Co oznacza symbol Księżyca? 

Symbol Księżyca jest wykorzystywany przez wiele wierzeń, religii i tradycji. Pojawia się w dziełach literackich i ludowych przesłaniach. Służy jako inspiracja dla artystów. Magiczna moc Księżyca bardzo często była tematem legend i baśni. Symbol Księżyca oznacza tajemniczość. Wraz z nią pojawia się wiele emocji: od fascynacji i zachwytu aż po strach. Księżyc symbolizuje bowiem odrodzenie, kobiecą energię, płodność i wyjście z mroku. To nie są jedyne znaczenia. Symbol Księżyca jest też kojarzony ze śmiercią, zmiennością, ciemnią, a nawet szaleństwem. Lunie przypisuje się magiczną moc, a w czasie pełni odprawiane są magiczne rytuały.  

Symbol Księżyca może przybierać różne znaczenia, w zależności od tego, w jakiej kwadrze przebywa. Duży wpływ na symbolikę Srebrnego Globu ma kontekst, w jakim się pojawia. W astrologii jest traktowany jako jedna z najważniejszych części kosmogramu, zaś w mitologii greckiej Księżyc był utożsamiany z tytaniczną boginią Selene. 

Księżyc w pełni symbolika

Pełnia Księżyca oznacza dojrzałość i spełnienie. Symbol Księżyca w pełni określa potęgę i przypływ wielkich mocy. To czas oczyszczenia i zebrania siły do działania. Nie bez powodu to właśnie w tej fazie lunarnej wiele osób odczuwa nadmierne pobudzenie, miewa kłopoty z zasypianiem, a nawet czuje nerwowość. 

Chociaż pełnia Księżyca objawia się na nocnym niebie tylko przez kilka dni, jest to niesamowity czas w ciągu całego miesiąca. Każda z pełni ma swoja własną nazwę nadaną przez plemienną ludność. Ma to związek z ich cyklem życia wyznaczanym przez naturę oraz barwą, jaką Księżyc obiera w tym momencie.  

Półksiężyc znaczenie 

Symbol Księżyca ujętego w formę rogalika ma wiele znaczeń. Półksiężyc zwiastuje nadejście schyłku i starości. Jeśli jest graficznym opisem fazy Księżyca ubywającego, oznacza także refleksję, mądrość i stateczność. W religii chrześcijańskiej kojarzony jest z postacią Maryi, która opiera na nim stopy. Jest to też symbol islamu. 

Symbol Księżyca i Słońca 

Księżyc i Słońce ujęte w jednym symbolu oznaczają dwie dopełniające się energie. Chociaż pozostają na dwóch przeciwnych biegunach, są ze sobą nierozerwalnie złączone. To dwa idealnie dobrane elementy, które potrafią ze sobą współpracować. To przenikanie się sfery uczuć i myśli z działaniem, siłą witalną i tym, co na zewnątrz. Symbol Księżyca i Słońca można interpretować również jako zespolenie energii żeńskiej z męską

Zobacz także:

Symbol Księżyca i gwiazdy 

Gdy Księżyc występuje jako połówka i towarzyszy mu gwiazda otrzymujemy symbol islamu. Początkowo zaczęto wykorzystywać ten znak w Imperium Osmańskim. Obecnie pełni funkcję identyfikacji z religią muzułmańską. Jest widoczny na przykład na drzwiach meczetów. Symbol ten widnieje także na flagach niektórych narodowości, takich jak: Pakistan, Libia, Tunezja czy Turcja. 

Symbol odwróconego Księżyca 

Księżyc występujący w pozycji odwróconego półksiężyca to symbol kobiecości. Taki znak jest określany jako Lunula. Jest też silnie powiązany z księżycowym kultem Słowian i ludów germańskich. To wiara w moc kosmicznej energii. Odwrócony półksiężyc nawiązuje do cyklu menstruacyjnego kobiety, który jest silnie powiązany z fazami księżycowymi. Lunula jest więc symbolem żeńskiej mocy, płodności i macierzyństwa. Noszony jako amulet spełnia funkcje ochronne oraz dodaje odwagi. 

Zobacz także: 

Księżyc w astrologii 

Symbolika Księżyca w ujęciu astrologicznym czyni z niego jeden z podstawowych elementów horoskopu urodzeniowego. Obok Słońca i ascendentu mówi najwięcej o ludzkiej osobowości. Jest odzwierciedleniem tego, co ukryte na dnie duszy. Symbolizuje emocje i duchową stronę człowieka. Wiąże się z nim intuicję oraz poziom wrażliwości. Księżycowe znaki zodiaku mówią najwięcej o podświadomości. Są tajemniczym obliczem, którym nie chcemy dzielić się na zewnątrz. To głęboko skrywane pragnienia. 

Symbol Księżyca w astrologii ma bardzo szerokie znaczenie. Najczęściej utożsamia się go z: 

  • energią kobiecą 
  • niewidzialnym aspektem osobowości 
  • tajemnicą
  • marzeniami
  • uczuciami
  • macierzyństwem
  • archetypem matki
  • komfortem psychicznym  

Symbol Księżyca w literaturze 

Literackie nawiązania do Księżyca skupiają się na motywie śmierci, mroku i strachu. Symbol Księżyca w utworach poetyckich wspiera tworzenie romantycznego nastroju, sennego marzenia i kreuje aurę tajemniczości. Dodatkowo symbol Księżyca w literaturze ma wiele odniesień. Luna jest wypełniona bogactwem różnych znaczeń, z których czerpią artyści. Niejednokrotnie sami kształtują te wartości i dopisują do symboliki Srebrnego Globu nowe treści. Może być on użyty jako przenośnia do opisania stanu ducha. Księżyc w dziełach literackich kojarzony jest też z narodzinami i śmiercią. Szaleństwem i odrodzeniem. Strachem i przypływem sił. W dawnych legendach rozświetlał drogę, a w czasie określonych faz lunarnych na ziemi pojawiały się widma i duchy. 

W pradawnych wierzeniach symbol Księżyca był odbiciem cyklu ludzkiego życia. Tak jak Srebrny Glob w ciągu miesiąca przechodzi przez różne fazy i zmienia się jego widoczność, tak samo człowiek rodzi się, osiąga dojrzałość, przechodzi w okres starości i umiera. 

Współczesne znaczenie symbolu Księżyca

Współcześnie symbol Księżyca wykorzystywany jest w wielu różnych obszarach. Motywy lunarne obecne są zarówno w modzie, jak i biżuterii oraz dekoracji wnętrz. Luna jako symbol często występuje pod postacią tatuaży. To bardzo popularny motyw, który znany jest już od czasów starożytnych. Obecnie jego znaczenie nie uległo zmianie, inna jest jedynie forma, w jakiej występuje. Luna nadal kojarzy się z mistycyzmem, żeńską energią, intuicją oraz magią, zmysłowością i duchowością. 

Zobacz także: 

Księżyc jako symbol kobiecości 

Księżyc to symbol kobiecej energii, płodności i macierzyństwa. Skupia w sobie to, co związane z emocjami, nowym życiem i opieką. Fazy lunarne są powiązane z cyklem menstruacyjnym kobiet. Czas, jaki potrzebny jest, by Księżyc obiegł Ziemię, trwa 28 dni. Okres ten zbiega się z długością trwania cyklu miesiączkowego. Energia Księżyca oddziałuje i wyznacza rytm zmian, które zachodzą w kobiecym ciele.