Kiedy warto zacząć naukę wiązania sznurówek?

Większość dzieci woli spędzać czas na zabawie niż żmudnym uczeniu się nowych rzeczy. Choć można z przymrużeniem oka traktować niecięć najmłodszych na czytania książek lub zadań matematycznych, wiązanie sznurowadeł to umiejętność, bez której bardzo trudno się usamodzielnić. 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku dziecko jest gotowe na to, by nauczyć się wiązać buty. Niektórzy twierdzą, że okres przedszkolny jest najodpowiedniejszy na oswajanie się z samodzielnym funkcjonowaniem, inni uważają szkołę jako miejsce do nauki zarówno czytania czy pisania, jak i wiązania butów, zaś jeszcze inni upierają się, że nie warto wyznaczać dziecko granic czasowych do zdobywania nowych umiejętności. My zdecydowanie zgadzamy się z ostatnią opinią - najmłodsi w różnym momencie są gotowi na pokonywanie kolejnych wyzwań dorastania i dlatego ważnym jest, by zachęcać i dawać wskazówki, jednocześnie wykazując się cierpliwością i wyrozumiałością. 

Pamiętaj też, że warto nagradzać dzieci za małe sukcesy oraz za zaangażowanie. Niewielki upominek, na przykład smaczna przekąska, pluszak, czy książeczka pokażą maluchowi, że podejmowanie wyzwań się opłaca, a ich trud jest doceniany przez rodziców.

To Cię może zainteresować:

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Sposób nr 1

Nierzadko trudno jest zachęcić pociechy do nauki, jednak są sposoby, dzięki którym nawet wiązanie butów może stać się trakcyjną rozrywką. Zanim poznasz garść sprytnych trików, musisz pamiętać, że najważniejsze są podejście i postawa rodziców. Wielu dorosłych traktuje najmłodszych z góry, a relacje z nimi opiera na nakazach, zakazach i karach, co często zniechęca je do podejmowania wyzwań i sprawia, że czują się niedocenione. Jeśli wiemy, jak rozmawiać z dzieckiem i skupimy na sobie jego uwagę, z pewnością uda nam się wytłumaczyć jak zawiązać buty krok po kroku oraz dlaczego ta umiejętność jest tak istotna. 

Dobrym sposobem na naukę sznurowania butów jest użycie szablonu, na którym dziecko będzie mogło trenować wiązanie kokardek. Można użyć gotowego wzoru znalezionego w internecie - z łatwością znajdziesz pliki do wydruku, wpisując w wyszukiwarkę "sznurowanie butów - wzory". Możesz też własnoręcznie przygotowanie modelowego buta i zaangażować dziecko we wspólną pracę twórczą. Użycie do tego sznurówek w równych kolorach ułatwi najmłodszym zrozumienie, w jakiej kolejności je przekładać i do których dziurek kierować. Wycinacie i kolorowanie kartonowego obuwia może być świetną zabawą i skuteczną zachętą, a dodatkowo da rodzicom możliwość spędzenia z dzieckiem czasu, co większy jego wiarę we własne siły i pokaże zaangażowanie dorosłych w jego problemy. 

Zachęcając najmłodszych do nauki, bardzo ważne jest pobudzanie ich wyobraźni i odwoływanie się do prostych i miłych skojarzeń. Jeśli sam szablon nie wystarczy, by zainteresować dziecko tematem wiązania butów, warto dodatkowo zaciekawić je perspektywą stworzenia "króliczka". Supełek ze sznurówek w tej wizji stanowi głowę zwierzęcia, zaś duże pętelki - jego uszy. Krzyżując je ze sobą maluch samodzielnie tworzy zajączka, jednocześnie opanowując metodę wiązania sznurowadeł.

Zobacz także:

Zobacz także:

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Sposób nr 2

Sklepy pełne są butów na rzepy, które ułatwiają maluchom funkcjonowanie i szybkie wkładanie obuwia, jednak unikanie sznurowadeł nie jest najlepszą metodą na wprowadzanie dziecka w samodzielne życie. Kartonowy bucik nie jest jedynym sposobem na to, jak nauczyć dziecko wiązać buty w atrakcyjny sposób. Nie jest tajemnicą, że nauka przez zabawę to najskuteczniejsza forma przyswajania wiedzy, dlatego warto z niej skorzystać i zainspirować się sprytnymi trikami. 

Najmłodsi bardzo często mogą pochwalić się doskonałą pamięcią. Dzieci bardzo szybko uczą się rymowanek, zapamiętując je na długo. Warto to wykorzystać i wybierając skuteczny sposób wiązania butów zdecydować się na wierszyk. Oto jedna z popularnych rymowanek: "Były sobie dwie myszki: Miki i Piki. Miały długie ogonki. Zamieniały się miejscami. Jedna myszka weszła do norki. Druga ją zamknęła. Jedna wystawiła uszko. Druga ją okrążyła i wystawiła swoje. Przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki".

Każdy z wersów odpowiada jednej czynności, która przybliża dziecko do wykonania idealnej kokardki. Na początku maluch trzyma w dłoniach sznurówki, a następnie, gdy mowa o zamianie miejsc, krzyżuje je. Jedną sznurówkę przekłada przez powstałą pętelkę, wprowadzając myszkę do norki, a następnie zaciska supeł. Kolejnym krokiem jest stworzenie "uszek" ze sznurówek i zaciśnięcie ich, naśladując kotka. 

Nauka wiązania butów nie musi być ciężką pracą i nudnym obowiązkiem - przy odrobinie kreatywności z łatwością można ją w świetną zabawę. 

Sprawdź również: