Najpiękniejsze bajki na dobranoc dla dzieci to te o miłości, przyjaźni, pokonywaniu lęków. Dzieci uwielbiają historie wesołe, ale i takie z morałem. Szczególnie interesują je też te, których sami są bohaterami, takie też trafiają do nich najbardziej. Dzięki powszechnej miłości dzieci do bajek stały się one doskonałym sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy, na naukę tego co ważne i wartościowe. Możemy skorzystać z tych najbardziej znanych np. historii o Jasiu i Małgosi, Siedmiu krasnoludkach albo Królewnie Złotowłosej. Jeśli jednak chcemy pokusić się o historie, których dzieci jeszcze nie słyszały to poniżej prezentujemy kilka naszych propozycji na czytanki na dobranoc.

Bajki na dobranoc – które są najlepsze?

Każda bajka na dobranoc, która spodoba się dzieciom będzie dobra. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Bajki na dobranoc nie mogą być pobudzające, nie opowiadajmy więc o pościgach, pojedynkach i walkach. Chcemy, żeby dzieci usnęły, nie rozbudziły się. Po drugie, bajki na dobranoc nie mogą być straszne. Wszelkie historie o złych wiedźmach albo takie, gdzie nie wszystko dobrze się kończy, najlepiej zostawić na inną okazję. Bajki na dobranoc czytane lub opowiadane przez nas powinny być wyciszające i uspokajające, świetnie jeśli będą posiadały przesłanie. Dzięki temu idealnie połączymy przyjemne z pożytecznym.

Bajki dla dzieci na dobranoc - bajki na dobranoc dla chłopca

Dzieci często boją się spać. Świetnym sposobem na przełamanie tego lęku jest opowiedzenie bajki na dobranoc o tym, że strach ma tylko wielkie oczy, a w rzeczywistości jest mały i niegroźny.

„Wcale nie tak dawno i wcale nie za siedmioma dolinami, tylko dużo, dużo bliżej żył sobie chłopczyk, który bardzo bał się ciemności. Nie chciał spać sam i zawsze szybko biegł do rodziców, żeby ochronili go przed ciemnością. Mama i tata nie wiedzieli jak mu pomóc, więc bardzo smucili się z tego powodu. Próbowali wszystkiego, ale chłopczyk nadal nie chciał spać sam. Co wieczór płakał i prosił rodziców, żeby nie zostawiali go samego. Pewnego dnia, kiedy chłopczyk po raz kolejny bał się spać po ciemku, dobra wróżka szepnęła mamie cichutko na uszko rozwiązanie problemu. Następnego dnia rodzice kupili chłopczykowi…małego straszka. Maskotka była mała, miała wielkie oczy i dużo miękkiego futerka. Rodzice wyjaśnili chłopczykowi, że właśnie tak wygląda strach – ma wielkie oczy, ale tak naprawdę jest puchaty i niegroźny. Tata powiedział: „Od dzisiaj synku, za każdym razem kiedy będziesz się bał spać, spójrz na straszka i poproś, żeby poszedł spać razem z Tobą!”

Bajki na dobranoc dla dzieci – bajki na dobranoc dla dziewczynki

Dziewczynki bardzo boją się rozstania z mamą. Przeżywają, że mama musi wyjść do pracy. Pomóc im się z tym uporać mogą bajki do snu.

„Żyła sobie mała dziewczynka, która bardzo chciała, żeby mama zawsze była przy niej. Płakała, kiedy mama wychodziła do pracy i bała się, że znowu długo jej nie zobaczy. Pewnego dnia, mama wzięła córeczkę na kolana i wyjaśniła jej, że to, że ludzie się nie widzą, wcale nie oznacza, że znikają. Bliskich mamy cały czas w sercu. Mama dała córeczce wisiorek ze swoim zdjęciem i powiedziała „Za każdym razem, kiedy go otworzysz i spojrzysz na mnie, to ja to poczuje i będziemy znowu blisko siebie”. Tak właśnie było – dziewczynka i mama dzięki magicznemu wisiorkowi zawsze czuły, że ich serca są razem."

Krótka bajka na dobranoc – tekst

Dzieci lubią historie, w których wszystko dobrze się kończy, więc bajki czytane dla dzieci na dobranoc powinny właśnie takie być. Warto przywołać historię Jasia i Małgosi, tylko odpowiednio ją zmodyfikować – tak, żeby dzieci nie bały się po niej zasnąć. Bajki na dobranoc powinny nie tylko uczyć, ale i uspokajać i wyciszać.

Zobacz także:

„Pewnego dnia Jaś i Małgosia (możemy wstawić tutaj imiona naszych dzieci) poszły na spacer do lasu. Rodzice prosili dzieci, żeby nie oddalały się za daleko, jednak dzieci postanowiły zobaczyć, co kryje się w głębi lasu. Natrafiły na dziwną chatkę i postanowiły wejść. Dzieci nigdy nie powinny same wchodzić do cudzego domu, jednak ciekawość Jasia i Małgosi była silniejsza. Weszły do środka, ale nikogo tam nie było. Dzieci zaczęły strasznie płakać, bo zdały sobie sprawę, że się zgubiły. Nagle usłyszały wołanie rodziców, którzy zmartwieni wyszli ich poszukać. Rodzice i dzieci padli sobie w ramiona, wrócili do domu i nikt nigdy więcej nie widział tajemniczej chatki”.

Czytanki na dobranoc – tekst

Jeśli nie chcemy opowiadać długich bajek, bardzo dobrze sprawdzi się krótka bajka na dobranoc. To mogą być kilku zdaniowe rymowanki np.

„Był sobie Jaś, bał się ciemności,

Bał się bardzo, aż do kości,

Wtedy mama straszka mu kupiła,

I miło mijała mu każda nocna godzina”

Albo

„Królewna Zosia konika mieć chciała,

Bardzo, ale to bardzo płakała.

Król Tata spełnił marzenie dziewczyny,

Swojej małej córeczki, hrabiny”

Bajki na dla dzieci na dobranoc - teksty o miłości

Dzieci, bez względu na wiek, uwielbiają historie o miłości.

„Królewna całymi dniami czekała na księcia z bajki. Czekała i czekała, a książę nie przychodził. Nieopodal, książę czekał na swoją królewnę. Czekał i czekał, a ona nie przychodziła. Pewnego dnia, znudzeni czekaniem, wyszli na spacer. Kiedy się spotkali, ogromnie się zdziwili. Okazało się, że cały czas byli blisko siebie, ale przez brak jakiejkolwiek decyzji nie mogli się spotkać. Więc dzieci drogie, jeśli miłości szukać kiedyś będziecie – wyjdźcie jej naprzeciw! Prawdziwa miłość nigdy nie przyjdzie sama, trzeba ją znaleźć i przytulić do serca. I najczęściej jest bliżej, niż sami sądzimy. Zawsze tam była, tylko baliśmy się wyjść domu, więc nie wiedzieliśmy, że na nas czeka".