Na co zwrócić uwagę wybierając książki dla dzieci?

Nie od dzisiaj wiadomo, że książki dla dzieci bardzo pozytywnie wpływają na ich rozwój . Czytanie pobudza wyobraźnię, poszerza słownictwo, poprawia pamięć, stymuluje rozwój mózgu i zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym. Są świetnym prezentem dla dziecka w każdym wieku i na każdą okazję. Zwłaszcza na zbliżający się właśnie Dzień Dziecka. Chociaż dzieciom książki nie kojarzą się z najbardziej pożądanymi prezentami, warto od najmłodszych lat uświadamiać je, jak cenne jest spędzanie wolnego czasu na czytaniu. Na co zwrócić uwagę szukając książki do dzieci? 

Wybierajmy dzieciom książki, które uczą je wartościowych rzeczy. Może to być historia o empatii, szacunku do innych, przyjaźni, rodzinie czy edukacji. Młodszym dzieciom wybierajmy pozycje kolorowe i z pięknymi ilustracjami, żeby chętnie same do nich zaglądały. Nie muszą samodzielnie ich czytać. Dzieci, zwłaszcza te kilkuletnie, potrzebują głośnego czytania. Takie wspólne spędzanie czasu przy książce nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, ale też buduje waszą więź. Dzięki temu czytanie w późniejszych latach nie będzie kojarzyć się najmłodszym z przykrym przymusem, tylko rozrywką i miłym spędzeniem czasu. Co jeszcze daje dzieciom czytanie wartościowych książek?

  • Poprawia koncentracje,
  • ułatwia naukę,
  • poprawia znajomość języka,
  • rozbudza ciekawość świata.

Książki na Dzień Dziecka: "Nela w krainie orek"

To już kolejna część przygód Neli, która już od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. Razem z Nelą najmłodsi, a teraz już i ci starsi przeżywają wspaniałe przygody, poznają zachwycające zakątki świata, przyrodę i zwierzęta, których nie zobaczymy w ZOO. Tym razem wyruszymy z Nelą szukać orek u wybrzeży Norwegii, Argentyny oraz w mroźnych wodach Antarktydy. Poznamy ich niesamowite rodziny, sposoby polowań i komunikacji, bo to jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie. Pojedziemy też do Papui-Nowej Gwinei, gdzie żyją inne fajne walenie – fałszywe orki oraz tajemnicze gatunki delfinów z kłami.

Książki na Dzień Dziecka: "Gabi. Możesz wszystko!"

Najnowsze przygody rozśpiewanej i roztańczonej Gabrysi oraz jej przyjaciela Bartka, autorstwa aktorki Magdaleny Różdżki Marty Wysockiej-Jóźwiak. Dla tych, którzy nie znają przygód Gabi, przypominamy: Gabi wychowuje się w rodzinie zastępczej i ma sześcioro rodzeństwa. Uwielbia marzyć, ciągle chodzi z głową w chmurach, a dobry humor niemal nigdy jej nie opuszcza. Bartek jest nieśmiałym jedynakiem, który wszystkim się przejmuje. Na pozór wiele ich różni, ale tak naprawdę łączy ich przyjaźń od pierwszego wejrzenia. Tym razem w rodzinie Gabrysi nadchodzą wielkie zmiany. Dziewczynka opracowuje plan, który pomoże jej się z nimi zmierzyć, a Bartek szybko rusza jej z pomocą. Przed grupą dzieciaków kolejne przygody, zmartwienia i ważne decyzje do podjęcia.

Książki na Dzień Dziecka: "Dinopedia. Najlepsza encyklopedia dinozaurów"

Nowe, zaktualizowane i rozszerzone wydanie Dinopedii to najbardziej kompletne i aktualne spojrzenie na świat dinozaurów. Pięknie wydana książka w twardej oprawie będzie idealnym prezentem na miłośników dinozaurów. Czas na nowo odkryte gatunki: eotrachodona, kosmoceratopsa, anzu i wiele innych. Razem z dzieckiem odkryjecie dlaczego wiele gigantycznych dinozaurów żyło w stadach i czemu niektóre dinozaury miały pióra. 

Książki na Dzień Dziecka: "Mikołaj Kopernik"

Jeśli do tej pory nie znaliście serii "Moi Bohaterowie", to będziecie zachwyceni. To doskonały pomysł na poznawanie wspaniałych postaci, które wiele wniosły do rozwoju naszej ludzkości. Wśród postaci, którym poświęcono serię są między innymi: Karol Darwin, Michał Anioł, Galileusz, Amadeusz Mozart, Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik, a także Maria Skłodowska-Curie.

Dwunasty tom z 60 pozycji kolekcji „Moi Bohaterowie” opowiada losy i osiągnięcia astronoma, który zmienił naszą wizję Wszechświata. 

Zobacz także:

Gdy byłem małym chłopcem, tata mnie przestrzegał, żebym nie otwierał szafy w jego gabinecie, ponieważ w środku mieszka potwór. Co ty byś zrobił? Ja musiałem poznać prawdę. Dlatego pewnego dnia się odważyłem i otworzyłem szafę. Pobiegłem do taty, aby mu powiedzieć, że były tam tylko jakieś okrągłe przedmioty. Odpowiedział mi, że byłem bardzo dzielny i że te przedmioty nazywają się „monetami”, a on wymyślił historię o potworze, żebym ich nie dotykał. Nazywam się Mikołaj Kopernik. Od wczesnego dzieciństwa czułem silną potrzebę, by sprawdzać, czy wszystko jest takie, jak mi mówiono. Czasem ludzie wierzą w coś przez całe życie, dopóki ktoś im nie udowodni, że nie jest to prawda. Bardzo dużo się uczyłem, aż w końcu odkryłem bardzo ważną prawdę i zmieniłem naszą wizję Wszechświata. Chcesz się dowiedzieć, jak to zrobiłem? Oto moja historia. - chyba lepiej się tego nie da opowiedzieć.

Szukasz prezentu dla dziecka, które jest fanem astronomii? Koniecznie zobacz te książki, które w przystępny i ciekawy sposób opowiadają o otaczającym nas świecie!

Książki na Dzień Dziecka: "Kostka i Bruno. Wakacje"

Kolejne przygody wspaniałych przyjaciół Kostki i Bruno. Tym razem dzieci jadą na pierwsze kolonie w życiu. Jak sobie poradzą z tęsknotą i obawą przed wyjazdem bez rodziców? Co to jest pierwsze zauroczenie? Czy powinno się czytać czyjś pamiętnik? Czy fajne jest podglądanie dziewczyn? I czy krem czekoladowy może udawać kupę? Co oznacza czerwona flaga na plaży? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce. 

Książki na Dzień Dziecka: "Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też"

Poczucie wartości to zbiór przekonań na własny temat, ale też szacunek do samego siebie. Bez niego ciężko nam jest poprawnie funkcjonować w społeczeństwie i być szczęśliwym. Rodzice i opiekunowie mają ogromny wpływ na budowanie poczucia wartości u dziecka. W uświadomieniu dziecka czym ono jest i przedstawieniu mu, jak ważne jest dbanie i pielęgnowanie własnej wartości pomoże książka „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”. To świetny prezent na Dzień Dziecka, ponieważ autorzy przekonują, że problemy małego człowieka są równie ważne, co dorosłych. Podkreślają jak ważna jest rozmowa z dzieckiem i wsparcie im okazane każdego dnia. 

Pink to mały stwór, który wciąż rośnie. Jest trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to, co myśli i czuje, jest dobre. Boi się swoich słabych stron, bo jeszcze nie wie, że powinien je zaakceptować. Zastanawia się, czy jest tak samo ważny jak inni. Obserwuje siebie i stara się ze sobą zaprzyjaźnić. Pomóż Pinkowi uwierzyć w siebie, a wtedy on pomoże Ci zrobić to samo! – możemy przeczytać w opisie książki.