Czy nasze imiona i dopasowanie w związku są od siebie zależne? Niektórzy uważają, że tak! Imię może wiele powiedzieć o człowieku. Nie bez powodu od wieków używamy łacińskiego przysłowia "nomen omen" oznaczającego "imię jest wróżbą". Wyjaśniamy, na czym polega dopasowanie imienne i co oznaczają najpopularniejsze polskie imiona. 

Znaczenie imion w związkach: które imiona do siebie pasują? Te pary czeka szczęśliwy związek

Znaczenie imion i dopasowania związkowe na ich podstawie to niesamowicie ciekawe kwestie. O imionach część z nas uczy się na studiach. Onomastyka, czyli nauka o nazwach własnych, wyróżnia dwa podstawowe typy takich nazw - osobowe i miejscowe. Nauka o nazwach osobowych nazywana jest antroponimią. Mówi ona m.in. o tym, że pierwsze imiona polskie pochodzenia słowiańskiego miały konkretne znaczenie i zadanie. Na przykład Bogumił oznaczało "niech będzie miły Bogu", Gościrad - "niech się odznacza gościnnością", Mścisław - "niech będzie sławny z zemsty nad wrogiem", itp. 

W innych kulturach imiona także miały być dobrą wróżbą dla nowo narodzonego dziecka i mieć kluczowy wpływ na jego charakter i przyszłe życie. Z tego powodu wiele osób wierzy, że pewne imiona są sobie przeznaczone, a inne nie stworzą udanego związku. Znaczenie imion w łatwy sposób można sprawdzić w imienniku, który jest cennym drogowskazem nie tylko przy wyborze imienia dla dziecka. Oto lista imion kobiecych i męskich. Wyjaśniamy nie tylko, co dane imię oznacza, ale przede wszystkim z kim stworzy udany związek. 

Dopasowanie imion, czyli lista imion, które stworzą udany związek

 1. Agata - powinna związać się z Bartkiem lub Łukaszem. Lepiej unikać Szymona.
 2. Alicja - dopasowanie z Maksymilianem i Krystianem. 
 3. Agnieszka - najlepszy związek stworzy z Dawidem, Tomaszem i Krzysztofem. Unikaj Remigiusza. 
 4. Anna - dopasowanie z Mikołajem i Ksawerym. 
 5. Barbara - szukaj Adama i Michała, natomiast unikaj Aleksandra i Mikołaja. 
 6. Dorota - dopasowanie z Leszkiem i Wojciechem. 
 7. Ewa - szczęśliwy związek z Adamem lub Mariuszem.
 8. Ewelina - dopasowanie z Oskarem, lepiej nie wiąż się z Ksawerym. 
 9. Iwona - szukaj Mariana i Szymona, a unikaj Sławomira. 
 10. Justyna - najlepszy związek z Andrzejem, Adrianem. 
 11. Julia - dopasowanie z Łukaszem i Szymonem; nie łącz się z Pawłem. 
 12. Karolina - najlepszy związek stworzysz z Dawidem, Krzysztofem i Rafałem. 
 13. Katarzyna - udana relacja z Janem i Tomaszem; nie łącz się z Konradem. 
 14. Magdalena - szukaj Bartosza, Filipa i Krzysztofa. 
 15. Małgorzata - najlepszy będzie dla ciebie Stanisław, Andrzej i Rafał. 
 16. Monika - dopasowane: Maciej, Mateusz, Michał. 
 17. Natalia - łącz się z Dawidem lub Tomaszem; unikaj Antoniego i Jacka. 
 18. Oliwia - dopasowane: Cezary, Jan, Dawid, nie łącz się z Leszkiem. 
 19. Paulina - szukaj Karol, Łukasz i Michała. 
 20. Renata - dopasowane: Piotr, Ernest; unikaj Andrzeja, Antoniego i Remigiusza. 
 21. Sylwia - najlepszy będzie dla ciebie Ireneusz i Mariusz. 
 22. Urszula - udana relacja z Piotrem, Zdzisławem i Wojciechem. Nie łącz się z Tomaszem i Pawłem
 23. Weronika -dopasowane: Kamil, Juliusz, Jakub. 
 24. Wiktoria - najlepszy będzie dla ciebie Rafał, Wiktor, Karol; lepiej unikaj Leona. 
 25. Zuzanna - dopasowane: Zygmunt, Rafał, Adam. 

Które imiona nie stworzą szczęśliwego związku, czyli po czym poznać, że do siebie nie pasujemy?

Znasz łacińskie powiedzenie "nomen omen"? Oznacza ono "imię jest wróżbą" lub "imię stanowi znak". Już starożytni Rzymianie wierzyli, że nazwa osobowa człowieka (imię lub nazwisko) kryje w sobie wiele informacji o człowieku. Zdradza jego cechy charakteru, ale też przepowiada jego przyszłość i mówi o przeznaczonym mu losie. Nic więc dziwnego, że dzisiaj dalej wiele osób wierzy w moc imion, nawet jeśli z przymrużeniem oka. Jakie imiona nie powinny łączyć się w pary?

 • Eryk i Agata
 • Karol - Karolina
 • Kuba - Adrianna 
 • Dominik - Judyta
 • Krzysztof - Anna
 • Ignacy - Ewa
 • Kacper - Dominika
 • Jacek - Julia
 • Lech - Magdalena
 • Szymon - Jagoda

Znaczenie najpopularniejszych polskich imion 

Anna - imię  wywodzi się z hebrajskiego hannah, oznaczającego łaska, wdzięk. Anny są łagodne i opiekuńcze. Przy tym zwykle są praktyczne i zapobiegliwe. Nie przejmuje się porażkami i są ponadprzeciętnie inteligentne. 

Katarzyna - pochodzi od greckiego słowa katharós „czysty”, „bez skazy”. Katarzyny są pełne sprzeczności - cenią sobie wolność i pociągają je nowinki, a jednocześnie są przywiązane do tradycji i wspomnień. Chociaż mogą wydawać się dumne, tak naprawdę są niespokojne i niepewne. 

Małgorzata - Imię pochodzenia greckiego, które oznacza perłę. Małgorzaty są dosyć niespokojne. Mają problem z planowaniem rzeczy, wiele zadań odkładają na później. Są pełne miłości i nie lubią samotności. Potrzebują poczucia bezpieczeństwa i stałego towarzystwa. 

Zobacz także:

Barbara - imię pochodzenia greckiego rozpowszechnione dzięki łacinie. Wywodzi się od przymiotnika barbaros oznaczającego „barbarzyńcę”, czyli obcego. Barbary są bardzo rodzinne, w trudnych sytuacjach opiekuńcze i odpowiedzialne Są towarzyskie i lubią otaczać się ludźmi, ale nie przeszkadzają jej chwile samotności, które najczęściej poświęca na doskonalenie pasji czy zajęcia hobbystyczne. 

Zofia - imię pochodzenia greckiego, od słowa sophia oznaczającego „mądrość. Zofie są najczęściej bardzo utalentowane artystycznie i kochają robótki ręczne. Są obdarzone zdrowym rozsądkiem są ostrożne i rzadko popełniają błędy. Mają wielkie serce i ciężko jest im przejść obojętnie obok potrzebujących. 

Aleksandra - żeńska formą greckiego imienia Aleksander, które pochodzi od słowa "aleksandros" – obrońca ludzi. Aleksandry to kobiety ambitne, z dużymi ambicjami, które mierzą wysoko. Kocha podróże i odkrywanie nowych rzeczy. Potrafi być zaborcza i może zbyt mocno pragnąć władzy. 

Piotr -  imię pochodzenia grecko-łacińskiego, oznaczające „skała”, „głaz” . Osoby o tym imieniu są opiekuńcze, szczere i Piotr dba o swoją rodzinę i unika skrajności. Jest opanowany i łagodny. Ma doskonałą intuicję i urok osobisty. Wyobraźnia góruje u niego nad racjonalizmem. 

Jan - imię pochodzenia biblijnego. Wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza człowieka cieszącego się łaską Bożą. Osoby noszące imię Jan znają swoją wartość, są wierne własnym zasadom, nie pociąga ich sława czy kariera. Lubią towarzystwo innych osób, jednak rzadko okazują czułość. 

Grzegorz - imię pochodzenia greckiego oznaczające mężczyznę czujnego i obowiązkowego. Wywodzi się od słowa "gregoriós". Oznacza osobę gotową do nocnego czuwania i modlitwy. Jest obiektywny, uwielbia pracę w zespole i ma bardzo silną wolę. Nie lubi sprzeciwu, przez co często prowokuje kłótnie. Nienawidzi niesprawiedliwości. 

Zbigniew - imię słowiańskie tłumaczone jako „zgodny” lub „pozbawiony gniewu”. Zbigniew to osoba szybko podejmują decyzje, lubiąca ryzyko i współzawodnictwo. Jest bardzo towarzyscy i lubi być podziwiany. Nie lubi porażek i często nie wie, jak sobie z nimi radzić. Kocha przyrodę, spacery na wsi, pikniki, itp. 

Wojciech - imię starosłowiańskie oznaczające kogoś, komu radość przynosi wojaczka. Imię oznaczające osobę ufną, prostolinijną i uczciwą. Kiedy trzeba, potrafi być bardzo opanowany. Nie podąża za instynktem, a raczej za rozumiem i logiką. Ma bardzo praktyczny umysł. 

CZYTAJ TAKŻE: