jestem fatalnym partnerem. Wszystkiego chcę "od razu". Czuję się źle z tym, jakim byłem partnerem dla każdej z kobiet, z którymi się spotykałem.

Moss unika komentowania swojego życia prywatnego i jak sama przyznaje, wzorem w tym temacie są dla niej Holly Hunter czy Meryl Streep.

Zobacz także:

Elisabeth Moss - kontrowersje

Z uwagi na swoją przynależność do kościoła scjentologicznego i jednocześnie głośno deklarowany feminizm, Elisabeth Moss jest krytykowana za hipokryzję. Dziennikarze i widzowie zarzucają aktorce, że bycie członkinią sekty nie idzie w parze z głoszeniem ideałów wolności i równości kobiet. Scjentologom od lat wypomina się przedmiotowe traktowanie kobiet. Nie można nie zaznaczyć jednak, że o ile scjentologia była obecna w jej życiu od urodzenia, o tyle feminizm przyległ do niej w czasie, gdy zauważyła nierówności w życiu zawodowym.

Gdy zaczynamy mówić: „nie możesz tak myśleć”, „nie możesz tak mówić” czy „nie możesz w to wierzyć”, zaczynają się problemy. Wtedy zaczynasz żyć w Gilead - tłumaczy swoją obecność w scjentologicznej sekcie Moss.

Elisabeth Moss o swojej bohaterce z "Opowieści Podręcznej"

Nie da się ukryć, że mimo bogatej filmografii Elisabeth Moss znana jest przede wszystkim dzięki wykreowanej mistrzowsko postaci June Osborne. W wywiadzie dla Harper's Bazaar tak mówiła o bohaterce:

Chciałabym przypomnieć fanom June, że ona nie jest krystaliczną postacią. Przez nią wielu ludzi umarło, wielu pozwoliła umrzeć (...) June bywa beznadziejna. Jest samolubna i cały czas podejmuje złe decyzje. Zdradzała swojego męża. Nie jest "bohaterką". Jednocześnie jest bardzo ludzka w tym, jak postępuje. Jest też silna i bardzo, ponad wszystko, kocha swoją córkę. (...) Myślę, że najciekawsze są te przestrzenie ludzkiego charakteru, które nie są czarne ani białe.

Piąty sezon "Opowieści Podręcznej" ma pojawić się we wrześniu tego roku na HBO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: