Ile trwa pełnia Księżyca? To jedna z faz lunarnych, która trwa zaledwie kilka dni. Cykl Księżyca odbywa się w przeciągu 29,5 dni. W tym czasie Srebrny Glob okrąża Ziemię i przechodzi przez następujące etapy: 

  • nów – Księżyc nie jest widoczny
  • pierwsza kwadra – Księżyc jest widoczny w połowie
  • pełnia – Księżyc jest widoczny w całości
  • ostatnia (trzecia) kwadra – Księżyc zanika, widoczna jest jego druga (zachodnia) połowa

Ile trwa pełnia Księżyca? 

Uogólniając, pełnia Księżyca trwa trzy dni. Powierzchnia Srebrnego Globu jest wtedy bardzo dobrze oświetlona i widać jego okrągły kształt. Ta faza lunarna występuje wówczas, gdy Słońce i Księżyc znajdują się po przeciwnych stronach względem Ziemi. Fakt, że planety i ciała niebieskie pozostają w ciągłym ruchu, świadczy jednak o tym, że tak naprawdę dokładny czas trwania pełni Księżyca trwa tylko bardzo krótką chwilę.

Przyjęło się jednak mówić, że Księżyc w pełni jest trzy dni. Dzieje się tak dlatego, że to w tym czasie Luna – z ziemskiej perspektywy – wygląda, jakby była oświetlona w całości. Jest to tylko wrażenie, ponieważ tak naprawdę księżycowa tarcza jest oświetlona światłem słonecznym w około 98%. 

Kwestią, która ma bardzo istotny wpływ na to, ile trwa pełnia Księżyca, jest to, jaką przybiera on pozycję względem Ziemi. Jeżeli mamy do czynienia z perygeum, czyli sytuacją, gdy między tymi ciałami niebieskimi występuje najmniejsza odległość, a na niebie pojawia się superksiężyc – wówczas "właściwa" pełnia trwać będzie nieco dłużej. Z kolei, gdy Księżyc przebywa w najdalszym punkcie w stosunku do Ziemi (apogeum), czas pełni może być skrócony. 

Zobacz też: 

Ile jest pełni Księżyca w ciągu roku? 

W ciągu roku zazwyczaj jest 12 pełni Księżyca. Oznacza to, że na jeden miesiąc przypada średnio po jednej pełni. Od tej reguły są wyjątki. Zdarza się bowiem, że w niektórych latach w lutym w ogóle nie występuje ta faza lunarna. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2018 roku. Bywa też tak, że w jednym miesiącu mogą być aż dwie pełnie Księżyca. Druga z nich jest wówczas określana jako niebieski Księżyc (Blue Moon). Najbliższy termin, gdy nastąpi takie zjawisko to sierpień 2023 roku. Końcówka wakacji to zatem wyjątkowy czas, gdy kosmos wysyła silne wibracje. Wtedy na niebie objawi się pełnia 1 i 31 sierpnia. 

Zobacz także:

Kalendarz pełni Księżyca 2023

W roku kalendarzowym 2023 jest 13 pełni Księżyca. Występują one w następujących datach i przybierają określone nazwy: 

Zobacz także: 

Pełnia Księżyca w fazach lunarnych

Oprócz czterech podstawowych faz Księżyca istnieją jeszcze dodatkowe (pośrednie). Są nimi: 

  • Sierp przybywający 
  • Księżyc garbaty przybywający 
  • Księżyc garbaty ubywający 
  • Sierp ubywający 

Te cztery fazy występują pomiędzy fazami głównymi (podstawowymi). 

Pełnia następuje po pierwszej kwadrze i Księżycu garbatym (przybywającym). Zaraz po tym, gdy Luna przestaje być widoczna w pełnej okazałości, następuje moment, gdy przechodzi w kolejną fazę. Określa się ją mianem Księżyca garbatego (ubywającego). Potem następuje trzecia kwadra.