Klocki magnetyczne

O tym, że klocki niosą na sobą wiele korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Od dłuższego czasu hitem są klocki magnetyczne dla dzieci. Jak działają? Otóż każdy element posiada w środku magnesy, które można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc tym samym najróżniejsze figury i konstrukcje.

Dzieci fascynuje przede wszystkim to, że klocki magnetyczne są całkowicie gładkie, nie posiadają żadnych wypustek, a mimo to świetnie się ze sobą spajają – wydają się magiczne, ale działają po prostu zgodnie z prawami fizyki. Do wyboru są klocki magnetyczne wykonane z tworzywa sztucznego oraz drewniane, różniące się od siebie liczbą elementów, kolorami i kształtami: pałeczki, kwadraty, koła, prostokąty czy sześciany. Dostępne są ponadto kulki magnetyczne, jednak tutaj trzeba pilnować dziecko, by nie wpadło na pomysł połknięcia ich.

Klocki LEGO

Obok klocków magnetycznych koniecznie musimy wspomnieć o kultowych klockach LEGO. Towarzyszą nam one już od kilkudziesięciu lat i od tego czasu pojawiło się mnóstwo serii – Duplo, Friends, Technic, City, Classic, Star Wars, Kraina Lodu, Minecraft i wiele, wiele innych. Co ciekawe, klocki LEGO są tak zaprojektowane, by zawsze się ze sobą łączyły. Nie ma zatem znaczenia, czy mamy duży klocek Duplo dla maluchów, czy niewielką cegiełkę z City. Zawsze uda się coś z nich zbudować.

Klocki jeżyki

Ciekawym rodzajem klocków są także te z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi kolce. Stąd ich nazwa – klocki jeżyki. Świetnie sprawdzą się one nie tylko starszakom, ale i młodszym dzieciom. Są stosunkowo duże, więc dobrze leżą w dłoni. Do tego przykuwają uwagę niecodzienną budową, fakturą i żywymi kolorami. Dają też ciekawe doznania sensoryczne.

Klocki wafelki

Tutaj również nazwa jest nieprzypadkowa, gdyż klocki te swoją formą przypominają wafelki albo kratki. Świetnie nadają się nawet maluchom – są lekkie, wykonane z gumowanego materiału i aby je połączyć, wystarczy ścisnąć ze sobą poszczególne elementy. Klocki wafelkowe umożliwiają tworzenie nie tylko prostych, ale też nieco bardziej zaawansowanych – choć cały czas stabilnych – konstrukcji.

Klocki drewniane

W naszym zestawieniu nie mogło jeszcze zabraknąć tradycyjnych klocków drewnianych. Są one bezpieczne, w pełni ekologiczne i bardzo trwałe, więc z powodzeniem mogą wędrować z pokolenia na pokolenie. Pozwalają budować najróżniejsze wieże, zamki oraz inne budowle. Wymagają nieco precyzji, gdyż w tym przypadku nie ma wypustek, które się ze sobą spajają. 

Zobacz także:

Wyjątek stanowią drewniane klocki magnetyczne umożliwiające tworzenie stabilniejszych i trwalszych konstrukcji. Dodatkowo klocki drewniane często spotkamy w pakiecie w sorterem. Dzięki temu mamy zabawkę dwa w jednym – klocki i sorter pozwalający maluchowi szybciej opanować różne kształty i figury geometryczne.

Miękkie klocki dla niemowląt

Ostatnią propozycją są miękkie klocki, które doskonale sprawdzą się już kilkumiesięcznym bobasom. Są one duże, lekkie i gumowe. Oczywiście zawsze wybieramy wyłącznie zestawy z niezbędnymi atestami i certyfikatami. Niemowlę – nawet leżąc na pleckach – może bezpieczne bawić się miękkimi klockami. Gdy jeden spadnie mu na brzuszek czy buzię, nie będzie go to bolało.

Który z powyższych rodzajów klocków dla dzieci zdecydujesz się kupić? Gwarantujemy, że zawsze będzie przy tym mnóstwo zabawy!