Czy Księżyc świeci? Kto mu w tym pomaga? 

Czy Księżyc świeci? Tak, ale blaskiem odbitym od Słońca. To, że widzimy go jako wielką białą kulę, jest więc wyjątkowym wrażeniem. A zatem pojawia się następne pytanie: jakiego koloru jest Księżyc? W rzeczywistości jego powierzchnia przybiera kolor ciemnej szarości. Wygląda jak żwir, skamieliny albo asfalt. A blask, który widzimy z ziemskiej perspektywy, jest wyłącznie odbiciem promieni słonecznych. Księżyc pokryty jest skałami wulkanicznymi. Jedyny naturalny satelita Ziemi we wnętrzu skrywa jądro, które zbudowane jest głównie z żelaza. 

Chociaż odległość Księżyca od Ziemi wynosi średnio 384 tysiąca kilometrów, jest on widoczny dla ludzi. Wszystko ze względu na jego zdolność odbijania światła, które emitowane jest przez Słońce. Są noce, gdy Księżyc świeci wyjątkowo jasno, ale tak naprawdę obicie światła jest tylko częściowe i wynosi od 10 do 12%. Dokładny pomiar określany jest za pomocą skali albedo. W ten sposób powstają szczegółowe wyliczenia tego, ile procent światła dociera do powierzchni ciała niebieskiego i jest przez niego odbijane. Gdy Księżyc świeci niesamowicie jasno i wydaje się być większy niż zazwyczaj wówczas mówimy o tym, że jest to Superksiężyc.  

Światło Księżyca a fazy lunarne 

W zależności od dnia miesiąca Księżyc jest bardziej lub mniej widoczny. Zjawisko to określa się jako fazy lunarne. Mają one duży wpływ na to, jak się czujesz. Według wiedzy astrologicznej fazy Księżyca oddziałują na ludzkie emocje i pragnienia. Luna odzwierciedla to, co chcemy schować przed światem. Dotyka sfery duchowej i jest silnie związana z intuicją. 

Wyróżniamy następujące fazy lunarne: 

  • Nów Księżyca 
  • Sierp przybywający 
  • Pierwsza kwadra 
  • Księżyc garbaty przybywający 
  • Pełnia Księżyca 
  • Księżyc garbaty ubywający 
  • Trzecia kwadra
  • Sierp ubywający 

To, w jaki sposób widoczna jest tarcza Księżyca, zależy od tego, jaką pozycję przyjmuje on względem Ziemi i Słońca. W zależności od kosmicznej wędrówki ciał niebieskich światło słoneczne oświetla Księżyc pod różnymi kątami. Dlatego czasem widzimy go w pełnej okazałości (pełnia), a czasem jest on zupełnie niewidoczny (nów). 

Zobacz też: 

Zobacz także:

Księżyc świeci światłem odbitym, ale nie znaczy to, że nie ma on wpływu na to, co dzieje się na Ziemi. Wiele osób silnie odczuwa zjawisko księżycowej pełni. W tym czasie mogą pojawić się kłopoty z koncentracją, nerwowość oraz problemy ze snem. Z kolei nów kojarzony jest jako czas na wypoczynek i przygotowanie na nowe wyzwania. To dobry moment na snucie planów i oddanie się marzeniom

Podczas różnych faz księżycowych wiele osób decyduje się na przeprowadzanie magicznych rytuałów. Do najpopularniejszych z nich należą: 

Światło popielate: fascynujące zjawisko związane z Księżycem  

Gdy Księżyc jest w fazie lunarnej określanej jako faza sierpa, z ziemskiej perspektywy przybiera kształt rogalika albo cienkiego sierpa właśnie. Zdarza się, że widać wówczas delikatną poświatę, która uwidacznia się na reszcie księżycowej tarczy. Zjawisko to określane jest jako światło popielate i ma związek z blaskiem słonecznym odbitym od Ziemi. 

Ta część Srebrnego Globu, która powinna zostać niewidoczna, jest wówczas bardzo delikatnie podświetlona. Dzięki temu to, co miało być zupełnie zakryte, jest subtelnie podświetlone. Dzieje się tak dlatego, że blask słońca "wędruje". Najpierw promienie słoneczne odbijają się od Ziemi, następnie trafiają na tarczę Księżyca i stamtąd ponownie zostają odbite do Ziemi.  

Zobacz też: 

Na jaki kolor świeci Księżyc? 

Odpowiedź na pytanie, czy Księżyc świeci, jest dobrze znana. A skoro wiadome jest, że Srebrny Glob błyszczy blaskiem odbitym od Słońca, jego kolor nie zawsze będzie taki sam. Naturalny satelita Ziemi czasami przybiera kolor pomarańczowy, a nawet czerwony. Jest to związane z tym, że światło słoneczne, zanim trafi na powierzchnię naszego satelity, przechodzi przez atmosferę Ziemi, czyli tzw. warstwę gazową. To decydujący czynnik, który powoduje, że w tym miejscu światło załamuje się i ostatni odcinek do księżycowej tarczy przemierzają tylko promienie w kolorze czerwonym. Właśnie dlatego Księżyc przybiera czasem kolor intensywnej pomarańczy. Ma to miejsce podczas zaćmienia.