Wspólne czytanie zapewnia rozwój dziecka 

Nie od dziś wiadomo, że czytanie zapewnia szybki rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, zarówno emocjonalnej, jak i intelektualnej.

W czasach, kiedy urządzenia mobilne stają się głównym, i jak podkreślają specjaliści zagrażającym naszym pociechom źródłem rozrywki, nie możemy zapominać o czytaniu książek.

Wspólne czytanie poszerza słownictwo naszych dzieci, uczy wyrażać emocje, poznawać świat i zdobywać wiedzę. To także jeden z najlepszych sposobów wyciszenia i relaksu dla naszych pociech. Podróż w świat bajek pozwala dziecku odciąć się od nadmiernych bodźców, które go otaczają. Każda okazja do wspólnego czytania jest dobra, tutaj nie ma ograniczeń wiekowych i czasowych. Im wcześniej zaczniemy czytać najmłodszym, tym lepiej. Im dłużej czytamy, tym więcej korzyści dla dziecka.

Kiedy czytamy z dziećmi to dostarczamy im niebywałą ilość wiedzy. Dzieci poszerzając wiedzę, mogą patrzeć na problem z różnych stron. Budują nie tylko umiejętności emocjonalne, ale i intelektualne, poznawcze, ćwiczą pamięć, uczą się koncentracji i uwagi." - podkreśla psycholog i psychoterapeuta Marta Żysko-Pałuba, ambasadorka akcji "Przerwa na wspólne czytanie" zainicjowanej przez Kinder Mleczna Kanapka.

Warto mieć świadomość, że czytanie daje również wiele dodatkowych bonusów nam, rodzicom. Postarajmy się czerpać jak najwięcej z tego wspólnego czasu z dzieckiem. "Czytanie buduje piękną więź między dorosłymi a dziećmi" - mówi Sylwia Stano, autorka bloga "Książniczki mają zdanie" oraz ambasadorka akcji.

Wspólne czytanie to najpiękniejszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Korzystajmy z tego, kiedy nasze pociechy chcą być przy nas i nas potrzebują. To najlepsza inwestycja na przyszłość. 

Czytanie to dawanie języka, języka, którym możemy mówić o sobie, wyrażać siebie i usytuować w tym świecie. - Michał Rusinek, pisarz, literaturoznawca.

Zaprośmy nasze dzieci do tej wspaniałej podróży, jaką jest wspólne czytanie.

"Przerwa na wspólne czytanie" - ważna akcja dla każdego rodzica

Kinder Mleczna Kanapka zainicjowała akcję "Przerwa na wspólne czytanie", której ambasadorami są: literaturoznawca i pisarz Michał Rusinek, psycholog i psychoterapeuta Marta Żysko-Pałuba oraz Zofia Karaszewska i Sylwia Stano - autorki bloga "Książniczki mają zdanie".

Na stronie internetowej można zagłosować na wybraną bibliotekę, do której trafią książki do wspólnego czytania oraz na ulubione książki, które zostaną przekazane do tych miejsc.

Nagrodzonych zostanie 300 bibliotek - 50 z nich otrzyma książki o wartości 5000 zł, zaś pozostałe o wartości 300 zł. Dodatkowo zwycięskie biblioteki otrzymają po 2 pufy, dzięki którym będą mogły urządzić kącik do wspólnego czytania.

Głosowanie trwa do 4.11.2019. Można oddać jeden głos dziennie. Zagłosuj już teraz.